Araç vergisi hakkında

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Araç vergisi hakkında

İleti ugur » 31 Oca 2008, 18:11

Sayın Yetkili,

2007 yılı ağustos ayında 2. el 1997 model 1289 cc motor hacmine sahip Skoda felicia LX kamyonet aldım.Sahibi olduğum aracın 2008 yılı vergisinin ilk taksidini yatırmak için vergi dairesine gittiğimde ilk taksit olarak 221 YTL ücret talep edildi ve söz konusu bu vergi miktarını ödedim.

Oysaki aracın ruhsatında yer alan ve bu tür araçların vergi miktarını oluşturan teknik değerlere baktığımda aracın hacmi 1300 cc,net ağırlığı 1015 kg ve istiap haddi 294 kg yazmaktadır.

Bu değerlere (yaşı ve taşıma kapasitesi) göre ilk taksit miktarı 126 YTL olması gerekirken; aracın toplam ağırlığının 1500 kg üstünde olduğunu,bu değerin SKODA firması ile yapılan yazışmalar neticesinde belirlendiğini ve buna göre vergilendirildiğini öğrenmiş bulunuyorum.Görevli memurun sözlü ifadesine istinaden öğrendiğime, yapılan yazışmalar neticesinde bu tür araçların üretim yılı modeline göre ağırlık miktarlarının değiştiği ve 1997 yılı üretimi olan bu araçların bu vergi miktarı üzerinden vergilendirildiğini belirtmiştir.

Sizlerden ricam eğer elinizde  bu arabaya ait teknik verileri  gösteren onaylı belge olan birisi varsa tarafıma bu belgenin fotokopisini mail adresime gönderilmesi;yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.Çünkü o belge ile vergi dairesinde ödemiş oldugum verginin yeniden düzenlenerek gerçek degerler üzerinden alınmasını sağlamış olacağım,kalın sağlıcakla

Uğur KIRAN

Makina Mühendisi

ugur
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti by wodoo » 31 Oca 2008, 18:23

hocam 139 milyonmuş senin arabanın vergisi ama yinede bide sen bak

http://www.gib.gov.tr/fileadmin/images/mtv.html
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre Şahin
Nereden: Ankara
Arabanız: Astra GSİ

İleti BlueVRS » 31 Oca 2008, 18:35

evvet a.y.a.1500 kg a kadar olan araçlar için 6 aylık vergi 7-15 yaş arası 221 değil,126 ytl,bir yazım yada bilgi hatası nedeni ile kayıtlara yanlış geçmiş heralde pickup ın ağırlığı..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ugur » 05 Şub 2008, 13:48

Aracın ağırlıgı konusunda yetkili ana dağıtım firmasından elde ettiğim belgeye göre ağırlık 1510 kg görünüyor.Bu duruma göre 10 kg için ödediğim vergi miktarı tam 2 katına çıkmış oluyor.Söz konusu bu 10 kg ağırlığı nasıl bir tartıyla ölçtülerde bu rakam ortaya çıktı anlamış değilim.Bana vatandaştan fazla vergi almak için yapılmış şark kurnazlıgı var gibi geliyor bu işin içinde ama ne yapalım ödedik vergiyi bir kere, ödemeyede devam edeceğiz  taaki satıncaya kadar.Araçla nakliyecilik yapıp para kazansam belki bir nebze haififler yükümüz ama malesef öyle bir durumda yok.Herkese saygılar, ilgilenen arkadaşlara teşekkürler.

ugur
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 05 Şub 2008, 14:30

Bazı araçların teknik bilgileri vergi dairesine yanlış gidiyor, örneğin 92 corolla ya 2.5 lik motora göre vergi aldılar, tonla yazı dilekçe vb.. sonucu düzeltildi.(Araç 1.3 idi)
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti 06LUG05 » 05 Şub 2008, 17:58

hocam eskiden yatırdıgın vergiler normaldide şimdimi deişti onu biiliomusun.çünkü benim 93 favoriti 1400 kaydetmişler satıstan sonra ve ben her yatırdıgımı 1300e göre yatırdıgım icin eksik almıslar nasıl oluor onuda anlamadım satarken ortaya cıktı hepsi bende butun vergi tahsil belgelerini sundum ve yüce oto dan imzalı yazı aldım aracın 1300 olduguna dair ve hata düzeltildi.
06LUG05
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir