Trafik cezası yemişim

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Trafik cezası yemişim

İleti yonetici » 31 Ekm 2007, 11:57

05/10/2007 20:49 da (Ramazan bayramından önceki cuma günü) D-100 Maltepe de plakama 73. maddeden ceza kesilmiş. Düşünüp taşınınca o gün gerçekten oradan geçtiğimi hatırladım fakat ceza yiyecek birşey yapmış olma ihtimalim oldukça düşük. 73. madde trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kulanmak ve cep telefonu ile konuşmayı kapsıyor. Plakamı okuyabildiğine göre mutlaka poliste seyir halindeymiş gerçekten bir durum olsa beni sirenle vs. ile durdurabilirdi. Bana sanki para lazım diye gelene geçene ceza yazıyorlarmış piyango bana vurmuş gibi geldi Angry 52 YTL cezası var erken ödeyince 39YTL oluyor itirazmı etsem ödesemmi pek karar veremedim.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti irfant » 31 Ekm 2007, 12:01

Geçmiş olsun! İtiraz için zaman ve para kaybetmek yerine ödeyip kurtulmak daha hesaplı olur bence.

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti ali » 31 Ekm 2007, 12:10

itiraz edince hakim genelde sürücülerin lehine karar veriyormuş. ama yaptığın masraf cezayı geçiyormuş. değmiyormuş yani. ama arada gurur meselesi varsa itiraz et.
ali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 31 Ekm 2007, 13:00

emir kardeşim o cezayı fahri polis müfettişi kesmiş olmasın. polisin cep telefonuyla konuşuyor diye ceza yazdığını duymadım. ondan önce ceza yazacak o kadar şeye bile ceza yazmıyorlar ki.
birde bu memlekette hak arama yolları o kadar zor. zaman alıcı ve meşekkatlı ki herkes Allah kahretsin deyip vazgeçip kaderine razı oluyor. ömrüm hak aramakla geçti. öğrencilik yıllarında Y.Ö.K de, vergi mükellefi olduk maliyede, işçi memur olduk işveren ,devlet ,sendikada, gazete okuyucusu olduk gazetelerde vs.vs. 5 lira için 500 lira masraf edip hak aradım ama artık ben bile bıktım. toplum olarak herkes hakkının peşine düşse belki birşeyler düzelecek ama toplumumuzda serde boşvermişlik de varya çoğu şeyde mahkemeye gideceksin sürecek 5-10 yıl, millet işinden gücünden olacak sonuç çoğunlukla boş. çünkü türkiyede kanunlar doğrudan yana değilde hırsızdan, arsızdan yana çalıştığı için sen hakkını ara kardeşim bile diyemiyorum.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti 10TOPRAK » 31 Ekm 2007, 14:47

Emir dostum, 39 ytl için itiraza gerek yok en iyisi ödemek;yalnız trafikte tanıdık-ahbap varsa bir arıyıver yapacağı bişiler varsa zaten yapar..
10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti yonetici » 31 Ekm 2007, 15:28

[quote="fabialife"]emir kardeşim o cezayı fahri polis müfettişi kesmiş olmasın.[/QUOTE]

Ceza tutanağında görevlilerin bağlı olduğu kurum kısmına C Bölge Trafik yazılmış soyad, sicil no ve imzalarıda var. Fahri müfettiş değil gibi gözüküyor. İstanbul anadolu yakasında oturan arkadaşlar zaten bilirler bizim E-5 olarak tabir ettiğimiz yerde ne çevirme yapılabilir ne de ceza kesilir trafik vızır vızır akar. Ceza yazdıkları saatte ben alışveriş yapmaya gidiyordum ralli yapmaya çıkmamıştım. Ouch
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi

İleti fabialife » 31 Ekm 2007, 17:51

emir kardeşim, uğraşırsan ve polisin elinde görüntülü kayıt yoksa mahkemede kazanırsın . maliyeti cezayı birkaça katlar ama işin ucunda hak arama mücadelesi de var. karar senin ama en iyisi 39 u ver kurtul.
bir sürü işinden gücünden olacaksın.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 31 Ekm 2007, 18:00

Bir de bu var:

Doğru adres: Sulh Ceza

Plakaya yazılan trafik cezası için İdare Mahkemesi yerine Sulh Ceza Mahkemesi'ne giden kazanıyor.

Trafik polislerinin son dönemde sıkça başvurduğu plakaya ceza yazma uygulaması bir hukuk karmaşasını açığa çıkardı. Yasada yetkili mahkeme açıkça belirtilmediği için cezaya itirazda zıt kararlar çıkıyor.

Trafikçi ispat etsin
İdare Mahkemesi'nde ispat yükümlülüğü itiraz edende olduğu için ceza kesen avantajlı. Sulh Ceza Mahkemesi ise cezayı trafik polisinin ispat etmesini istiyor. Edemezse ceza düşüyor.

İtiraz süresi 7 gün
İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi'nin bir cezayı iptal eden kararı da buna örnek oldu. Bu kararlar temyiz edilemediği için yedi gün içinde itiraz eden sürücü şanslı oluyor.

'Sulh Ceza'ya koşun!

Yılbaşından itibaren adreslere teslim edilmeye başlanan plakaya yazılmış trafik cezalarından kurtulmanın yolu İdare değil Sulh Ceza Mahkemeleri'nden geçiyor.

Trafik polislerinin 1.5 yıldır sürdürdükleri plakaya ceza kesme uygulamasında hukuk karmaşası ortaya çıktı. Trafik kanununda yetkili mahkemenin açık olarak belirtilmemesi nedeniyle trafik cezalarına hem sulh ceza hem de idare mahkemelerinde itiraz edilebiliyor. Ancak yargılama usulünün farklılığı nedeniyle sulh ceza mahkemelerinde cezalar iptal edilirken, idare mahkemelerinde sonuç vatandaşların aleyhine oluyor. Şu aşamada aynı davalara hem idare hem de sulh ceza mahkemelerinde bakılmasını ancak uyuşmazlık mahkemesi engelleyecek. Ancak uyuşmazlık mahkemesi karar verene kadar mahkemelerde alınacak kararlar bir daha değiştirilemiyor. Yani plakasına ceza yiyen vatandaşlar acele edip de 7 gün içinde sulh ceza mahkemelerinde itiraz ederlerse cezayı ödemekten kurtuluyorlar. Üstelik de davanın kazanılması halinde yaklaşık 60-70 milyon lira tutan mahkeme masrafları karşı taraf olan ilgili valilik tarafından ödeniyor.

Kaos yaratan cezalar
Plakaya ceza uygulaması 2918 sayılı Trafik Kanunu'nda yeralıyor. Kanunun 116. maddesinde trafik polisinin sürücüyü durduramadığı durumlarda aracınFAHRİ MÜFETTİŞLERİN PAYI DÜŞÜK: Vatandaşlar yağmur gibi yağan cezalardan, aralarında Erman Toroğlu gibi ünlülerin de bulunduğu fahri trafik müfettişlerini sorumlu tuttu. Ancak trafik yetkilileri, bu tür cezaların sadece yüzde 3’ünün fahri trafik müfettişlerinin tutanaklarına dayanarak kesildiğini söylediler.tescil plakasına ceza yazabileceği hükmü bulunuyor. Ancak geçmişte yaygın olarak yapılmayan bu uygulama 2003 yılının son aylarından beri trafik polisleri tarafından sıkça kullanılır hale geldi. Cezanın geçerli olabilmesi için ise öncelikle tebliğ edilmesi gerekiyor. Kanun bunun için de plakanın kayıtlı olduğu adrese tebligat yapılacağını hükme bağlıyor. Tebligatın yapılmasından sonra da vatandaşın cezaya itiraz hakkı doğuyor. İşte mahkeme karışıklığı da bu aşamada ortaya çıkıyor. Karışıklığı yaratan ise 2002 yılında uyuşmazlık mahkemesinin verdiği bir karar. 2918 sayılı Trafik Kanunu'nun 112. maddesi "Bu kanundan doğacak ihtilaflara bakacak mahkeme trafik mahkemesidir. Trafik mahkemesinin bulunmadığı yerlerde sulh ceza mahkemeleri yetkilidir" diyor. Ancak 2002 yılında uyuşmazlık mahkemesine gelen bir dosyada mahkeme trafik cezalarına idare mahkemelerinin bakması gerektiği yönünde bir karar veriyor. Bu karara dayanarak 2002 yılından beri trafik cezalarına ilişkin itirazlar idare mahkemelerine yapılıyor. Ancak diğer trafik suçlarına bakmaİLK SABAH DUYURDU: Plaka cezalarının sulh ceza mahkemesinde iptal edildiğini ilk olarak Mahmut Övür yazdı. Buna göre Avukat Erhan Özkanın başvurusu üzerine İstanbul 3. sulh Ceza Mahkemesi şu kararı verdi: Trafik suç tutanağının araç plakasına göre ve sürücünün gıyabın
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti slamy » 31 Ekm 2007, 18:31

eski aracımda banada ankara meşrutiyette park cezası yazmışlar ceza yazıldıkdan 1 ay kadar sonra arabayı sattım satarken öderim diye bekliyodum ama borcu yoktur dediler. sattıkdan 2 ay sonra eve geldi ceza ama artık öle bi araba yok Big%20smile ben şans eseri yırttım ama sen bence öde dava açsan 50 ytl dosya parası alıyolar...
slamy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 31 Ekm 2007, 19:57

[quote="slamy"] eski aracımda banada ankara meşrutiyette park cezası yazmışlar ceza yazıldıkdan 1 ay kadar sonra arabayı sattım satarken öderim diye bekliyodum ama borcu yoktur dediler. sattıkdan 2 ay sonra eve geldi ceza ama artık öle bi araba yok Big%20smile ben şans eseri yırttım ama sen bence öde dava açsan 50 ytl dosya parası alıyolar...[/QUOTE]

park cezasını belediyemi yoksa trafikmi yazdı bilmiyorum ama eğer trafik yazdıysa ve affa uğramazsa;
sen o cezadan yırttığını falan zannetme bir gün faiziyle çıkar gelir. devlet alacağını bırakmaz. sen arabayı satarken o ceza henüz plakaya işlenmemiştir, ondan borcu yoktur demişlerdir. şu andaki sahibi tarihine bakmadan öderse amenna ama uyanır itiraz eder ödemezse o ceza seni arar bulur haberin olsun.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti slamy » 31 Ekm 2007, 20:08

[quote="fabialife"] [quote="slamy"] eski aracımda banada ankara meşrutiyette park cezası yazmışlar ceza yazıldıkdan 1 ay kadar sonra arabayı sattım satarken öderim diye bekliyodum ama borcu yoktur dediler. sattıkdan 2 ay sonra eve geldi ceza ama artık öle bi araba yok Big%20smile ben şans eseri yırttım ama sen bence öde dava açsan 50 ytl dosya parası alıyolar...[/QUOTE]

park cezasını belediyemi yoksa trafikmi yazdı bilmiyorum ama eğer trafik yazdıysa ve affa uğramazsa;
sen o cezadan yırttığını falan zannetme bir gün faiziyle çıkar gelir. devlet alacağını bırakmaz. sen arabayı satarken o ceza henüz plakaya işlenmemiştir, ondan borcu yoktur demişlerdir. şu andaki sahibi tarihine bakmadan öderse amenna ama uyanır itiraz eder ödemezse o ceza seni arar bulur haberin olsun.[/QUOTE]

cezayı trafik yazdı. valla plakaya baktım şimdi tekrar halen borcu yoktur gözüküyor. sanırım bulamayacak bu sefer. bulsa ne olacak borcu yoktur diye imzalı mühürlü kağıt vermiş bana. trafik cezaları en geç 15 gün içerisinde sisteme işleniyor üstünden 30-40 gün geçmiş bana borcu yoktur diye belge veriyorlar. Ama yinede Türkiyede yaşadığımızı unutmayarak dua ediyoruz Smile  (Bide şöyle bişey var eve ceza gelince gittim ödemeye borcun  yok diyorlar.)
slamy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti guvenxoca » 31 Ekm 2007, 20:29

valla bende lagunada yemişim satarken borcu yokdur çıktı,sonra alan paşa muayneye götürdüğünde çıkmış,arada ceza yemişsin filan dedi tabi sallamadık,arabayı satmışım birde cezayımı ödüycem...
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti slamy » 31 Ekm 2007, 20:53

[quote="guvenxoca"]valla bende lagunada yemişim satarken borcu yokdur çıktı,sonra alan paşa muayneye götürdüğünde çıkmış,arada ceza yemişsin filan dedi tabi sallamadık,arabayı satmışım birde cezayımı ödüycem...[/QUOTE]
aman işallah çıkmaz başımıza. Confused
slamy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti driver » 31 Ekm 2007, 21:43

EDS şeridinde araç kullanmayasın :)

driver
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 31 Ekm 2007, 22:26

[quote="?"]05/10/2007 20:49 da (Ramazan bayramından önceki cuma günü) D-100 Maltepe de plakama 73. maddeden ceza kesilmiş. Düşünüp taşınınca o gün gerçekten oradan geçtiğimi hatırladım fakat ceza yiyecek birşey yapmış olma ihtimalim oldukça düşük. 73. madde trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kulanmak ve cep telefonu ile konuşmayı kapsıyor. Plakamı okuyabildiğine göre mutlaka poliste seyir halindeymiş gerçekten bir durum olsa beni sirenle vs. ile durdurabilirdi. Bana sanki para lazım diye gelene geçene ceza yazıyorlarmış piyango bana vurmuş gibi geldi Angry 52 YTL cezası var erken ödeyince 39YTL oluyor itirazmı etsem ödesemmi pek karar veremedim.[/QUOTE]

-geçmiş olsun...Confused

-bence tahminin doğru para lazım olmuş demekki ...Ermm
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti isnilgiz » 01 Kas 2007, 00:28

Emir Kardeş ben de bir keresinde ceza yemiştim park cezası, aracımın camına ceza kağıdını yapıştırmışlar. Trafik mahkemesine dilekçeyle itirazda bulundum. Öyle yukarıda ifade ettikleri gibi itiraz için kuruş para ödemedim. Dilekçeyi verirken hakime havale ediyorlar. Hakime durumu izah ettim. Benim imzamın olmadğı bir ceza ihbarnamesi hükümsüzdür dedim. Hakim kaldırdı cezayı. Cebimden de kuruş para çıkmadı. İstersen ve de bulabilirsem sana bu dilekçenin softcopysini gönderebilirim. Bulamazsam da bu tür evrak hareketlerimi takip ettiğim klasöre kesin bir nüsha koyarım oradan taratarak da gönderebilirim. Trafik mahkemelerinin temyizi yoktur ve başvuru ücretsizdir eğer bu yıl değişmediyse tabi. Ancak tebliğin tarihinden itibaren 7 gün içerisinde itiraz edilmelidir. Bu süre geçtiyse yapılacak bir şey yoktur.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti ilk aşk » 01 Kas 2007, 00:35

ödeme itiraz et
ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 01 Kas 2007, 01:53

Geçmiş olsun... Valla bence ödeyin... İtiraz edip ispat isterseniz başınıza iş alırsınız...  Özellikle fahri trafik müfettişi yazdıysa cezayı, o kişiyi bulmanız gerekiyor ispat için...
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir