Benzin Çok Fazla Yakıyor Destek Lütfen!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Benzin Çok Fazla Yakıyor Destek Lütfen!!

İleti mzffrpkr » 12 Oca 2015, 18:10

2 ay önce 165.000de 2.el bi fabia aldım. 2004 modek 2 ayda 10bine yakın km yaptım benzinlik aracım km de 40 kurusa yakın yakıyor şehir içinde. Aldığımdan beri hiç servise götürmedim. Bu aralar götüreceğim fakar periyodik bakıma servisinemi götürmeliyim yoksa dışarıdan bir sanayi modunda tamirciyemi götüreyim sizce. hem periyodık bakım gerekli araçta hemde 40 kurus cok fazla yakıyor. alırken kullanıcı 30 kurus civarı demişti 30 kurusta kullanan arkadaslarmda var fabia da sizce sorun neden olabilir acil degişmesi gereken veya bakıma özeş olarak yapılması gereken birşey varmıdır. 40 kurus cok fazla cünkü lpg de takmak istemiyorum bir çaresi varmıdır. filtreler vs. degişimi etki edermi çok fazla anlamadıgım için sormak istedim. desteklerinizi bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim. aracı izmirde kullanıyorum.

Forza Göztepe!!
mzffrpkr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Muzaffer Peker
Nereden: İzmir
Arabanız: Skoda Fabia

İleti blauzahn » 12 Oca 2015, 18:25

Öncelikle hayırlı olsun. Allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin.

Aracınız 101 bg mi yoksa 75 bg mi? Gerçi ikisinin de tüketimi birbirine yakın görünüyor. Bu durum kullanım tarzına, yol durumuna, kişiden kişiye değişir. Ben kullanırsam 35 krş yakar siz kullanırsanız 30 krş yakar bir başkası 40 krş yaktırır. Filtre değişimi, buji değişimi, yağ değişimi, baskı balata, lastikler, lastik basınçları her şey etki edebilir. İki ayda 10 bine yakın km yaptım demişsiniz. Aldığınızdan bu yana servise de götürmemişsiniz. Bu durumda siz öncelikle Yağ + yağ filtresi + hava filtresi + buji değişimini kesinlikle yaptırın. Onun haricinde lastik durumunu, hava basınçlarını, baskı balata durumuna filan baktırın. Atlanmaması gereken bir konu triger kayışını eski sahibi ne zaman değiştirmiş öğrenin 20-30 binden fazla olmuş ise mutlaka onu da değiştirin başınıza iş açmamış olursunuz.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti mzffrpkr » 12 Oca 2015, 18:51

En yakın zamanda götürücem baktırıcam hepsine peki skoda servisinemi götüreym sizce yoksa sıradan bir tamirciye bu işleri yapan bir yeremi aynı işem için parça başı işçilik yerine dısarıda mı yaptırsam diye aradayım çok fark edermi servisi yada dısarıda bi yer?
Forza Göztepe!!
mzffrpkr
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 12 Oca 2015, 19:17

Yetkili servis harici skodaya bakan bir yere götürürseniz daha hesaplı olur. Forumda biraz araştırın İzmir için mutlaka iyi bir usta tavsiyesi veren olmuştur. Yetkili serviste öpebilirler.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti kispest » 12 Oca 2015, 19:23

Yetkili servise kesinlikle gitmeyin. Yazık olur.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti lestat » 13 Oca 2015, 10:17

mersinli çınarlı meslek lisesi karşısında alpay volkswagen var ben oraya götürüyorum ve oldukça memnunum tavsiye ederim.
öncelikle araç 1.4 68lik mi yoksa 1.4 101lik mi.
şayet 101lik ise

motor devri 2000nin altına düşmeden ve 3000i geçirmeden kullanın bu devir aralığında kullanırsanız muhtemelen en ekonomik kullanımı yakalarsınız.
bir tek 101likler maksimum torkunu üst devirlerde verirler. o da 4400 devir olması lazım yani araç çekmediği zaman 2000 devirde gaza yüklenerek çıkmak yerine bir vites düşürüp 3000-4000 devirde yarım gazla çıkmak daha mantıklı bu araçlarda
yaptığım hesaplamalara göre aracınız ortalama 10l/100km gibi bir yakıt tüketimine sahip ki çok fazla. fabrika verisi bile şehir içi için 8l/100km diyor.

bence aracı bir servise götürün. Önceki sahibi nasıl olsa satıcam diye ilgilenmemiş olabilir. hatta gitmişken periyodik bakımını yaptırın. Ayrıca tiriger kayışını, aküyü de kontrol ettirmeyi de unutmayın.
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Hakan ÖZLER
Arabanız: Fabia Elegance

İleti mzffrpkr » 13 Oca 2015, 10:50

Araç 101'lik. en kısa sürede götürecegim. gitmişkende herşeyine bir baksınlar işim gereği sürekli sürüyorum bir yerde kalmadan bi bakılsında sorun varsa giderilsin. hem çok yakması hemde periyodık olarak bakımı olsn bir sorun sıkıntı yaşamıyayım. tşk ederm ilginiz için görüşmek üzere tekrardan..
Forza Göztepe!!
mzffrpkr
CLASSIC
CLASSIC

İleti erginbkr » 14 Oca 2015, 07:05

merhaba, aracınızda sorun yok, bahsettiğiniz değerler oldukça makul, dizel mi bu 30 kuruş yaksın :D
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti Ahmet BALKANCI » 15 Oca 2015, 20:40

SKODA FELİCİA 2000 MODEL 1.3 MPİ. UZUN YOLDA 100 KM'DE 5.1. LT. BENZİN YAKTI . SÜRAT 80-90-100km'Yİ GEÇMEDİM. MAŞALLAH DİYORUM. BENCE YAKIT ÇOK NORMAL. Saygılarımla.
Ahmet BALKANCI
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet BALKANCI
Nereden: Edirne
Arabanız: SKODA FELİCİA 2000

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir