Skoda, yol guvenliği araştırmasına başladı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Skoda, yol guvenliği araştırmasına başladı

İleti real81 » 07 Şub 2008, 16:29

Skoda Auto, Çek Cumhuriyeti'nde İçişleri, Ulaştırma ve Sağlık Bakanlıklarının yanı sıra Ulusal İtfaiye ve Polis Teşkilatı gibi kurumlarla işbirliği içinde yeni bir yol güvenliği araştırması başlatıyor.

Skoda'dan yapılan açıklamaya göre bu araştırma, otomobillerin yol kazalarındaki tutumunu belirleyerek, elde edilen bilgiler doğrultusunda mevcut ve henüz üretilmekte olan otomobillerin aktif ve pasif güvenliğini daha da geliştirmeyi amaçlıyor. Skoda Auto, projeyi yürütmek ve yol kazalarını analiz etmek üzere özel bir "Yol Güvenliği Araştırma Ekibi" kurdu. Yapılacak araştırmalarda, hava yastığı aktivasyonu, insan yaralanmaları, bisiklet kullanıcıları ve yayalarla çarpışma durumlarına özellikle dikkat edileceği belirtildi. Gerçekleştirilecek analizler ise şu üç temel bileşenden oluşacak; teknik (araçta oluşan hasar ve aracın ilgili kazadaki durumu), tıbbi (insan yaralanmaları ve bunların en aza indirilme olasılıkları), psikolojik (kazanın nedeni).

Verilen bilgiye göre proje birkaç yıldır Almanya yollarında benzer araştırmalar yürütmekte olan VW ve Audi gibi önde gelen otomotiv şirketlerinin tecrübelerine ve uygulamakta oldukları yöntemlere dayanıyor. Yol Güvenliği Araştırması Ekibi, bu proje nedeniyle Çek Cumhuriyeti'nde bundan böyle kaza raporlarını doğrudan polisten alacak. Bu araştırma için bir kaza telefon hattı da kuran Skoda Auto, kaza mahalline de ekiple birlikte uygun dokümantasyon ve ölçüm teknolojisi ile donatılmış, özel olarak tasarlanmış Skoda Octavia Scout araçlar gönderecek. Koşulların elvermesi halinde uzmanlar, ilgili kaza mahallinde, kaza yerini, koşulları, araçları ve bunların teknik parametrelerini, gerçekleşen zararı ve varsa insan yaralanmalarını tanımlayan bilgiler elde edecek ve bu bilgileri araştırma detayları için kullanacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Skoda Auto'nun teknolojik gelişmeden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Eckhard Scholz, "Gerçek kazalara bakma nedenimiz, gelecekteki olası benzer durumları olabildiğince azaltmak istememizdir. Kazalar yine de gerçekleşirse bu kazaların sonuçlarını en aza indirmektir. Kazaların büyük çoğunluğu ne yazık ki insan hatasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle koruyucu önlemler alınması, emniyet kemeri kullanmanın ve taşınan yüklerin bağlanmasının ne kadar önemli olduğunun belirtilmesi, araç hızı ve güvenli mesafenin öneminin vurgulanması gibi eylemleri desteklemek de istemekteyiz" diye konuştu

alıntıdır....

real81
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti rather86 » 07 Şub 2008, 16:30

skodanın o becerisi hiç yok bence bi mazda lantise falan bakaraktan yol tutuşu skodalarda çok zayıf bence
rather86
CLASSIC
CLASSIC

İleti OKTAVİACI » 07 Şub 2008, 16:31

benim arabanın yol tutuşu şahane modelden modele fark var tabiki ne kadar ekmek o kadar köfte

OKTAVİACI
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 07 Şub 2008, 16:32

[quote="rather86"]skodanın o becerisi hiç yok bence bi mazda lantise falan bakaraktan yol tutuşu skodalarda çok zayıf bence[/QUOTE]

Tüm Skoda modellerinin mi yol tutuşu kötü? Lantis'le hangisini karşılaştırdın?
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti mygokhan » 07 Şub 2008, 16:39

ben şahsen ESP gibi güvenlik donanımı olmamasına ragmen yoltutuştan memnunum..

tabiiki aracımın eski 165 70 14 lastiklerini değiştirip 185 60 14 lastiklere geçtikten sonrada yol tutuş büyük ölçüde değişti..

Kıyaslama yaptığım araçlar arasında 3. sırada idi..şöyle ki :

1.Mercedes E classe 2006
2.Ford focus 2004 comfort (ABS+EBD)
3.Skoda fabia 2004
4.Opel combo 1.3 2006
5.Toyota corolla 1,6 2006
6.Opel corsa 2008
7.honda Civic 2001
8.Kia picanto 2005

yukarıda saydığım araçları çok kullandım..ve kıyaslama yaptım.çoğunu halen kullanıyorum..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti lazianke » 07 Şub 2008, 16:49

skoda avrupada adam gibi şirket demek ki...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti rather86 » 07 Şub 2008, 16:49

tüm skodalara demedim çoğunluktan bide lantis modelindeki araçlardan fabia yerden bazla yiksek olmasada tavanı yüksek bi araba ben şahsi fikrimi söyledim lantise yada mazdanın modellerine binen arkadaşımız varsa beni anlıyacaktır aracın içinde inanılmaz bi güven duygusu alıyor insanı bu benim fikrim herkesin fikrine saygım sonsuz
rather86
CLASSIC
CLASSIC

İleti rather86 » 07 Şub 2008, 16:58

bakın anısıma octavialı bi müşterim geldi sorma şansı buldum yol tutuşundan memnunmusun die sordum daha önceki arabası boraymış konfor olarak ondan güzel diyor ama performans ve yol tutuş bakımından ona  göre zayıf diyor çok zayıf demiyor bi kıyaslama yapıyor ayrıca siteyide öğrendi kayıt olacak oda
rather86
CLASSIC
CLASSIC

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir