Dayanıklı işlem gören sütler hastalık kaynağı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Dayanıklı işlem gören sütler hastalık kaynağı

İleti BlueVRS » 17 Oca 2008, 19:37

Arkadaşlar çoğumuz çocuk sahibiyiz bu haber bir gazeteden alıntıdır.Ben yoğurtlar hakkında birşey eklemek istiyorum Ülker,sütaş,dost,danone gibi birçok yoğurt sanırım besin değerini yitirmiş işlem görmüş sütlerden yapıldığı için tatsız ve ekşimeyen yoğurtlar ben en son mudurnu seben diye bir yoğurt denedim ekşimsi yoğurt tadı var ve dolapta durdukça daha da ekşiyor gün geçtikçe denemenizi tavsiye ederim...

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Aydın, sütün, çok faydalı bir içecekken pastörizasyon, yüksek ısı uygulaması (UHT) ve homojenizasyonla çok zararlı bir ürün haline geldiğini söyledi.

Prof. Dr. Ahmet Aydın, sütün raf ömrünü uzatmak için yapılan pastörizasyon ve UHT'nin bazı hastalık yapan bakterileri ortadan kaldırırken, faydalı bakterileri de yok ettiğini söyledi. Sütün içindeki faydalı bakterilerin hastalık yapmadıkları gibi, birçok hastalığı da önlediğini, sütün kesilmesini ve ekşimesini sağladığını ifade eden Aydın, "Süt, çok faydalı bir içecekken pastörizasyon, UHT ve homojenizasyonla çok zararlı bir ürün haline geliyor." görüşünü dile getirdi.

Ahmet Aydın, pastörizasyonun, sütün vitamin ve mineralle zenginleşmesini engellediğini, sindirim enzimlerini tahrip ettiğini ileri sürerek, "Tahrip olan ve sindirilmeyen protein parçacıkları, bağırsaktan kanımıza geçiyor, vücut da bunları düşman olarak algılıyor ve bağışıklık sistemini tahrip ediyor. İnsan vücudu tahrip oluyor ve alerjik hastalıklara, bağışıklık sistemi hastalıklarına, romatizmal hastalıklara neden oluyor. Çocuklarda görülen kronik orta kulak iltihabının altında da süt kullanımı vardır." diye konuştu.

Homojenizasyon sırasında uygulanan basıncın süt proteinlerinin moleküler yapısını büyük ölçüde değiştirdiğini kaydeden Aydın, molekül yapısı değişmiş proteinlerin immün sistemini aşırı uyardığını ve çocuğun ileride diyabet, astım ve multiplskleroz gibi "otoimmün-kendi dokularını tahrip edici" hastalıklara yakalanmasına yol açtığını iddia etti. Prof. Dr. Aydın, sütün iyi bir kalsiyum kaynağı olmadığını savunarak, "Bizim gibi ülkelerde laktaz eksikliği çok fazladır. Bu nedenle bizim gibi ülkeler yoğurdu bilir, yoğurt ihtiyaçtan doğmuştur. Batı ülkeleri yoğurdu bilmez, çünkü onlar süt şekerine daha eğilimlidirler." dedi.

Aydın, "Süt, sağlam kemiklere neden olur" yargısının da kırılması gerektiğini belirterek, sütün kemikleri sağlamlaştırmadığını, tahrip ettiğini savundu. Sütün kalsiyum miktarının yüksek olduğunu; ama iyi emilebilmesi için yeterli kalsiyum-fosfor dengesini tutturamadığını ifade eden Aydın, şöyle konuştu:

"Çünkü kalsiyumun emilebilmesi için fosforla belli bir oranı tutturması gerekiyor. Maalesef sütte bire bir gibi oran vardır ve kalsiyum, fosfor iyi emilmez. İyi emilmediği zaman da kana geçmez. En çok süt tüketen ülke ABD'dir, yılda kişi başına 130 litre süt tüketimi vardır. Ve en çok da kemik kırıkları ve kemik erimesi burada görülür. Meksikalı ve siyahlar fazla süt tüketmezler, bunlarda kemik kırıkları son derece azdır."

Dereotu ve rokada, sütten daha fazla kalsiyum bulunduğunu anlatan Ahmet Aydın, "Kalsiyum pek çok yeşil yapraklıda var. Bunlar ayrıca bir yığın vitamin sağlıyor. Hele de bunları taze taze tüketirseniz. Emilim açısından kalsiyum, fosfor oranları da çok iyi. Yeşil yapraklılar kemiklerin kuvvetlenmesi için gerekli olan potasyum, magnezyum açısından da zengin. Kemiklerin güçlü olması için yeşil yapraklıların tüketilmesine önem verilmeli." dedi.

Sütü süt olarak değil, süt ürünü olarak kullanmanın daha doğru o

BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ilk aşk » 18 Oca 2008, 00:24

valla ben ekmek yapma makinesi aldım yakındada yoğurt yapma makinası alacağım
ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti slamy » 18 Oca 2008, 01:07

Bir zamanlar da ısrarla sokak sütçülerinin sattığı sütler çeşitli hastalıklara neden oluyor pastörize süt alın kampanyası vardı. Ne oldu şimdi yeni bir kampanyamı başlıyor? Size de Türkiye hergeçen gün daha da kötüye gidiyor gibi geliyor mu? Allah sonumuzu hayır etsin... Paylaşım için teşekkürler...
slamy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 18 Oca 2008, 02:01

Bunu kimin yazdıgını da bilmek lazım arkadaşım nereden aldın bu bilgiyi? Ve bir kere bile bu sütlerden başıma iş gelmedi hasta da olmadı m arkadaşlarım çevrem de olmadı her duydugumuza inanmayalım bence sokak sütünden 1000 kat daha temizdir
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir