evrendeki yerini görmek için tıkla

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

evrendeki yerini görmek için tıkla

İleti trifaze » 20 Ekm 2007, 02:03

hocam kucukluk problem degilde
buyukluk biraz problem

zira kafami kurcaliyor. son nerede?

trifaze
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti barutoglu » 20 Ekm 2007, 21:05

[quote="guvenxoca"]
dahada kısacaaa: evren hala  genişliyor,hem sonsuz hemde sınırlı (garip değilmi?),yüzyılın başında einstein tarafından 3 adet açıklama getirildi gelişen teknolojiyle bundan milyarlarca yıl öncesini görebiliyoruz,fizikçiler deli gibi çalışıyorlar ama genel olarak evrenle ilgili problemler aşıldı...

bu arada hakkaten çok küçüğüz hatta hiçiz...
[/QUOTE] arkadaşlar kısa bir açıklama yapmak istedim,bizler pozitif bilim insanları olarak her konuya açıklama ararız hiçbirşeye körü körüne inanmayız düşünürüz

daha karışık ve detaylı açıklama yapmak kafanızı karıştırabilir,zira benim bu konuyu anlama üniversitede 4 senemi aldı... güven hoca.

Değerli arkadaşlarım.

1. evren hem sonludur hem sınırlıdır. ancak sınırlı evreni bizim havsalamızın kavraması şimdilik mümkün görünmemektedir. güven hocanın big bang teorisi üzerine yaptığı alıntı doğrudur müslümanca bir bakış açısını desteklemekter. zaten bilim ile islamın görüşleri kesinlikle paralellik arzeder. neticede her şey inanmak ya da inanmamak meselesine varır. bilgiler uzunboylu düşünmeden sonra bir tercih meselesi olur çıkar. sonunda ya inanırsınız ya da inanmazsınız. oysa inanan bu yola ulaşan islami açıdan kurtulur. üstündür.

2. güven hocanın "körü körüne inanma" sözüne katılamıyacam. çünkü inanç zaten körü körüne olursa islamda da muteber değildir. islam da inanç, temiz bir akılla evreni bağımsız gözlemlememizi ister. Allaha iman da böyledir.  müslüman olmak da böyledir. taklitçilik batılıları taklit hususunda kimse bişe söylemese bile(!) islam inançı için söz konusu olamaz. Eğer bilimin verileri ile islamın görüşleri örtüşüyorsa, aynı konuda bilimin verilerini kabul etmek körü körüne olmuyor da islamın verileri açısından kabul etmek körü körüne mi kabul ediş oluyor? sorarım. Temelde islamin hiçbir öğretisi, tertemiz akılla (kuranda aklı selim diye geçer bu tabir) ortaya konulan bilimin verileriyle çatışmaz. eğer çatışma varsa inanan biri olduğumuz için bilimin verilerini tekrar deneye teste tabi tutmak ihtiyacı ortaya çıkar. Bilim yanılabilir Allah yanılmaz. bilirsiniz ki ışığın dalga dalga yayıldığı kuralır yüüzyıllardır bilimin ürünü olarak kabul görmüş, gelişmelerle dalga kuramı değil tanecik kuramı benimsenmiştir günümüzde. o zaman bilimin verileri bile değişebilmektedir. dolayısıyla evreni sonlu ve sınırlı yaratan ezeli ve sonu olmayan Allahın dedikleri sağlam ve şaşmaz, insanların sınırlı akıllarıyla ulaştıkları bilim verileri ise zamanla değişebilir. Hristiyanlığın çağlar boyu bilime karşı duruşu sebebiyle islamı da bu şekilde göremezsiniz. Einstein veya galile gibi büyük bilim adamları bile hristiyan dünyadan korktukları için ulaştıkları gerçek verilerden dönmek zorunda kalmışlar. oysa Einstein daha sonra açıklayamadığı bilimsel görüşünü hayatının en büyük hatası olarak zikredecektir.

"Bârika-i hakikat, müsâdeme-i efkârdan doğar."
Sür çıkar ağyârı dîlden ta tecelli ede Hakk
Padişah girmez saraya hane ma'mur olmadan.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gazi BARUT
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 FABİA SP COMBİ 16V GRANİT GRİ ATİKER FAST SYS

İleti barutoglu » 20 Ekm 2007, 21:08

Güven hocamız  bir matematikçi olarak sonun nasıl olacağını cevaplamasını isterim. ben bir ilahiyat profesörü değilim. sıradan bir üniv mezunuyum ama son bana göre kıyamettir. teolojik açıklaması budur. bilimsel açıklaması da budur. kıyamet yakın bir zaman diliminde. Kuran tüm açıklığıyla kıyamet hakkında haber veriyor. ancak tarihini vermiyor kimse de şu gündür diyemez. diyen de yalan söylemiş olur . tabi burada bir itiraz noktası mümkündür. denilebilir ki kardeşim ben kurana inanmıyoum ki kuranın dedikleri beni bağlasın. tabi bu bir itiraz noktası olabilir inanmayan için. şu aşamada o kimse için şunu diyebiliriz. Sen de o zaman temiz bir akılla (aklı selim) düşün taşın kuranla hemfikir olduğunu göreceksin. Allah evren hakkında aklı selim ile kafa yormamızı düşünmemizi ısrarla emrediyor. Yoksa zararlı fikir ve akımlarla beyni sulanmış nefsi dağ gibi olmuş kimselere hakikat ışıkları pek zayıf görünecektir. (bir anımı anlatayım: birgün yolculuk ediyoruz şehirlerarası. yanımdaki arkadaşımla tabi ki tanıştık kendini tanıttıktan sonra ilk sözü "ben kapitalistim" oldu. bunun yorumunu size bırakacam. ben sadece evrendeki müthiş düzen ve dengeyi etrafa bakınca görebiliyor musun diye sordum. bana verdiği cevap şuydu. ben etrafa bakınca sevgilimi hatırlarım şu agacın dibinde oturmayı şu pınardan birlikte su içmeyi gezmeyi tozmayı filan. belki benimle dalga geçti. öyle ya saf akılla hareket edince kirlenmiş bir akılla ortaya konulan tepkiyi anlayamayabiliyorsun onun için belki diyorum. ama sonsuz akıl ile ortaya konulanı evreni ve onun düzeni ve dengesini akledebiliyorsun. herkesin bir bakış noktası var oradan bakıyor işte. tabi bişey demedim gülümsedim sadece.)
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

İleti AV-2006 » 20 Ekm 2007, 21:45

Bakış açıları farklılıklar gösterir.Normal olanıda bu zaten.Kendi fikirlerimizi kabul ettirme yolu ise bir sürü kavramla telafuz edilir ki ben bu kavramları yazmayacağım.Fikirlerimizi atıf yapmadan yazarsak herşey daha iyi olur ve yolunda gider.Bu arada barutoglu sanada yazdıkların için teşekkürler..

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Arabanız: fabia

İleti barutoglu » 20 Ekm 2007, 21:57

Atıfta bulunmak itham etmeden olursa bir sorun olmasa gerek. kendi fikirlerimizi kabul ettirme konusunda söz konusu benim yazılarım ise; yazılarımda da söylediğim gibi inanma bir tercih meselesidir dileyen inanır dileyen inanmaz. kimse zorlanamaz. ama insanın kendi fikirlerini açıklaması, "o fikri karşı tarafa kabulettirmek" olarak algılanacaksa o zaman forumun mantıklı bir açıklaması kalmaz diye düşünüyorum. Çünkü herkes kendi fikrini yazacaktır elbette. Hoşgörü temel prensibimdir. Saygılarımla...
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

İleti trifaze » 20 Ekm 2007, 22:01

ben son kavraminda zamandan bahsetmiyorum.
ben bilimsel bir yaklasimla uzayin gidilebilecek son noktasi olup olmadigini merak ediyorum
trifaze
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti barutoglu » 20 Ekm 2007, 22:21

uzayın son noktasına gidebilmeye insanlığın ömrünün yetebileceğini sanmıyorum. bizim şu anda gökte gördüğümüz bize en yakın yıldızın ışığı 40 yıl öncesinin ışığı diyorlar. bi başka deyişle yıldızın kırk yıl önce yaydığı ışık bize şimdi ulaşıyor. uzak yıldızları düşünemiyorum. evet enteresan ve ilgi uyandırıcı ama şu aşamada bilimsel olarak söz söylemek tabi bilim adamlarını ilgilendirir ama onlar için de spekülasyondan öte gidemiyor bildiğim kadarıyla.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

İleti trifaze » 20 Ekm 2007, 22:25

gunes isigi 8 dakikada ulasir dunyaya
trifaze
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 20 Ekm 2007, 22:34

Artık konuşmayalım bence.

Andolsun ki biz gökleri,yeri ve ikisi arasındakileri altı günde yarattık.Bize hiçbir yorgunlukta dokunmadı.(KAF suresi 38.Ayet)

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti trifaze » 20 Ekm 2007, 22:37

[quote="AV-2006"]Artık konuşmayalım bence.

Andolsun ki biz gökleri,yeri ve ikisi arasındakileri altı günde yarattık.Bize hiçbir yorgunlukta dokunmadı.(KAF suresi 38.Ayet)

[/QUOTE]

ClapClapClap
trifaze
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti barutoglu » 20 Ekm 2007, 22:47

Ayette ki yorulmama vurgusu yahudilere verilmiş bir cevaptır. onlar Allahın yeri göğü altı günde yarattığını sonra yorulup bir gün dinlendiğini söylüyorlardı. Altı günde yaratma bilgisi yahudilerde doğru olarak kalmış Allahın yorulabileceği fikri ise sonradan dinin aslı bozulunca eklenmiştir. Allah insani özellik taşıyan bir varlık mı ki yorulsun. Tevratta Allahın insani özellikler taşıdığını kabul eden bilgiler vardır bakılırsa eğer. oysa Allah ihlas suresindeki ifadesiyle o yarattıklarından hiçbirisine benzemez o gerek özellik ve gerek adet itibariyle tektir. yerin göğün altı günde yaratılması ifadesini, kuranı yorumlayanlar, "evrenin altı günde yaratıldığı"ndan kasıt altı aşamada yaratıldığıdır diyorlar. Allah en iyisini bilir.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

İleti barutoglu » 20 Ekm 2007, 22:48

Tamam ben de konuşmuyorum artık arkadaşlar. saygılarımla...
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

İleti AV-2006 » 20 Ekm 2007, 22:58

barutoglu  öyle şeyler yazıyorsun ki derinlemesine.....Gerek yok.Artık gün veya evre 'yi (sana göre aşama'yı) burda tartışmayalım.İşin özü lazım.Tevrat'ı falan karıştırma ;yoksa sabahlarız...

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti trifaze » 20 Ekm 2007, 23:02

ya ben yinede merak ediyorum diyecegim topa koyacaksiniz

tamam merak etmiyorum..Approve
trifaze
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti barutoglu » 20 Ekm 2007, 23:23

merak insanın doğasında var. aklı olup da merak etmeyen ölüdür. bence merak etmeye devam etmeliyiz kardeş. yoksa merak etmeyenden ne farkımız kalır :) merak bir yana bazıları hiç bu konulara değinmek istemez.  korkar mesela. bence insan korktuğu ile yüzleşmeli sorularına bir cevap bulmaya çalışmalıdır. insan ancak böyle erer huzura..... Bu altı aşama üzerinde son bi söz. bilim adamlarının da evrenin meydana gelişini altı evreye bağladıklarını söylüyordu Cevat Babuna, TGRT de, geçenlerde. internette de vardır muhtemelen genişlemesine de biz işte ufak ufak konuşuyoruz burada. Şunu da ekleyelim. kuran bir bilim kitabı değildir. ama bilimsel çalışmayı destekler. bazı anlamı geniş ayetler çeşitli buluşlara ya da daha sonra ortaya çıkacak buluşlara işaret edebilir. çünkü kıyamete kadar insanın rehberi olma görevi vardır.  Kuranın asıl amacı insanı her yönden ahlaki yükseklige ulaştırmaktır.

Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

İleti trifaze » 20 Ekm 2007, 23:24

saygiyla hocam
trifaze
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 20 Ekm 2007, 23:47

[quote="barutoglu"] Şunu da ekleyelim. kuran bir bilim kitabı değildir. [/QUOTE]

Burada ahkam kesmek bana düşmez ancak.Kur-an'ı Kerim'i çok iyi okuyup anlamak lazım.Kur-an'ı Kerim hem ilim hem bilim kitabıdır.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti barutoglu » 21 Ekm 2007, 00:57

bu uzun bir tartışma kuran bi bilim kitabı mıdır değil midir. hem burada tartışmanın yararı da yoktur. bence kuranın amacı insanı, insanı kamil olarak yetiştirmektir. bilim teknoloji işini insanın aklına bırakır dünyalık işlerde peygamberimiz bahçedeki ağaçların aşılanması konusunda o sizin dünyalık işleriniz benden daha iyi bilebilirsiniz dediği rivayet edilmektedir.  Amacım Allah rızasıdır ahkam kesmeyi istemiyorum. kapattım. saygılarımla
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

ÖncekiSonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir