Çocuklu aileye daha düşük kasko primi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Çocuklu aileye daha düşük kasko primi

İleti lazianke » 21 Ekm 2007, 22:38

Türk tüketicisi, geçmişte otomobile ulaşmayı yeterli görür ve otomobilin kullanım maliyetini hiç hesaba katmazdı. Durum bugün giderek değişiyor; yeni ya da ikinci el bir otomobili almak kolaylaşırken yakıtı, vergisi, bakımı, kaskosu derken otomobillerin yüklü bir kullanım maliyeti gündeme geliyorKim bilir yakın bir gelecekte otomobil fiyatları Amerika ya da Avrupa'daki kadar uygun bir vaziyete gelir, sigorta bedelleri ise en önemli masraf kalemlerinden biri olabilir.

Otomobil masraf kalemleri arasında kasko bedeli önemli bir yer tutmaya doğru gidiyor. Sigorta şirketlerinin kasko poliçelerinden genellikle kâr edemediğini açıklamasına paralel kasko bedelleri yıldan yıla yükseliyor. Yani bir yandan otomobiliniz değer kaybederken bir yandan kaskoya ödediğiniz tutar artıyor. Ancak özellikle büyük şehirlerdeki yoğun trafik ve güvenlik problemi kaskoyu gündemde tutuyor. Kasko poliçelerinin yükselmesini sağlayan birçok etken var. İşte uluslararası kriterlere göre kasko sigortasını etkileyen önemli maddeler...

Hızlı sürücüye yüksek prim: Sigorta şirketlerine göre 19 ile 35 yaş arasında insanlar genellikle araçlarını hızlı kullanıyor. Ve tabii aşırı hızlı olduğu ve dikkatsizliğe bağlı kaza yapma risklerinin daha yüksek olduğu düşünülüyor. 40 yaş üstünde ise bu risk önemli ölçüde azalıyor.

Çocuk varsa hız düşer: Evlilik tek başına otomobil hızını düşüren bir etki değil ama çocuk bu durumu değiştiriyor. İstatistiklere göre çocuk sahibi olanların sorumlulukları arttığı için aşırı hızdan kaçındığı ortaya çıkıyor.

Spor otomobile yüksek, lüks otoya düşük prim: Spor otomobiller genellikle hızlı araba kullanan kişiler ve özellikle de gençler tarafından tercih ediliyor. Aşırı hıza uygun otomobillerde kaza riski dolayısıyla kasko primleri de yüksek oluyor. Fiyat olarak spor otomobillerle yarışsa da lüks sınıf araçlar daha az kaza yapıyor. Çünkü genelde şoförlü makam aracı olarak kullanılıyor ve sahipleri orta yaşın üzerinde oluyor.

Dikkat çeken renk risk taşıyor: Trafikte dikkat çekici renkleri tercih edenler beyaz ya da gri otomobil sahiplerine göre daha yüksek prim ödüyor. Örneğin, kırmızı ya da sapsarı bir otomobilin kazaya karışma ihtimali daha yüksek bulunduğundan ödeyeceği prim de artıyor.

Eğitim arttıkça kaza azalıyor: Dünya kriterlerinde eğitim düzeyi de kaza riski üzerinde belirleyici sayılıyor. İstatistikler eğitim düzeyinin yükseldikçe kaza oranının azaldığını gösteriyor. Ancak Türkiye için durum biraz farklı; üniversite öğrencileri ve genç mezunlar gelişmiş ülkelerde ortaya çıkan bu istatistikleri bozuyor!

Marka, belirleyici bir kriter: Her ne kadar bir sigortacıya gidip marka adı vermesini istediğinizde size bir isim söyleyemese de bütün dünyada belli markaların primi diğerlerinden daha yüksek oluyor. Bu konuda güvenlik ekipmanları, geçmiş yıllara ait istatistikler etkili oluyor.

Büyük şehire büyük prim: Büyük şehirler trafik yoğunluğu açısından küçük şehirlerden farklı bir tablo çiziyor. İşte bu tablo kasko primlerini etkileyen bir unsur; Türkiye'de de İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki illerde hem trafik sigortası, hem de kasko primi daha düşük tutuluyor. www.zaman.com.tr

 
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 289
Kayıt: 01 Tem 2006, 07:29
Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir