bazen güzel şeyler de oluyor 2

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

bazen güzel şeyler de oluyor 2

İleti lazianke » 17 Kas 2007, 15:00

Türkiye uçak motoruna imza attı!!!


Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, geleceğin savaş uçağı olarak 9 ülke tarafından geliştirilen JSF projesinde 2010 yılına kadar iki motordan birinin seçileceğine dikkat çekerek, Türkiye'de ''bölgesel bir motor merkezi'' oluşturulması hedefine dönük şartları daha fazla sağlayacak firmanın avantaj sağlayacağını açıkladı.

Tusaş Motor Sanayi A.Ş. (TEI) ile yine bu şirketin ortaklarından General Elektrik firmasının ortaklaşa Gebze Serbest Ticaret Bölgesi'nde Türkiye Teknoloji Merkezi kurulmasına dönük anlaşma, iki şirketin yöneticileri tarafından bugün Ankara'da imzalandı.

Hilton Otel'de düzenlenen törende konuşan Milli Savunma Bakanı Gönül, 10 milyar dolarlık JSF projesinde sanayi katılımının 5-6 miyar dolara ulaşmasını hedeflediklerini, şu an itibariyle Türk sanayisi tarafından alınması kesinleşmiş iş hacminin 5,2 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Projedeki ikinci en önemli aşamasının motor seçimi olacağını vurgulayan Bakan Gönül, F135 ve F136 olmak üzere iki tür motor bulunduğunu, bunlardan birinin 2010 yılına kadar seçilmesi gerektiğini hatırlattı.

Bu dönemde her iki motor üreticisiyle ortak çalışmalar yapılarak, Türkiye'nin uygun gördüğü sanayi katılımını ve yapacakları yatırımı müzakere edeceklerini belirten Gönül, ''Motorla ilgili seçimi yaparken, Türkiye'de bir üretim hattı kurulmasını sağlamak ve hem kendi motorlarımızı, hem başka ülke motorlarını üreten bakım onarım yapan bölgesel bir motor merkezi meydana getirme hedefimizi göz önünde bulunduracağız. Bu şartları hangi firma daha fazla sağlamışsa o firma seçimde ciddi bir avantaj sağlayacaktır'' diye konuştu.

TEI'nin bunların yanı sıra özgün bir motor tasarımı gerçekleştirdiğini kaydeden Bakan Gönül, bu motorun önümüzdeki dönemde TAI tarafından tasarımı yapılan insansıt hava platformunda deneneceğini söyledi. Bakan Gönül, bu yatırım ve edinilecek tecrübenin motor seçim sürecinde GE'ye olumlu yansımaları olacağını sözlerine ekledi.

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar da konuşmasında, TEI'nın, GE'nin üçüncü büyük tedarikçisi olduğuna işaret ederek, Türkiye'deki gelişmiş insan gücü ve teknik birikimin önemli düzeye ulaştığı vurguladı.


ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ise iki ülke arasındaki işbirliğinin gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu yatırımın alış-veriş ilişkisinin ötesine geçildiğinin göstergesi olduğuna işaret etti. Yılbaşında hizmete girecek Türkiye Teknoloji Merkezi'nde ilk etapta 55, daha sonra 240 mühendis görev alacak ve ticari-askeri uçak motorları için teknoloji tasarlayıp geliştirecekler.

Halen TEI'nin yüzde 46,2 ile TAI'den sonra 2. büyük ortağı olan GE, bu yatırımla stratejik ortaklığını daha ileri düzeye taşıyor. GE-Rolls-Royce Fighter Engine ekibi halen JSF için geliştirilen F136 motor projesi üzerinde çalışıyor.


AA
 
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 289
Kayıt: 01 Tem 2006, 07:29
Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir