Alman'lardan Osmanlı'ya mektup!!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Alman'lardan Osmanlı'ya mektup!!!

İleti BlueVRS » 30 Oca 2008, 12:19


Arkadaşlar Alman'lardan atalarımıza yardım çağrısı mektubu!!

 

19. yüzyılda Almanya'nın Mülhaym şehrindeki Ren nehrinin bir yakasında Alman’lar, öbür yakasında da Fransız’lar oturuyordu.

Fransız’lar, her sene nehrin karşı kıyısına geçiyor, Alman’lara âit topraklardaki mahsûlün tümünü toplayıp götürüyorlardı.

O sıralarda, birliğini henüz te’mîn edememiş olan güçsüz Alman’lar ise buna fazlaca ses çıkaramıyorlardı.

Ancak bu durum her yıl tekrarlanmayı sürdürünce, Alman’lar çâreyi Osmanlı sultanına durumu yazıp, imdât istemekte bulurlar ve sultâna bir mektup gönderirler.

Mektupta şöyle denilmektedir:

“Fransızlar her sene bize zulmediyor, mahsûlümüzü elimizden alıyorlar. Siz ki, dünyaya adalet dağıtan bir imparatorluğun sultanı, İslâmiyet’in de halifesisiniz. Bizi bu zulümden kurtarın. Asker gönderin. Ürünlerimizi bu sene olsun toplama imkânı sağlayın.”

Osmanlı’nın gerileme yıllarına girdiği bir zamana denk gelen bu yardım isteğini inceleyen padişah asker göndermeyi mümkün ve gerekli görmez; yalnızca asker elbisesi göndermeyi kâfi bulur. Yardım isteğini bildiren mektuba cevâbi bir mektup yazılır. Bu mektupla birlikte içi asker elbisesi dolu üç çuval da Alman’lara yollanır.

Şaşkına dönen Alman’lar, çuvalları alıp mektubu okurlar: Mektupta şunlar yazmaktadır:

“Fransız’lar korkak ademlerdir. Onlara yeniçeri göndermemize gerek yoktur. Yeniçerimizin kıyafetini görmeleri kâfîdir. Çuval içindeki Osmanlı askerinin elbîselerini adamlarınıza giydirin. Bu adamları mahsûl zamanı, nehrin görülecek yerlerinde dolaştırın. Karşıdan gören Fransızlar için bu kâfîdir.”

Bağ bahçe sâhipleri hemen Osmanlı askerinin kıyâfetlerini kapışırlar. Hasat vakti geldiğinde giydikleri bu yeniçeri kıyâfetleriyle ve büyük bir heyecanla, nehir kıyısında dolaşmaya başlarlar.

Ertesi gün, nehrin karşı yakasından gelen haber, Alman’ların sevinç çığlıkları atmalarına sebep olur: “Alman’lara Osmanlı’lardan imdât geldiğini zanneden Fransız’lar, korkudan, köylerini de terk ederek iç kısımlara doğru kaçmaktadırlar. Mahsûlünüzü rahatça toplayabilirsiniz. Zulüm sona ermiştir.”

Bu olay, Mülhaym’lıların gönüllerinde taht kurar.

Giydikleri yeniçeri kıyâfetlerini, daha sonra Mülhaym'a bağlı Karlsruhe müzesine koyup ziyârete açarlar. Şehrin en yüksek binâsına da Osmanlı bayrağı asarlar. Ayrıca, hâlen olayın yıldönümünde şehirde bir karnaval düzenleyip hadiseyi temsîlen kutlarlar.

Bu olay, Osmanlı'nın sadece birkaç yeniçeri kıyafetiyle Alman’ları Fransız’ların elinden ve talanından nasıl kurtardığını anlatan, mâziden kalma, pırlantalarla resmedilmiş bir tablo gibidir.

Bir de şimdiki Türkiye'ye bakın, bizi ne hâle getirmişler...
 
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 5
Kayıt: 15 Oca 2008, 17:17

İleti BlueVRS » 30 Oca 2008, 12:21

her okuduğumda tüylerim diken diken olur... yorumlarınızı bekliyorum..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 5
Kayıt: 15 Oca 2008, 17:17

İleti demir_01 » 30 Oca 2008, 12:34

ne denilebir mükemmel bişi dünya zaten bı osmanlıdan korktu bıde ulu önder mustafa kemal atatürkten varmı ötesi
demir_01
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 3
Kayıt: 10 Kas 2007, 20:19

İleti mutu01 » 30 Oca 2008, 12:35

korkması gerekenler korktu kalanıda saygı gösterdi..
mutu01
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 19 Oca 2008, 14:04

İleti ali » 30 Oca 2008, 12:47

kafası sadece torpile, rüşvete, hortumculuğa çalışan bir millet ilerler mi sizce? onlar ilerlerken biz gerilemişiz. o zamanki insanla şimdiki insan bir değil. geçmişte yapılan bir sanat eserinin kopyasını bile şimdi yapamıyorlar. eskinin şiirlerine bakıyorum bir de şimdinin şiirlerine bakıyorum, karşılaştıramıyorum bile. geriledikçe gerilemişiz.
ali
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 27 Haz 2007, 00:27

İleti azakoglultd » 30 Oca 2008, 15:10

ben birşey demiyorum , diyemiyorum. Bu olay her aklıma geldiğinde gözlerim doluyor ve konuşamıyorum. En büyük çığlığım sessizliğim .
azakoglultd
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 04 Şub 2007, 03:22

İleti weyis » 30 Oca 2008, 15:44

o osmanlının torunları olarak o günleri duyduğumuzda gururlanıyorum bu günleri görünce utanıyorum.adamlar nerden nereye biz nerden nereye

weyis
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 2
Kayıt: 21 Kas 2007, 19:22

İleti BlueVRS » 30 Oca 2008, 17:31

evet bütün on-line üyeler okusun istiyorum bu mektubu..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 5
Kayıt: 15 Oca 2008, 17:17


Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir