En değerli varlığınızı koruyun!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

En değerli varlığınızı koruyun!

İleti lazianke » 30 Kas 2007, 01:20

Düşük hızdaki trafik kazalarında bile çocuklar için büyük riskler oluşuyor. Zorunlu olmayan çocuk koltuğu nedeniyle, ölümlerde Avrupa'yı 20'ye katlıyoruz.


Her yıl binlerce insanın hayatına mal olan trafik kazalarını önlemek ne kadar önemliyse, kaza anında araçtakilerin güvenliğini sağlamak da o derece yaşamsal bir öneme sahiptir. Bu kazalarda ise en fazla riski yetişkinlere göre birçok fiziksel zaafı bulunan çocuklar taşır. Kendileri küçük ama riskleri büyük olan çocuklar için saatte 20 kilometre hız bile ölümcül olabilir.

Araçlardaki emniyet kemeri ve hava yastığı gibi pasif güvenlik önlemleri genellikle yetişkinler düşünülerek tasarlanır. Ancak, çocuklar küçülmüş erişkinler değildir. Çocukların kafaları bedenlerinin 1/4’ünü oluşturur. Yetişkinlerde ise bu oran 1/8’dir. Çocukların kafalarının toplam vücut ağırlığına oranı yüzde 25 iken, yetişkinlerde bu oran yüzde 7’dir. Dolayısıyla kullanılacak tutuş sistemi, çocuğun yaşına, kilosuna ve vücut yapısına uygun olmalıdır. Her yaşın riski ve tutuş sistemi de farklılık gösterir. İşte bu noktada çocuk oto güvenlik koltukları yaşamsal bir öneme sahiptir.

Türkiye’de çocuk oto koltuğu kullanımının son yıllarda bir artış gösterse de gelişmiş ülkelere göre çok düşük seviyede olduğunu belirten Maxi Cosi Türkiye Distribütörü Grup Baby’nin Satış ve Pazarlama Direktörü Ayla Müstecaplıoğlu, "Birçok aile için seyahat sırasında bebeğin annesinin kucağında ya da sadece arkada oturması yeterli bulunuyor. Yapılan araştırmalar ne yazık ki saatte 20 kilometre hızla yol alırken bile ciddi yaralanmalara hatta ölümlere neden olabilecek kazalar yaşanabileceğini gösteriyor" diye konuşuyor.

ÇOCUKLARIMIZI KAYBEDİYORUZ

Türkiye’de her yıl trafik kazalarında ölen çocukların oranının yüzde 46 civarlarında olduğunu vurgulayan Müstecaplıoğlu, "Rakamların bir kader olmadığını anlayabilmek için oto çocuk koltuğunun 1993’den beri yasalarla zorunlu tutulduğu Avrupa’daki oranlarına bakmak yeterli olacaktır. Sanayileşmiş Kuzey Avrupa’da trafik kazalarında ölen çocukların oranı yüzde 2 iken, kültürü bize daha çok benzeyen Güney Avrupa’da bu oran yalnızca yüzde 4. Bu sonuca ulaşılmasında etken olan ilgili kanuna göre Avrupa’da çocuklar 12 yaşını tamamlayana ya da boyu 1.5 metreye ulaşana kadar çocuk koltuklarıyla seyahat etmek zorunda" açıklamasını yapıyor.

Müstecaplıoğlu, şöyle devam ediyor: "Ülkemizde zorunlu tutulmayan çocuk oto koltukları, yetkililerin gerekli kanunu hala çıkarmaması ve bu konuda yeterli bilince sahip olmayan anne babalar nedeniyle, hayati gerekliliği anlaşılamayan ya da kullanılırken türlü hataların yapıldığı bir çocuk eşyası olmaya devam ediyor." Çocukların otomobille seyahate doğdukları andan itibaren başladığını dile getiren Müstecaplıoğlu, "Bu anlamda doğumdan birkaç hafta önce, doğuma ilişkin kontrollerin sıklaşmasıyla çocuk oto güvenlik koltuğu edinilmesinin ihmal edilmemesini tavsiye ediyoruz" diyor.

Çocuk koltuklarının sadece yüzde 7’si düzgün bağlanıyor

Çocuk oto güvenlik koltuğu satın alırken, otomobile bağlarken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken pek çok ayrıntı bulunuyor. Sadece çocuk oto koltuğu satın almak yetmiyor, uygun koltuğu doğru şekilde kullanmak da gerekiyor. Çünkü yapılan araştırmalara göre çocuk koltuklarının sadece yüzde 7’si düzgün bir şekilde bağlanıyor. Çocuk koltuklarının otomobilin emniyet kemeri ile sabitlenmesi alışılmış bir uygulama, ancak uluslararası alanda yapılan araştırmalar anne babaların emniyet kemerini kullanmakta sık sık hata yapabildiklerini gösteriyor. Artık birçok otomobilde bulunan evrensel standartlaşmış bir bağlama sistemi olan ’IsoFix’ ise çocuk oto güvenlik koltuğunun araca otomatik olarak takılmasını sağlayarak, gevşek bağlanma riskini ortadan kaldırıyor.

12 yaşına kadar 3 koltuk gerekli

Bir bebek doğumundan itibaren 36 kilogram oluncaya kadar ki dönemde (yani yakla

 
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 289
Kayıt: 01 Tem 2006, 07:29
Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti loveskoda » 30 Kas 2007, 01:24

Paylaşım için teşekkürler... Ülkemizde bilinçli insan sayısı maalesef çok az. Cahillik öyle boyutlarda ki, babalar, çocuklarını kucaklarına alıp direksiyonu tutturuyorlar. Ön koltukta, annelerinin kucağında son derece güvensiz seyahat ediyorlar. Olur şey değil...
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 05 Şub 2007, 16:42

İleti ilk aşk » 30 Kas 2007, 01:29

paylaşım için teşekkürler
ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 14 Ekm 2007, 23:51

İleti by wodoo » 30 Kas 2007, 09:57

paylaşım için teşekkürler...
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 51
Kayıt: 06 Ağu 2007, 17:26
Ad Soyad: Emre Şahin
Nereden: Ankara
Arabanız: Astra GSİ

İleti trakyalı » 30 Kas 2007, 23:12

böyle konuların gündemde olması çok güzel,paylaşım için teşekkürler.
trakyalı
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 25 Kas 2007, 13:14

İleti fabialife » 01 Arl 2007, 00:57

maalesef hocam türk milletini çoğunlukla cehalet ve vurdumduymazlık öldürüyor.böyle konuları sık sık gündeme getirip milleti eğitmek lazım
fabialife
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 11
Kayıt: 29 Ağu 2007, 13:26

İleti ünsal » 01 Arl 2007, 02:57

paylaşım için teşekkürler...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 239
Kayıt: 07 May 2006, 16:21
Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3


Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir