Kaza sonrası sürücü psikolojileri

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Kaza sonrası sürücü psikolojileri

İleti exe » 25 Şub 2015, 14:52

merhaba arkadaşlar,

kaza yapan bir çok kişi kendi iradesi dışında yaptığı şeyler var. ben kaza yaptığım araca tekrar binememe gibi bir problem yaşadım her bindiğimde aynı şeyleri yaşayacak gibi oluyordum araca normal bindiğimde değil ama sürücü koltuğuna oturduğumda hep aynı duruma geliyordum bu olayın üzerine gittim bu kusurumu yenmeye çalıştım ama başaramadım en sonunda arabayı sattım. şimdi birisi opel astra dediği zaman kanım donuyor aklıma geliyor o an. gerçektende çok talihsiz bir olaydı. geçenlerde fazla büyük olmasa bile (şirketin aracı) fluence ile mini bir kaza yaptım yine aynı şeyleri yaşadım.

tabii ömrümüz sonuna kadar kaza yapacak değiliz ama benim bu davranışımı düzeltmem gerek bunun için bir profesyonel yardım almam gerekir mi yoksa herkeste olan bir durum mu bu? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

exe
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kocaeli
Arabanız: Skoda Favorit glx

İleti hetepe » 25 Şub 2015, 15:07

Yaralanmalı ve ölümlü kazalarda böyle olması normaldir, sizin kazalarda böyle bir durum yoksa, maddi hasarla atlattığınıza sevinip, daha kötüsü olmadığı için kendinizi rahatlatabilirsiniz, psikoloğa falan gerek yok bence...
Sonrasında da hep temkinli kullanımda olup, kendinizi iyi hissedebilirsiniz.
20 sene önce böyle ölümlü, yaralanmalı, karakollu, mahkemeli 1-2 durum yaşamıştım, şu an o zamanları hep hatırlayıp, şimdiki sakin zamana şükrediyorum, size de öneririm.
Geçmiş olsun.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti exe » 25 Şub 2015, 15:17

hetepe yazdı:Yaralanmalı ve ölümlü kazalarda böyle olması normaldir, sizin kazalarda böyle bir durum yoksa, maddi hasarla atlattığınıza sevinip, daha kötüsü olmadığı için kendinizi rahatlatabilirsiniz, psikoloğa falan gerek yok bence...
Sonrasında da hep temkinli kullanımda olup, kendinizi iyi hissedebilirsiniz.
20 sene önce böyle ölümlü, yaralanmalı, karakollu, mahkemeli 1-2 durum yaşamıştım, şu an o zamanları hep hatırlayıp, şimdiki sakin zamana şükrediyorum, size de öneririm.
Geçmiş olsun.

kendime arabayı satarak geçici bir çözüm buluyorum zaten size de çok geçmiş olsun sizin olay daha büyük belli ki ama bu tür olaylarda kişinin davranışları da etkili bence pimpirikli birisi olduğum için her şeyden nem kapıyorum doğal olarak.
exe
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kocaeli
Arabanız: Skoda Favorit glx

İleti mustklc » 25 Şub 2015, 15:23

Belli bir miktar kaygı normaldir ancak , bu kaygı fazlalaşıp uzun vadede gündelik hayatınızı aksatıyorsa kesinlikle bir uzmana görünmenizde fayda var.

Bu uzman da psikolog değil psikiyatrdır. Her hastanede psikiyatri bölümü var. Psikiyatra gitmek anormal birşey değil.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti AhmetH » 25 Şub 2015, 19:14

ileri sürüş eğitimi alıp aracın sizin kontrolünüzden çıktığı anlarda daha sakin kalmayı başarabilirsiniz.
çoğumuz aracın limitlerini bilmeden kullandığımızdan aracın limit üstü davrandığı anları genelde kaza ile sonuçlandırıyoruz.

hem kendimizi tanıyıp hem aracın limit üstü durumlarını gerçekten profesyonelce tanıyıp bu davranışlarda nasıl bir tavır sergileyeceğimizi öğrensek sorunun büyük kısmını atlatabiliriz.

Mesela örnek vermek gerekirse 2014 model Jeep grand cheeroke de mühendislik hatası var ani engel aşarken sergilediği karakter olması gerektiği gibi değil. Yapılan testlerde 3 farklı arabayla Jeep mühendislerinin elektroniğe müdahalesi olsa bile bu araç ani engel aşamıyor aşarken çok ciddi sıkıntı yaşıyor

bunu bilmeden bu araçla takla atacak biri aynı sizin durumunuzu yaşayabilir. Oysa ki bu gayet tecrübe edilebilir ve notu verilebilir bir karakteristik..

videoyu izleyin ;

https://www.youtube.com/watch?v=-MNPJRncf50
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti sainz » 26 Şub 2015, 11:12

AhmetH yazdı:ileri sürüş eğitimi alıp aracın sizin kontrolünüzden çıktığı anlarda daha sakin kalmayı başarabilirsiniz.
çoğumuz aracın limitlerini bilmeden kullandığımızdan aracın limit üstü davrandığı anları genelde kaza ile sonuçlandırıyoruz.

hem kendimizi tanıyıp hem aracın limit üstü durumlarını gerçekten profesyonelce tanıyıp bu davranışlarda nasıl bir tavır sergileyeceğimizi öğrensek sorunun büyük kısmını atlatabiliriz.

Üstâd noktayı koymuş.
AhmetH yazdı:Mesela örnek vermek gerekirse 2014 model Jeep grand cheeroke de mühendislik hatası var ani engel aşarken sergilediği karakter olması gerektiği gibi değil. Yapılan testlerde 3 farklı arabayla Jeep mühendislerinin elektroniğe müdahalesi olsa bile bu araç ani engel aşamıyor aşarken çok ciddi sıkıntı yaşıyor

bunu bilmeden bu araçla takla atacak biri aynı sizin durumunuzu yaşayabilir. Oysa ki bu gayet tecrübe edilebilir ve notu verilebilir bir karakteristik..

videoyu izleyin ;

https://www.youtube.com/watch?v=-MNPJRncf50

Dönüş esnasında arkası zıplayan ilk kara aracıdır sanırım. Galiba arkalar makas bunda ve onları da yumuşak koymuşlar ki sol-arka tekerlek dönüş esnasında basıldığı halde tekrar özgürlüğüne kavuşmak ister gibi kasayı yukarı kaldırmaya çalışıyor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir