Otomobilinizi hırsızlardan nasıl korursunuz

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Otomobilinizi hırsızlardan nasıl korursunuz

İleti lazianke » 06 Oca 2008, 02:05

Otomobilinizin güvenliği için aydınlık yerlerde bırakın, içinde değerli bir eşya olmasın. Mutlaka kontağı kapatın, anahtarı araç üzerinde bırakmayın!


* Aracınızı risklerden uzak tutmak için öncelikle otoparklara veya iyi aydınlatılmış yerlere bırakmaya özen gösteriniz.

* Aracınızı park ettiğinizde değerli eşyalarınızı mutlaka yanınıza alınız, ruhsatınızı ve aracınıza ait diğer belgeleri de araçta bırakmamaya özen gösterin.

* Kısa bir süre için aracınızdan ayrılsanız bile kontağı kapatın, anahtarı alın ve kapıları kilitleyiniz. Araçların birçoğu düzkontak yapılarak, anahtara ihtiyaç duyulmadan bir dakika içinde çalınabilmektedir.

* Zorunlu hallerde araçta bırakmanız gereken eşyalarınızı dışarıdan bakıldığında görünmeyecek şekilde yerleştirin

* Otonuzun anahtarlarını ve tescil belgenizi tanımadığınız kimselerin ulaşabileceği yerlerde kısa bir süre içinde olsa asla bırakmayın. Bir anlık ihmaliniz neticesinde otonuzun kontak anahtarı yapılıp, tescil belgenizin sahtesi tanzim edilebilir.

* Otopark görevlisi olduğuna emin olmadığınız şahıslara aracınızı teslim etmeyin. Fakında olmadan birçok kişi, bu şekilde aracını hırsızlara kendi elleriyle teslim etmektedir.

* Otonuzda baston kilit ve alarm sistemi kullanınız. Baston kilit kesin çözüm olmasa da etkili bir güvencedir.

* Aracınızı otoparka bıraktığınızfa mutlaka fiş alınız ve plakanızı yazdırınız. Aracınızı teslim alana kadar fişinizi atmayın.

* Araçta çocuğunuz ya da yaşlı bir aile bireyi olsa dahi aracı çalışır vaziyette anahtar üzerinde bırakmayın. Sevdiklerinizin hayatını tehlikeye atmayın.

* Aracınıza bindiğinizde otomatik kilitle kapılarınızı kilitleyin ve çantanızı yan ve arka koltuğa bırakmayın. Koltuğun altına sabit kalacak şekilde yerleştirin.

* Trafik ışıklarında durduğunuzda ve trafiğin yoğun olduğu zamanlarda camınız açıkken cep telefonu el çantası ve laptop gibi eşyalarınızı torpido veya koltuk üzerinde bulundurmayınız.

* Özellikle otobanlarda ve ıssız yollarda meydana gelen hafif kazalarda diğer araçtaki şahıslara karşı şüpheci olunuz. Aracınızdan inerken mutlaka aracınızı durdurarak kapılarınızı kilitleyin. İçinde para veya değerli eşyalarınız varsa çantanızı da yanınıza alın.

* Teybiniz kızaklıysa mutlaka araçtan ayrıldığınızda yanınıza alın.

* Aracınızı belirleyen en önemli özellik şasi numarasıdır. VIN (Araç Tanımlama Numarası) olarak da tabir edilen şasi numarasını bir yere kaydederek saklayınız.

* Trafik tescil belgenizdeki şasi ve motor numarası ile oto üzerinde bulunan numaralarını aynı olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer tescil belgenizdeki numaralarla otonuz üzerindeki numaralar aynı değilse, derhal otonuzun kayıtlı olduğu, Trafik Tescil Birimlerine giderek bu yanlışlığın düzeltilmesini sağlayınız.

* Motorlu araç satın alırken aracın ruhsat sahibi ile mutlaka yüz yüze görüşünüz. Ruhsat üzerinde yazılı olan bilgilerin doğruluğunu kontrol ediniz.

* Oto alım-satımında noter satışını ve devir işlemlerini hemen yapınız.

* Otostopçulara veya yardım isteyenlere karşı tedbirli olunuz. Bu durumlarda otonuzun camını açmadan ve dışarı çıkmadan önce bunun gerçekten bir yardım çağrısı olduğuna emin olunuz.

Çalıntı olduğunu öğrendiğiniz otolarla ilgili Polis İmdat 155 veya (0212) 214 40 82 - 214 42 65 - 214 40 96 numaralı telefonları arayınız.

Sabah

 
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 289
Kayıt: 01 Tem 2006, 07:29
Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti mygokhan » 06 Oca 2008, 02:23

teşekkürler..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 450
Kayıt: 02 Ağu 2006, 15:05
Konum: bursa
Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti by wodoo » 06 Oca 2008, 02:24

paylaşım için teşekkürler...
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 51
Kayıt: 06 Ağu 2007, 17:26
Ad Soyad: Emre Şahin
Nereden: Ankara
Arabanız: Astra GSİ

İleti serdar89 » 06 Oca 2008, 02:26

teşekkürler bence bunlar yalan...benim arabamda arkada cocuk kilit ii kitlii cünkü bütün hırsızlar kelebek camını kırark elini iceri attıp içerde 2 kere kolu cekiyor kapı acıldıı . ama cocuk kilit i kitli olursa..acamıo ve siz ve aracınız zaman kazandı ALARM VARSA ÖTÜÜ BİLEEE:D:D:D:D:D:BİPBİPBİP
serdar89
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 19 Eyl 2007, 12:55

İleti umt_d » 06 Oca 2008, 02:27

Teşekkürlerr..
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 03 Oca 2008, 20:32

İleti baha » 06 Oca 2008, 02:32

kardeşim hırsızlık olur diye korkuyorsanız arabaya her şekilde girerler elektrikçiler ateşleme sistemine veya marş motoru sistemine uzaktan kumandalı kilitler takıyorlar kumandaya bastınmı marş basmıyor veya araba kesinlikle ateşleme yapmıyor genede çare olmaz en iyisi hiç bir şeye güvenmiyorsanız motor üzerinden kablo sökün eve götürün yakıt pompasının sigortasını alın bunlar kesin çözüm hayatta arabayı kıpırdatamazlar
baha
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 14 Eyl 2007, 23:31

İleti silverlinemania » 06 Oca 2008, 02:43

[quote="baha"]kardeşim hırsızlık olur diye korkuyorsanız arabaya her şekilde girerler elektrikçiler ateşleme sistemine veya marş motoru sistemine uzaktan kumandalı kilitler takıyorlar kumandaya bastınmı marş basmıyor veya araba kesinlikle ateşleme yapmıyor genede çare olmaz en iyisi hiç bir şeye güvenmiyorsanız motor üzerinden kablo sökün eve götürün yakıt pompasının sigortasını alın bunlar kesin çözüm hayatta arabayı kıpırdatamazlar[/QUOTE]
 

hocam ateşleme sistemine kilit koymak nasıl işe yaramıyo ben yaptırttım 15 saniye sonra akü bitiyo ve kesinlikle çalışmıyo araba gizli bide anahtar yapıyolar içerden onuda devreye sokuyosun gelsinde çalsın bakiyim anca sabaha bitirir işini eğer uğraşırsa tabi
silverlinemania
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 28 Eyl 2007, 20:08


Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir