Marmara da oturanlar DİKKAT!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Marmara da oturanlar DİKKAT!

İleti loveskoda » 24 Kas 2007, 17:42

Beklenen deprem gecikti

Bilim adamlarının İstanbul depreminin yaklaştığı uyarısı, “Gecikti” endişesine dönüştü. Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Altay “Öngörümüz 10-40 bin ölü” dedi. Yrd.Doç. Gündoğdu “5 dakika sonra da, 5 yıl sonra da olabilir” diyor.

İSTANBUL - Marmara’da 8 yıl önce binlerce kişinin öldüğü depremden sonra, uzmanlar bugünlerde sık sık yeni depremin geciktiği endişesini vurguluyor. Endişenin kaynağı, süre ilerledikçe depremin şiddetinin de artacak olmasından kaynaklanıyor. Bu endişeyi ilk olarak “Deprem dede” diye anılan Kandilli Rasathanesi eski Müdürü Prof. Ahmet Mete Işıkara dile getirdi. Bugünlerde camilerde minbere oturup cemaate ‘deprem vaazı’ veren Işıkara, “Beklediğimiz deprem gecikti” dedi. Ardından Kandilli’nin yeni müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, “7.4 büyüklüğünde deprem beklediklerini; ölü sayısının 10-40 bin olacağını” söyledi; “Faydaki suskunluk hayra alamet değil” dedi. NTVMSNBC’nin sorularını yanıtlayan İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu ise büyük depremin adım adım yaklaştığı konusunda hemfikir; ancak Marmara fayının “suskun” olmadığını söylüyor.

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, Vatan Gazetesi’nde yayınlanan röportajda, beklenen büyük depremle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Gerçek olan şu: Dünyanın gözü Marmara fay hattında. Çünkü Marmara fayı dünyanın en riskli faylarından biri ve İstanbul’da depreme yaklaşıyoruz. Yapılan ölçümler gösteriyor ki Marmara fayında gerilim var. Zaten uzun süredir yaşanan suskunluk da bunu gösteriyor. Bu durum normal değil.”

7.4 şiddetindeki 1999 depreminin İstanbul’dan 120 kilometre uzaklıkta meydana gelmesine rağmen Avcılar ve Bağcılar’da yarattığı büyük hasara dikkat çeken Prof. Altay, Marmara fay hattının İstanbul’a 15 kilometre uzaklıkta olduğunu vurguladı ve beklenen depremin çok daha fazla yıkıcı olacağının altını çizdi:

“Öngörümüz depremin 7.4 büyüklüğünde olacağı yönünde. Ayrıca hasar ve yıkımlarla ilgili de çeşitli senaryolar üretiliyor. Her senaryonun sonuçları farklı ancak böylesine büyük bir depremin sonuçları da ağır olacak, ölü sayısının 10 ila 40 bin arasında olması senaryolarda mevcut. Bu çok büyük bir rakam.”

GÜNDOĞDU: FAYIN ÇEVRESİ SUSKUN DEĞİL

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu da, NTVMSNBC’nin soruları üzerine, Marmara fayındaki suskunluğun fay üzerinde olduğunu, fay çevresindeki hareketliliğin ise beklenen şekilde olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Fayın geçtiği muhtemel yerde az sayıda deprem oluyor, deniyor. Fayın üzerine baktığınız zaman bu doğru. Ancak fayın çevresine baktığınızda böyle bir suskuluğun olmadığını görürsünüz. Gemlik’teki 5.2 ve Manyas’taki 5.1 şiddetindeki depremleri hatırlayın. Bunlar ayrı bir deprem gibi görünmekle birlikte oradaki fayın gerilmesiyle oluşan depremlerdir. Yani beklediğimiz büyük depremin fayı gerildiği zaman bu tarafta da depremler oluşuyor. Dolayısıyla buna suskunluk denemez. Bunu suskunluk olarak algılamayız ve o faydan ziyade daha çok fayın çevresine bakarız.”

ADIM ADIM BÜYÜK DEPREME GİDİYORUZ

Depremin giderek yaklaştığını ve uyarılara rağmen gereken tedbirlerin hala alınmadığını bir kez daha hatırlatan Gündoğdu şöyle devam etti:

“Fayın gittikçe gerildiğini biliyoruz ve adım adım büyük depreme doğru gidiyoruz. Yani deprem saati çalışıyor ama bu saat ne kadar çalışacak ve depr

loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti silverlinemania » 24 Kas 2007, 19:35

dostum paylaşımın için çok saol yaralı bilgiler ama sana benden başka cevap veren yok ne iş sevmiyolarmı yoksa seni LOL

silverlinemania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 24 Kas 2007, 19:48

Olabilir...!LOL

loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ali » 24 Kas 2007, 21:37

[quote="silverlinemania"]

dostum paylaşımın için çok saol yaralı bilgiler ama sana benden başka cevap veren yok ne iş sevmiyolarmı yoksa seni LOL

[/QUOTE]

sevmemek ne kelime...o sitenin en çok konu ve anket açan has üyesi. upuzun yazıyı görünce kimse okumuyor herhalde. ben de okumayacaktım.  yazdıklarınızı okuyunca okumaya karar verdim. 

10-40 bin ölü öngörülüyor... ne kolay söylüyorlar.
ali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BaTeRRiiSStt » 24 Kas 2007, 23:27

bu konu ıle ılgılı www.dkos.org sitesini ara ara gezin.
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti mygokhan » 24 Kas 2007, 23:55

uyarı bizimle paylaştığın için teşekkürler..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti ilk aşk » 25 Kas 2007, 03:23

skoda -auto sevmemek mümkün mü forumun tadı tuzu

ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ali » 26 Kas 2007, 00:26

bunun üzerine ben olsam istanbul da yaşamam. korkuyla yaşanır mı?
ali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 26 Kas 2007, 00:33

Allah Razı olsun... Çok Teşekkürler... Embarrassed
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sonertevfik » 26 Kas 2007, 02:19

SENİ SEVİYORUZ SKODA - AUTO  SİMPLY CLEVER  LOLLOL
BİZ OSMANLIYIZ... ÇOK ÖZLÜYORUZ...
sonertevfik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Soner Tevfik
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Felicia GLX-İ

İleti sonertevfik » 26 Kas 2007, 02:29

[quote="octa"]bunun üzerine ben olsam istanbul da yaşamam. korkuyla yaşanır mı?[/QUOTE]

ÇOK GÜZEL SÖYLÜYORSUN AMA İSTANBUL İNSANI BİR YAKALADIMI BİRDAHA HİÇ BIRAKMIYOR. BEN ETİMESGUT'TA ASKERLİK YAPTIM ANKARA'YA HAYRAN KALDIM 6 AY İÇİNDE...  ANKARA'DA YAŞANIR AMA İMKAN YOK... İSTANBUL'UN KANSER YAPICI BİR TRAFİĞİ VAR, HERYER AMA HERYER ÇOK KALABALIK, ANKARA ÖYLE DEĞİL DAHA YAŞANILIR BİRYER, AMA ANKARA'NIN TEK EKSİĞİ DENİZİ YOK... AH BİR DE DENİZİ OLSAYMIŞ 4*4 BİR KENT OLACAKMIŞ... İSTANBUL İNSANI DENİZ AŞIĞI YAPIYOR... SIKILDIĞINDA BUNALDIĞINDA ÇIKIP SAHİLDE BİRAZ DENİZ HAVASI ALDIĞIN ZAMAN BİRŞEYİN KALMIYOR, TABİİ BERBAT İSTANBUL TRAFİĞİNİ AŞIP SAHİL YOLUNA ULAŞABİLİRSEN...  AH BE OCTA KARDEŞİM HENÜZ 1 SENE ÖNCE ASKERLİK YAPTIĞIM ANKARA'YI ANIMSATTIN BANA...  KIZILAY'I, ULUS'U, SOĞUK KIŞ GÜNLERİNDE ÇARŞIYA ÇIKAN ASKERLERİN ADETA İÇİNİ ISITAN ANKAMALL VE ARMADA ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ...  ALLAH HEPİMİZE YARDIM ETSİN DEPREMİN ŞAKASI YOK ARKADAŞLAR...
sonertevfik
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sonertevfik » 26 Kas 2007, 02:34

BİRDE ANKARA'NIN O HARİKA KÜTÜPHANELERİNİ UNUTMAMAK LAZIM. ASKERDE ÇARŞI İZNİNDEYKEN SABAH GİRİP AKŞAMA DOĞRU (MECBUREN LOL) ANCAK ÇIKABİLDİĞİMİZ KÜTÜPHANELERİ VAR...
sonertevfik
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 26 Kas 2007, 02:43

biz ankaraya taşınalı 3 sene oluyor, burdan önce 8 yıl istanbulda kaldık. baba mesleği gereği. ankara istanbuldan çok daha rahat, tam yaşanılacak yer. arabana bin git, hiç durmadan. istanbuldan çok daha ucuza çok daha kaliteli yaşayabilirsiniz.

kağıthanedeki evlerin kirası olmuş 1 milyar. bizim apartmandaki 150 m2 saray gibi dairelerin kirası 350 lira. git gimsaya, doldur 2 alışveriş sepetini 80-100 lira ödersin anca temel ihtiyaçlara.

vallaha iyi ki gelmişiz ankaraya, rahat edemedikten sonra nedecem denizi, sanki karın doyuruyor. burda hem ev, hem araba taksidi ödüyoruz+krallar gibi yaşıyoruz. bi babam para kazanıyor.

istanbulda nerdeee...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sonertevfik » 26 Kas 2007, 15:03

haklısın hakan kardeş, deniz karın doyurmuyor, iastanbul'un herşeyi kanser sebebi, 24 saat çok yoğun trafiği, hava kirliliği, çok fazla kalabalığı vb... sebepler artırılabilir.... 
sonertevfik
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti aytekin041 » 26 Kas 2007, 19:37

istanbulxa yaşayıpta deniz görmeyen insanlar varmış...
istanbul  her sınıftan  insan bulunduruyor (yanlış anlamayın sınıflara ayırmak mümkün deil insanları ancak buda bir gerçek)
aytekin041
CLASSIC
CLASSIC

İleti loveskoda » 26 Kas 2007, 22:18

[quote="sonertevfik"]SENİ SEVİYORUZ SKODA - AUTO  SİMPLY CLEVER  LOLLOL [/QUOTE]

Teşekkür ederim. Ben de tüm site sakinlerini seviyomEmbarrassedEmbarrassedEmbarrassedClapBig%20smile
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabiamania » 26 Kas 2007, 22:24

ya bu sefer deprem çok gündemde olmadı. oysaki rasathane görevlileri, deprem dede resmen ve ilk kez ciddi ciddi uyarıyor. Eskiden adamlar öksürse deprem olacak sanırdık günlerce tartışma programları yapılırdı, irdelenirdi. Ama şimdi... sanki tehlike geliyor ama yapacak birşey olmadığı için birileri gündemde pek tutmamaya çalışıyor gibi!! Allah memleketimize zeval vermesin inşallah; dua etmekten başka birşey yapamayacağız galiba..  Unhappy
fabiamania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 26 Kas 2007, 22:25

[quote="sonertevfik"]haklısın hakan kardeş, deniz karın doyurmuyor, iastanbul'un herşeyi kanser sebebi, 24 saat çok yoğun trafiği, hava kirliliği, çok fazla kalabalığı vb... sebepler artırılabilir....  [/QUOTE]

istanbul da yaşıyoruz. Tabi yaşamak denirse...Confused İnanmicaksınız ama her yerde yol yapım ve onarımı, doğal gaz ve su hattı için kazılı alanlar, yeni inşaatlar, metrobüs, metro, tramvay hattı için çalışmalar, kavşak inşaatları var. Bunların hepsi bieden 2 ilçe içinde.

Kafayı yememek elde değil. 5 dakikalık yolu 2.5 saatte geldiğimiz oluyor. Yürüyerek 15 dakika sürer.Angry

Kadir Topbaş bence arkeolog olmalıymış. Her yeri kazıyor adam.Angry

Trafik ve egzoz saç baş yolduruyor.

Ayrıca hayat çok pahalı, insan canı ise çok ucuz. Bi ambulans çağırıyorsun, bilinci yerinde değilse hastanın gelmiyorlar.Dead

En ucuz 3 kişilik alışveriş 80-100YTL. ye çıkıyor. (temel yaşam ihtiyaçları)

Üniversiteyi İzmir, Mersin, Eskişehir gibi yerlerde okumayı düşünüyorum. İstanbul bitmiş artık. Ayrıca deprem de geliyor. (7.4 beklniyor)
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir