evrendeki yerini görmek için tıkla

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

evrendeki yerini görmek için tıkla

İleti guvenxoca » 21 Ekm 2007, 01:17

valla barutoğlu kardeş dökdürmüşsün...
yazılarından birinde sonun nasıl olacağını sormuşsun...

bilimsel olarak açıklamak gerekirse şu anda büyümeye devam eden evren giderek büyümesi yavaşlayacak(hatta yavaşlıyor),ve bunun sonucunda aşırı kütle çekimden dolayı üstüne çökecek,yani hani bir lastiği gerersiniz bırakınca geri dönerya ona benzer birşey olacak...

aslında buna kıyamet diyebiliriz....

bu arada ,

Einstein'ın "Hayatımın en büyük hatası" şeklinde tanımladığı olaylar zincirinin kökeni 1917'ye, Görelilik Kuramı üzerine çalıştığı yıla uzanıyor. O dönemde, bilim insanları evrenin sonsuz ve değişmez olduğunu kabul etmişlerdi. Einstein'ı yılgınlığa düşüren ise, yeni bulduğu denklemlerin hep hareketli bir evreni desteklemesiydi. Dolayısıyla, kendisini pek çok öğrencinin yaptığı gibi davranmak zorunda hissetti ve evrenin sabitliğini korumak için, denklemlerine "lambda faktörü"nü kattı. Her şeye rağmen, 1927'de ABD'li astronom Edwin Hubble, evrenin gerçekte genişlediğini ilan etmişti.

Einstein bunun üzerine, ilk baştaki özgün denklemine dönerse, evrenin genişlemesini açıklayabileceğini anladı. Ve bir daha kullanmamak üzere lambda faktörünü denkleminden çıkarttı. Ancak, çok geçmeden astronomlar lambda faktörü gibi unsurların varlığına; hatta, evrenin büyümesini hızlandırdığına ilişkin kanıtlar buldular. İşte, Einstein'ın en büyük yanılgısı, lambda faktörünün bir yanılgı olduğunu düşünmesiydi.

Yani sonuç olarak Einstein'ın hatası yokdur,teorinin doğruluğu kanıtlanmıştır...

Sevgili barutoğlu kardeşim,anladığım kadarıyla islamla yakından ilgilenen bir insansın,açık söyleyebilirim benim senin kadar bilgim yok,ama merakım çok.ben bu kadar muhteşem bir evren düzeninin kurulmasında mutlaka ilahi bir güç olduğuna inanıyorum,yani en azında big bang denen büyük patlamanın ilahi birşey olduğunu düşünüyorum,,,

ama sonrasında ise herşeyin akıl ve us yürütmeyle açıklanabileceğine inanan biriyim...

başlangıç ve son nasıl bilemiyorum ama başlangıç ve son arasındaki herşeyin bilimsel olarak açıklanması gerektiğini düşünüyorum...

bu arada dinlerin bilim üzerindeki etkisini hiç açma o konu çok çok uzun ve tartışmalı konu ....

ama paylaşımların için teşekkürler...

guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 21 Ekm 2007, 01:19

barutoglu Kur'an-ı Kerim'i herkesle enine boyuna tartışabilecek donanımdayım.İlk defa bu sitede böyle bir konu oluştu.Kur-an bilim ve teknolojiyi içinde barındırır.Peygamberimiz(sav) in hadislerini verirken dikkatli olmak lazım ve rivayetten ileri götürmek gerekir.Resûlu'llâh buyurdu ki benim ağzımdan yalan uydurmayınız. Her kim benim ağzımdan yalan söylerse Cehennem'deki yerine hazırlansın.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti barutoglu » 21 Ekm 2007, 02:35

[quote="AV-2006"]barutoglu Kur'an-ı Kerim'i herkesle enine boyuna tartışabilecek donanımdayım.İlk defa bu sitede böyle bir konu oluştu.Kur-an bilim ve teknolojiyi içinde barındırır.Peygamberimiz(sav) in hadislerini verirken dikkatli olmak lazım ve rivayetten ileri götürmek gerekir.Resûlu'llâh buyurdu ki benim ağzımdan yalan uydurmayınız. Her kim benim ağzımdan yalan söylerse Cehennem'deki yerine hazırlansın. [/QUOTE]
güven hocanın yazdıklarına katılıyorum... yine av-2006 kardeş senin şu verdiğin hadisin sahihliğine hiç diyeceğim yok. benim verdiğim hadis de müslimde geçer. eğer kuranı biliyorsan iki muteber hadis kitabını da duymuşsundur. birisi de müslim dir. "1. Talha b. Ubeydullah, “Resûlullah’la birlikte hurmalıklarının başında bulunan bir kavme uğradım.” diyor. Allah Resûlü (s.a.s.), (orada bulunanlara bahçelerinde çalışanlarla ilgili olarak) “Bunlar böyle ne yapıyorlar?” dedi. Onlar da, çiçeğin erkeğini dişininkine aktarmak suretiyle aşılama yaptıklarını söylediler. Bunun üzerine Resûlüllah Efendimiz, “Bunun bir fayda sağlayacağını zannetmiyorum.” buyurdular. (Aşılamayla uğraşan kişiler) Resûlüllah’ın bu haberini alınca yapmakta oldukları işi terkettiler. Sonra (onların aşılamayı) terkettikleri haberi Resûlüllah’a ulaştırılınca şöyle buyurdu: “Bu, onlara bir fayda temin ediyorsa bunu yapsınlar. Ben sadece bir zannımı (kanaatimi) ifade ettim, beni zannımdan dolayı muaheze etmeyin. Ancak size Allah adına konuştuğumda onu alınız/tutunuz, zira ben O’na asla yalan isnat etmem (Müslim, “Fedail”, 139; İbn Hanbel, Müsned, 1: 162; İbn Mace, “Ruhûn”, 15). buradaki hadisin başka varyantlarında aşılamayı terketmekle verimin düştüğü konusunda şikayette bulunuyorlar sonunda da peygamberimiz bunun üzerine cevabını söylüyor. ben bilgili filan değilim. donanımlı olduğumu da iddia etmiyorum. sadece sohbet ortamı doğdu konuşuyoruz yanlışımız olursa düzeltmek isteriz. Kuran bilim ve teknolojiyi içinde barındırsa bile biz kuranda bilimi haber veren ayetleri arayıp durmak yerine bilimsel anlamda çalışıp kuranın bu konudaki ayetlerinde de işaretleri görünce Allaha hamd ederiz. dikkat edilirse genelde bilimsel bir ürüne ulaşınca diyoruz ki haa bu kuranda filanca yerde de işaret edilmekteymiş diyoruz. yani bilimsel bi sonuca ulaştıktan sonra kuranınmucizesine ulaşıyoruz.

Ben bu anlamda son hadisten başka hiçbir kuran ayeti veya hadis zikretmedim yazdıklarımda. ben bilim adamı da olmadığım için sade bir müslüman olarak bana ulaşan bilimsel konuları okur kendime göre değerlendiririm. Einstein konusu da böyledir. böyle bir bilgi duydum ve kullandım yazımda. einsteinin söylediklerinin aksine bir gelişme yaşanmışsa yine benim dediğimi destekler ki o da bilimde değişmez bişey yoktur demektir. ama Allahın kanunlarında hiçbir değişme bulamazsın.

Sonucu bi bağlayamadık. ama olsun benim açımdan bu cumartesi günü  verimli geçti diyeyim. hem sizin yazdıklarınızdan kendi hesabıma dersler aldım hem de bişeyler söyleme fırsatı buldum. Ne demişler: Müsademei efkardan barikai hakikat çıkar.
Sür çıkar ağyârı dîlden ta tecelli ede Hakk
Padişah girmez saraya hane ma'mur olmadan.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gazi BARUT
Arabanız: 2004 FABİA SP COMBİ 16V GRANİT GRİ ATİKER FAST SYS

İleti AV-2006 » 21 Ekm 2007, 03:01

[quote="barutoglu"]

Şunu da ekleyelim. kuran bir bilim kitabı değildir.

[/QUOTE]

Herşey  buradan çıktı sevgili kardeşim..Neyse sonra buluşuruz.Seni üzmek istemem.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Arabanız: fabia

İleti barutoglu » 21 Ekm 2007, 12:30

Birbirimizi üzmeye gerek yok. Ben kimseyi üzmek için yazmıyorum.

Sür çıkar ağyârı dîlden ta tecelli ede Hakk
Padişah girmez saraya hane ma'mur olmadan.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gazi BARUT
Arabanız: 2004 FABİA SP COMBİ 16V GRANİT GRİ ATİKER FAST SYS

Önceki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir