Bu da oldu; artık benzin de bedava

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bu da oldu; artık benzin de bedava

İleti lazianke » 12 Oca 2008, 15:38

Doğal gaz, elektrik ve suyun bedava olduğu Türkmenistan'da şimdi de benzinin vatandaşlara ücretsiz verilemesi teklif edildi. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, teklifi onaylayarak aşamalı olarak bu sisteme geçilmesi konusunda hazırlıkların yapılması talimatını verdi.

Türkmenistan'da Bakanlar Kurlu toplantısında, Pertol ve Gazdan sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Taçberdi Tagiyev, vatandaşlara belirli miktarda benzinin bedava verilmesine ilişkin teklifte bulundu. Berdimuhamedov, halkın çıkarına olacak bu teklifi onaylayarak, aşamalı olarak bu sisteme geçilmesi konusunda hazırlıkların yapılmasını istedi. Yeni sistemin uygulamaya konulması ile Türkmenistan vatandaşları belli bir limite kadar benzini bedava, fazlası için ise piyasa fiyatından ücret ödeyerek alabilecekler.

Öte yandan Bakanlar Kurulunda 2007 yılının değerlendirilmesi yapan Maliye Bakanı Geldimurat Hocamuradov, Türkmenistan'ın dış ticaretinin geçen yıla kıyasla yüzde 26 oranında artarak, 13 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Maliye Bakanı ayrıca 2007 yılında ihracatın ithalattan iki kat daha fazla arttığını ve 8,5 milyar dolara ulaştığını belirtti. Toplantıda konuşan Merkez Bankası Başkanı Geldimurat Abilov ise, Türkmen manatının dolar karşısında tek kura geçiş için hazırlıkların yapıldığını kaydederek, ülke genelinde 138 döviz bürosunun hizmete açıldığını belirtti.

Son yıllarda dünya piyasalarında petrol fiyatlarının artmasına rağmen, Türkmenistan vatandaşlarına benzin fiyatını piyasa değerinde çok aşağıda vermeye devam ediyor. Yaklaşık 1 dolara 50 litre benzinin alınabildiği Türkmenistan'da doğalgaz, elektrik enerjisi ve su bedava olarak veriliyor.

Son 40 yılın en etkili kışı

Ayrıca, toplantıda son 40 yılın en etkili kışını yaşayan Türkmenistan'da alınabilecek tedbirler ele alındı. Türkmenistan Devlet Başkanlığı'na bağlı Meteoroloji Komitesi Başkanı Kakamurat Yazıyev, ülkedeki dondurucu soğukların Ocak ayının sonuna kadar etkisini sürdüreceğini kaydetti.

Berdimuhamedov, günlük hava durumunun halka basın aracılığıyla düzenli olarak duyurulması gerektiğini söyleyerek, bu dondurucu soğuk kış günlerinde halka kesintisiz olarak gaz, su ve elektrik verilmesi konusunda talimatlar verdi.


zaman
 
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 289
Kayıt: 01 Tem 2006, 07:29
Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti Kimberlit » 12 Oca 2008, 15:46

Bedava vermelerine gerek yok zaten Türkmenistanda bir depo benzin 1 dolara doluyor.LOL

Kimberlit
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 10 Oca 2008, 01:32

İleti favo29 » 12 Oca 2008, 16:13

Bence Özal'ın ölümü ile Türki Cumhuriyetlerinin lideri olma politikası iflas etti.Aynı soydan geliyoruz nerdeyse aynı dili konuşuyoruz ama ekonomik olarak malesef olması gereken kadar güçlü bağlarımız yok.Adamlar benzini bedava vermeyi tartışıyorlar.Biz de dünyanın en pahalı benzinini kullanıyoruz. 
favo29
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 09 Arl 2007, 17:36

İleti ali » 12 Oca 2008, 19:27

tamamen bizimkilerin beceriksizliği. bizde ateş pahası, ama onlarda bedava. aynı milletten olmamızın avantajını hiç kullanamıyoruz. yabancılar bizden daha çok fayda sağlıyordur onlardan.
ali
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 27 Haz 2007, 00:27


Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir