Dünyanın en büyük camisi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Dünyanın en büyük camisi

İleti AV-2006 » 21 Kas 2007, 19:51

isnilgiz  gidip gezmiş görmüş biri olarak size sormak istediğim birşey var.O da caminin kapasitesi ile ilgili.Aldığım kaynak 700000 (yediyüzbin) kişi diyor,bu doğrumudur?Teşekkürler.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti fabialife » 21 Kas 2007, 20:23

[quote="AV-2006"] isnilgiz[/COLOR">  gidip gezmiş görmüş biri olarak size sormak istediğim birşey var.O da caminin kapasitesi ile ilgili.Aldığım kaynak 700000 (yediyüzbin) kişi diyor,bu doğrumudur?Teşekkürler.[/QUOTE;">

hemşehrim o rakamda bir yanlışlık var.700.000 kişi ne demek. kaldıki o cami binasının tamamı ibadethane değil.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti isnilgiz » 22 Kas 2007, 02:33

isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti isnilgiz » 22 Kas 2007, 02:34

Ben bana aktarılanın yalancısıyım ama 700 bin de bana mantıklı gelmedi. Kaldı ki büyüklük olarak cami bizim Kocatepe'nin büyüklüğüyle hemen hemen aynı. Zaten yapılcak olsaydı onun yerine yapılacaktı. Bu hikayeyi Pakistanlılar da anlattı. Caminin talibi Türkiye olmamış ama Pakistan'dan başka ülkeler de talip olmuş. 

Caminin içi de bence 2000 kişi ancak alır gibi Zaten 50 bin seyirci alacak büyüklükte bir stadyumun büyüklüğü de yok camide. Dışıyla birlikte 25 bin bana daha mantıklı geliyor. 

Yukarıya da bir kaç resim koymaya çalıştım. iç mekandaki güzellik keşke bizim ülkemizde yapılsaydı dedirtecek kadar iyi bence.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti rockerhero » 22 Kas 2007, 20:18

bunca şatafat bence çok fazla. pakistanın daha önemli sorunları war bence.
rockerhero
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isnilgiz » 23 Kas 2007, 02:48

Eskiden ben de öyle düşünürdüm. Camiler sadece ibadet edilen sade ve temiz Allah'ın evleri olmalı derdim. Ama Adamlar bir kiliseler yapıyorlar ve gerek devlet ve gerekse halk maddi olarak öyle bir destek oluyor ki. Adeta ibadethaneler birer prestij abidesi olarak ait olduğu ülkenin sıradışı özeliğiymiş gibi algılanıyor. Zaten Pakistan da bu camiyi gelen turistlere bile gösteriyorlar ki bence onların gelişmişlik anlamında can simidi gibi  bir şey olmuş.

isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti fabialife » 23 Kas 2007, 18:18

[quote="isnilgiz"]Eskiden ben de öyle düşünürdüm. Camiler sadece ibadet edilen sade ve temiz Allah'ın evleri olmalı derdim. Ama Adamlar bir kiliseler yapıyorlar ve gerek devlet ve gerekse halk maddi olarak öyle bir destek oluyor ki. Adeta ibadethaneler birer prestij abidesi olarak ait olduğu ülkenin sıradışı özeliğiymiş gibi algılanıyor. Zaten Pakistan da bu camiyi gelen turistlere bile gösteriyorlar ki bence onların gelişmişlik anlamında can simidi gibi  bir şey olmuş.
 [/QUOTE]

bu tür yapılar o ülkenin o günkü gücünü, sanatını, mimarisini gelişmişliğini temsil eden birer semboldür. selimiye, süleymaniye, ayasofya, mısırdaki pramitler gibi. biz bugün bile bu tür eserlere aradan yüzyıllar geçmesine rağmen nasıl hayranlıkla izliyor ve o günün şartlarında nasıl yapıldığına akıl erdiremiyorsak; bizdeki kocatepe, pakistandaki bu cami de bu zihniyetle yapılmış eserler. ama yüzyıllar sonra bir selimiye bir süleymaniye gibi olurmu derseniz asla.  belki de sağlam bir deprem görseler ayakta kalamıyacaklar.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti isnilgiz » 24 Kas 2007, 01:10

Yalnız dikkatinizi çekerim bundan bir kaç yıl önce Pakistan da Keşmir de deprem olmuştu Keşmir İslamabad'a pek uzak bir mesafede değil. Keşmir yerle bir olmuştu ama İslamabad'a pek bir şey olduğunu duymadım.  
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

Önceki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir