Dünyanın en büyük camisi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Dünyanın en büyük camisi

İleti AV-2006 » 16 Kas 2007, 22:48

Resmin Orjinal boyutu 1024x768 ve 112KB dir. Tam halini görmek için tıklayın.

Resmin Orjinal boyutu 742x800 ve 79KB dir. Tam halini görmek için tıklayın.

Dünyanın en büyük camisi The Shah Faisal Mosque Guiness Rekorlar kitabına girebilmis dunyanın en buyuk camisidir. Pakistan'in baskenti Islamabad'da bulunuyor. Yapimi 1976 yilinda baslayip, 1986 yilinda sona erdi.
Caminin alani 5000 metrekare, 700000 kisinin ibadet edebilecegi alan var. Cami bir Turk mimar olan Vedat Dalokay tarafından dizayn edildi.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti derude » 16 Kas 2007, 22:52

muazzam...
bu arada son resimde yer alan ıslak ve kıvrılan yol manzarası çok hoş
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti nuriatasoy » 16 Kas 2007, 23:13

süper.
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Satuk_Buğra_Han » 16 Kas 2007, 23:25

Mükemmel ! Paylaşım için teşekkürler 
Satuk_Buğra_Han
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umutkubat » 16 Kas 2007, 23:26

bir yerlerde okumuştum,bu cami projesi şimdiki Kocatepe camii yerine uygulanacakmış ancak çok modern! bulunduğu için yerine şimdiki camii yaptırılmış,hatta bu caminin temeli atılıp bazı yan binaları bile yapıldıktan sonra yıkılıp şimdiki cami inşa edilmiş. Vedat Dalokay 73-77 yılları arasında Ankarada belediye başkanlığı görevinde bulunmuştur.
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti ali » 16 Kas 2007, 23:33

Cami bir Turk mimar olan Vedat Dalokay tarafından dizayn edildi.

işte bu güzel...
ali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umutkubat » 16 Kas 2007, 23:40

[quote="octa"] Cami bir Turk mimar olan Vedat Dalokay tarafından dizayn edildi.

işte bu güzel...
[/QUOTE]

Türkiye'de de yapılabilirdi amaUnhappy
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 16 Kas 2007, 23:41

[quote="umutkubat"][quote="octa"] Cami bir Turk mimar olan Vedat Dalokay tarafından dizayn edildi.

işte bu güzel...
[/QUOTE]

Türkiye'de de yapılabilirdi amaUnhappy
[/QUOTE]

Umut kardeş kapasite olarak düşünmezsek Türkiye 'miz de nice örnekleri var...

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti umutkubat » 16 Kas 2007, 23:48

tabi ki hocam haklısınız,Batıkentte düşük kapasiteli benzer örneklerini görmüştüm.
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti barutoglu » 17 Kas 2007, 00:05

[quote="umutkubat"]bir yerlerde okumuştum,bu cami projesi şimdiki Kocatepe camii yerine uygulanacakmış ancak çok modern! bulunduğu için yerine şimdiki camii yaptırılmış,hatta bu caminin temeli atılıp bazı yan binaları bile yapıldıktan sonra yıkılıp şimdiki cami inşa edilmiş. Vedat Dalokay 73-77 yılları arasında Ankarada belediye başkanlığı görevinde bulunmuştur.[/QUOTE]

Vedat Dalokay'ın projesinin kocatepede uygulanmamasını iki sebebe bağlıyorlar:

1. Bu modern cami tipinin asırlardan beridir süzülüp gelen osmanlı kültürünün cami tipi anlayışına ters düştüğü için...

2. Bu tip cami modelinin, ismini hatırlayamadığım bir ülkede çökmesi, ülkemizde olumsuz bir hava estirmiş dolayısıyla uygulanmasında tereddüt edildi (hatırladığım kadarıyla) 

Mütevelli heyetinde bulunan korkut özal ile diğer yetkililer bu modelden vazgeçtiler. Tabi konu biraz siyasi olabilir (anlayış farkından dolayı bu yeni tip cami modeli kabul görmemiş olabilir. bu benim yorumum.)
Sür çıkar ağyârı dîlden ta tecelli ede Hakk
Padişah girmez saraya hane ma'mur olmadan.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gazi BARUT
Arabanız: 2004 FABİA SP COMBİ 16V GRANİT GRİ ATİKER FAST SYS

İleti lazianke » 17 Kas 2007, 02:36

[quote="octa"] Cami bir Turk mimar olan Vedat Dalokay tarafından dizayn edildi.

işte bu güzel...
[/QUOTE]
Vedat Dalokay

belli....
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti isnilgiz » 17 Kas 2007, 03:03

BU camiyi gezmiş birisi olarak güzel ve tuhaf yanlarını yazayım. Cami hakkaten müthiş. Külliye kısmında eski osmanlı geleneğini yansıtan eğitim binaları ve dükkanlar var. Caminin içi daha enteresan. duvar diplerinden itibaren uzunlamasına havuzlar var. İmamgah bölümü kuran figürlü ve imam namaz kılarken ayakta Kuran okuyormuş gibi duruyor. Rahmetli Ziya Ül-hakın kabristanı da hemen yakınında. Cami pırıl pırıl halıalra çok terttemiz. NOrmalde Pakistanda yerleri temiz cami pek bulmayabilirsiniz Ama orası Türkiye deki camilerden de temiz. Sebebi ise içerde namaz kılmak halka yasak. Ben 2001 de gitmiştim bize idari izin çıkarttırarak içeri girmemize izin vermişlerdi. Bol bol resim çekilmiştim. Eğer Türkseniz cami etrafındaki herkes müthiş yardımsever davranıyor.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti sonertevfik » 17 Kas 2007, 03:19

SEVGİLİ AV-2006 KARDEŞİM PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM SANA. BİZİ BÖYLESİNE İLGİNÇ BİR YAPIDAN HABERDAR OLMAMIZI SAĞLADIN TEKRAR TEŞEKKÜR EDİYORUM. YALNIZ İSNİLGİZ KARDEŞİMİN DEDİĞİNİ ANLAYAMADIM. NEDEN CAMİNİN İÇİNDE NAMAZ KILMAK HALKA YASAK? NEDEN ÖZEL İZİNLE İÇERİ GİRİLİYOR? PEK ANLAYAMADIM.  KONU HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ AKTARIRSANIZ SEVİNİRİM. SAYGILARIMLA...
BİZ OSMANLIYIZ... ÇOK ÖZLÜYORUZ...
sonertevfik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Soner Tevfik
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Felicia GLX-İ

İleti AV-2006 » 17 Kas 2007, 03:19

[quote="isnilgiz"]BU camiyi gezmiş birisi olarak güzel ve tuhaf yanlarını yazayım. Cami hakkaten müthiş. Külliye kısmında eski osmanlı geleneğini yansıtan eğitim binaları ve dükkanlar var. Caminin içi daha enteresan. duvar diplerinden itibaren uzunlamasına havuzlar var. İmamgah bölümü kuran figürlü ve imam namaz kılarken ayakta Kuran okuyormuş gibi duruyor. Rahmetli Ziya Ül-hakın kabristanı da hemen yakınında. Cami pırıl pırıl halıalra çok terttemiz. NOrmalde Pakistanda yerleri temiz cami pek bulmayabilirsiniz Ama orası Türkiye deki camilerden de temiz. Sebebi ise içerde namaz kılmak halka yasak. Ben 2001 de gitmiştim bize idari izin çıkarttırarak içeri girmemize izin vermişlerdi. Bol bol resim çekilmiştim. Eğer Türkseniz cami etrafındaki herkes müthiş yardımsever davranıyor. [/QUOTE]

Ne  güzel gezme fırsatı bulmuşsunuz.Yanlız şu yasak olayını anlamadım...Namaz kılmak nasıl yasak olur yahu??

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti sonerx » 17 Kas 2007, 03:54

güzelmiş..
Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti isnilgiz » 21 Kas 2007, 18:45

Evet ben 1998 ve 2001 yıllarında gitmiştim oraya ikisinde de yanlış hatırlamıyorsam sadece cuma namazları vakti içerisi açıktı. CAminin namaz kılınabilen kısımları var iç mekan son derece temiz yeşil ve yeni halılar iç tarafın yan tarafında insana huzur verici havuzlar vardı. PAkistanlılara hakaret etmek istemem ama temizlik konusunda biraz fazlaca rahatlardı yani titiz değillerdi. Bu tür büyük camiler de (Badishai Mosque buna örnektir ve pakistanlıların yabancılara gezdirdiği bir diğer camidir.) genelde yerler detondur ve ıslak ayakla yerlere basarsınız ve af buyurun hoş olmayan kirlilikte camilere rastlardınız. Aynı şey eğer yasak olmasa bu faysal camiine de olurdu sanırım ve  herhalde onun için içeri insan almıyorlardı. Ama o zamanki bilgilerimi söylüyorum cami içinde 2000 kişi, dışında 25 000 kişi namaz kılabiliyordu ve vatandaş bu tertemiz iç kısma giremese bile açık alanda rahatlıkla namaz kılabiliyordu. Açık alan halılı değildi tabii zemin mermerdi. Zaten biz yetkililerle içerde gezerken dışardaki pakistanlılar bize bakıyordu. Caminin en güzel özellği de köşelerden tepeye kadar cam uzantılarından dolayı içerisinde ferah bir hava oluşturuyordu. Bence Bu cami Kocatepenin yerinde olmalıydı. Marka olacak kadar kaliteli bir cami. Halbuki bizde kocatepenin asıl menşei selimiye camisidir.    
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti kmustafat » 21 Kas 2007, 18:51

tek kelime mükemmel
kmustafat
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti suppiluliuma » 21 Kas 2007, 19:13

Osmanlı mimarisinin kötü birşekilde kopyalanmasıyla derme çatma inşa edilmiş bir yığın cami var. Özellikle varoşlarda ve kırsal alanda. Halbuki orjinal projelerle, biraz daha itina gösterilse ne güzel olur. Neden ille de Osmanlı taklidi? Yanlış anlaşılmasın Osmanlı döneminde mimari bir sanatmış, ama sizce o sanat anlayışı şimdiki camilerde var mı? Kaldı ki Osmanlı mimarisi tek tip eserlerden oluşmaz ki. Örneğin 18. yy camilerinde belirgin bir barok etkisi vardır. Bkz. Ortaköy camisi. Sonra neden kopya? Bence cami yapımı denetime tabi tutulmalı? Örneğin, üniversite hocalarından oluşan bir mimarlar heyeti projeyi onaylarsa yapımına izin verilmeli. Gerçi bu düşüncem sadece camiler için değil tüm yapılar için uygulanmalı. Herkes kafasına göre birşeyler inşa ediyor, nereye baksam çirkin yapılaşma. İçim kararıyor.
suppiluliuma
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir