Taşıt vergisini daha az ödeyebilirsiniz

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Taşıt vergisini daha az ödeyebilirsiniz

İleti lazianke » 05 Oca 2008, 22:55

2008 yılı taşıt vergileri belli oldu. Vergilerin birinci taksiti ocak, ikinci taksiti de temmuz ayında ödenecek. Bu vergilerin nasıl indirilebileceğini, uzmanı açıklıyor:


Şükrü Kızılot'un yazısı:

Otomobil ve ciplerin Motorlu Taşıtlar Vergisi, aracın silindir hacmine ve yaşına göre değişiyor.

Mevcut sistemde; ciddi çelişkiler var. Örneğin;

- Sıfır otomobil ile üç yaşındaki otomobilin vergisi aynı oluyor.

- 50 bin YTL değerindeki otomobil ya da cipin vergisi ile 300 bin YTL’lik otomobilin veya cipin vergisi aynı olabiliyor. Hatta 50 bin YTL’lik otomobilin motor silindir hacmi fazla ise vergisi 300 bin YTL’lik otomobilin vergisinden daha yüksek olabiliyor.

DAHA DÜŞÜK VERGİ NASIL ÖDENİR?

Düşük vergi ödeme olayından, tüm taşıtlar değil, bazı taşıtlar yararlanabiliyor. Örneğin; otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için bu tür bir avantaj var.

Aşağıda, bu araçların 2008 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tarifesine yer verilmiştir.

Buna göre, tablodaki MTV, aracınızın kasko değerinin yüzde 5’ini aşıyorsa, vergi bir alt tarifeden, daha düşük olarak ödeniyor.

ÖRNEK: Motor silindir hacmi 3.000 cm3 olan 2003 model otomobilin, kasko sigortasına esas olan değeri 40 bin YTL, 2008 yılı MTV tarifesinde yazılı olan vergisi de 2.820 YTL’dir.

Bu duruma göre, tarifedeki 2.820 YTL’lik MTV, otomobilin kasko değerinin yüzde 5’i olan 2.000 YTL’yi aşmaktadır. O halde, otomobilin MTV’si bir alt kademeye göre 1.691 YTL olarak belirlenecektir.

NE YAPILMASI GEREKİYOR?

1- Öncelikle, aracınızın "kasko sigortası değerini" öğreneceksiniz.

2- Kasko sigortası değerinin yüzde 5’ini hesaplayıp, tarifedeki verginizle kıyaslayacaksınız.

3- Tarifedeki MTV, kasko değerinin yüzde 5’inin altında ise, yapacağınız bir şey yok. Tarifeye göre MTV’yi ödeyeceksiniz. Yüzde 5’inin üzerinde ise, o zaman bir alt kademeye bakarak, ödeyeceğiniz vergiyi bulabilirsiniz.

4- İndirimli tarifeden yararlanabilmek için, yetkili sigorta acenteleri tarafından düzenlenen "bildirim formu" ile vergi dairesine başvuruda bulunulacak.

5- Araçlarını, kasko sigortası yaptırmayanlar da "MTV indirimi" uygulamasından yararlanabiliyor.

Evet... Yapılması gerekenler bunlar. Şimdi sıra, bir hesap makinesi bulup, aracınızın kasko değeri ile 2008 yılı MTV’sini kıyaslamada...

Yatlarda Türk bayrağı vergisine aynen devam

TÜRKİYE’de binlerce tekne, yat ve kotra var. Bunların çoğu yabancı ülkeye kayıtlı. Tekneyi yabancı ülkelerin bayrağı ile Türkiye’ye getiriyorlar. Böylelikle Türkiye’de; Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemiyorlar. Örneğin; AB ülkelerinde tekne, yat ve kotradan Motorlu Taşıtlar Vergisi hiç alınmıyor. Türkiye’de ise teknelerin Motorlu Taşıtlar Vergisi 3-5 bin YTL’den başlayıp 50-100 bin YTL’ye kadar ulaşıyor. Ayrıca her yıl artan bir tutarda ödeniyor.

Tekne alan kişi, teknesine Türk Bayrağı çekip, teknesini Türkiye’deki liman ya da belediyeye kayıt ettirirse, bu vergileri kuzu kuzu ödüyor. Aksi halde ödemiyor.

Yetkililer, teknelerden alınan MTV’nin, Mantıksız Taşıtlar Vergisine dönüştüğünü kabul etmiş ve düzeltileceğini vaad etmişlerdi.

2008’de değişen bir şey yok. Denizlerimizde Türk Bayrağı yerine, yine yabancı bayraklar dalgalanacak.

Fatura vermeyen de almayan da yanacak

2008 yılında, 600 YTL’yi aşan mal satışları ve hizmetler için fatura verilmesi ve alınması gerekiyor. Vergi mükellefleri, bu sınırın altıda bile olsa, fiş yerine, fatura almak zorunda olacaklar. Fatura vermeyen ve almayan firmaya, 149 YTL’den aşağı olmamak üzere, fatura bedelinin yüzde 10’u oranında ceza kesilecek.

 
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 289
Kayıt: 01 Tem 2006, 07:29
Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti ilk aşk » 06 Oca 2008, 00:42

teşekClapkürler
ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 14 Ekm 2007, 23:51

İleti lazianke » 06 Oca 2008, 01:06

Kocaeli'nde ikamet eden Ahmet Yavuz, mahallenin çeşitli yerlerine astığı afişlerle komşularını otomobile fazla vergi ödenmemesi için uyarıyor.


Kocaeli'de ikamet eden Ahmet Yavuz, 1997 model motor silindir hacmi 2000 cm3 olan bir otomobile sahip. 2007 yılında toplam 657 YTL Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeyen Yavuz, Motorlu Taşıtlar Vergi Kanunu'ndaki değişiklikle modelin düşmesi halinde vergi oranının da düştüğünü öğrenince Vergi Dairesi'ne başvurdu.


Aracının kasko sigorta değerine göre 421 yeni lira vergi ödemesi gereken Yavuz, geçen yıl fazla ödediği 236 yeni lirayı geri aldı. Tüketicilerin kamu kurumlarının işlemleri karşısında mağdur olmaması için birçok kanuni düzenleme bulunuyor. Ancak çoğu kişi, bu yasal hakları ve kanunların içeriğini bilmediği için faydalanamıyor. Bunlardan biri de 2004 yılında Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda Motorlu Taşıtlar Vergi Kanunu'na eklenen 5. madde. 14 Aralık 2004 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 8327 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı doğrultusunda MTV Kanunu'nun 5'inci maddesine eklenen 'ı' fıkrasında motorlu taşıtların modelinin düşmesi halinde vergi oranı da düşüyor. Bunun için otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri araçların kasko sigortası değerlerinin belirlenmesinde; Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği yetkilendiriliyor. Her yıl Ocak ayında toplanan birlik, 'Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi'ni oluşturuyor. Bu kanun çerçevesinde özellikle yaşlı araç sahiplerinin daha fazla vergi ödemesinin de önüne geçiliyor. Ancak bu liste gözardı edilirse araç alım satımları ve vergi ödemelerinde birçok insanın cebi yanıyor.


İnternette dolaşan Kocaelili Ahmet Yavuz da bu mağdurlardan biri. Sözkonusu kanunu internetten öğrenen Yavuz, kendisine ait aracına fazla vergi ödeyip ödemediğini öğrenmek için de bir araştırma yapmış. Motor silindir hacmi 2000 cm3 olan 1997 model 10 yaşındaki otomobilinin kasko sigortasına esas olan değerinin 12 bin 850 YTL olduğunu öğrenmiş. 12 bin 850 yeni liranın yüzde 5'i ise 640 yeni lira yapıyor. Yavuz, geçen yıl toplam 657 yeni lira vergi ödemiş. Oysa Yavuz, aracının kasko sigorta değerinin yüzde 5'inden fazla olduğu için bir alt kademe olan 421 YTL'den vergi ödemesi gerekiyordu. Edindiği bilgilerle Kocaeli Vergi Dairesi'ne başvuran Yavuz, geçen yıl fazla ödediği 236 yeni lirayı geri aldı. Uygulamayı oturduğu mahallenin direklerine de asarak çevresindeki insanları bilgilendirdi. Ardından da olay internet aracılığı ile tüm kamuoyuna mal oldu. Bu durumdan haberdar olan birçok araç sahibi ödediği fazla vergileri geri almak için vergi dairelerine akın etti. Yavuz'un parasını almasından sonra çok sayıda vatandaşın hakkını aradığını belirten Kocaeli Acısu Vergi Dairesi yetkilileri, vatandaşların fazla vergi ödediğini tespit etmesi durumunda paralarının hemen geri ödendiğini söyledi.


Daha az vergi için ne yapmalı?


Araç sahiplerinin fazla vergi ödeyip ödemediklerini öğrenmeleri için herhangi bir sigorta şirketine aracının ruhsatı ile giderek 'Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi'nde kendi araçlarının kasko değerini öğrenmeleri gerekiyor. Burada aldıkları değerin yüzde 5'i ödedikleri vergiden fazla ise bir alt kademeden vergi ödenmesi gerektiği için fazla ödedikleri parayı almaya hak kazanıyor. Fazla ödedikleri parayı almak için sigorta şirketinden aldıkları aracının kasko değer belgesi ve bir dilekçe ile bağlı oldukları vergi dairesine başvurmaları gerekiyor. Başvuru sonucunda vergi dairesi, kasko sigortası değeri uygulamasından yararlanmak için ilgili vergi dairesine müracaatta bulunan mükellefin yetkili sigorta acentesine düzenletmiş olduğu 'Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarına Esas Olan Kasko Sigortası Değeri Bildirim Formu' ile ilgili yılın, 'Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi' vergi dairesi tarafından karşılaştırılıp, form ile listedeki bilgilerin birbirini tutması halinde, başvuruda bulunan mükellef kasko sigortası değeri uygulamasından faydalandırılıyor.


ZAMAN
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 289
Kayıt: 01 Tem 2006, 07:29
Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize


Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir