KARBİRATÖR HAVA GİRİŞİ

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

KARBİRATÖR HAVA GİRİŞİ

İleti turuncuklu » 27 Şub 2008, 18:21

selam arkadaşlar.. benim araba 91 favorit..araba yaklaşık 1 yıldır bende..daha önceki forumlarda benim araba çok yakıyo diye konu açmıştım..neyse hala çok yakıyoCry..  işin ilginç tarafı dün karbiratöre bakmak için kapağını ve borusunu söktüm..ne görsem:  hava giriş borusunun karbiratörle bağlandığı yerin yüzde 80 ini  kapatmışlar..araba hava alamıyor...bende söktüm tabii.Wink..
   acaba hava girişini neden kapatmışlar ki? Shocked

ayrıca filitreyi neyle temizlemeliyim?           Shocked

hava giriş borusunu komple kaldırsam ne zararı olur.Shocked

saygılarımla..iyi sürüşler

turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ZAMBOĞLU » 27 Şub 2008, 18:25

arabanın lpg li mi.
lpg li arabaların bahsettiğin yeri bantla kapatılır diye billiyorum.

lpg de daha iyi çalışsın ve daha az yaksın diye.

bantı söktükten sonra şimdi araban nasıl yakıyor.

hava filtresi 3-5 milyon değiştir gitsin.

ZAMBOĞLU
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti turuncuklu » 27 Şub 2008, 18:44

kardeş dün söktüm ama bu gün arabaya binmedim..akşam binecem...ne yakar onuda bilmiyorum.
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ZAMBOĞLU » 27 Şub 2008, 18:51

araban lpg li mi cevap vermemişsin. bende merak ettim.
ZAMBOĞLU
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 27 Şub 2008, 19:17

hava yakıt  ayarını  becerememişler   fakirde kalmış  araç.. ondan  kapatmışlar..

LPG  dönüşümünüz  ayarsız..   uzun  vadede  egzoz  supaplarınızdan  sıkıntı yaşayabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti sainz » 27 Şub 2008, 19:43

Eğer ki orijinal halinden bahsediyorsan, orada bir termostat var. Aşağıdaki linkte konuşulmuştu.

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti turuncuklu » 27 Şub 2008, 23:38

arkadaşlar kusura bakmayın sabah muhabbete devam edemedim
  araba  lpg  li...sainz  abi link e girdim ama pek anlamadımdesem yalan olmaz valla.. ben orayı tekrar kapatsam mı iyi kapatmasammı...

bende düşündümki araba hava alamadığı için çok yakıyo..acaba yanlış mı yorum yapıyorum..

turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti KASIMPŞALI. » 27 Şub 2008, 23:50

BILDIGIM KADARIYLA LPG LI ARACLARDA ORAYA BANT SARILIYOR  YINEDE BIR SOR DERIM
KASIMPŞALI.
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti KATARİN » 28 Şub 2008, 00:17

DOSTUM MERAK ETTİM KAPUTUN İÇİNDEKİ siyah yalıtım parçası SEN ARABAYI ALDIĞINDA VARMIYDI?? YOKSA SENMİ TAKTIRDIN.BENİMKİNDE YOK BELKİ MOTOR SESİNİ AZALTMAYA FAYDASI OLUR
KATARİN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti KATARİN » 28 Şub 2008, 00:18

YA İYİCE BAKTIM DA BU ARABA FAVORİT DEĞİLKİShocked AMA ARACIM FAVORİT DEMİŞ.Ermm
KATARİN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti turuncuklu » 28 Şub 2008, 00:36

KATARİN arkadaşım..o fotofraf benim arabanın değil..ben o boruyu göstermek için fotoyu alıntı yaptım..ya  kusura bakma ... benim araba işte bu..içindekide oğlum kuzey...
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti KATARİN » 28 Şub 2008, 00:41

YOK estafurullah.peki bu resimdeki arabanın kaputunun içindekini bizim favoya uyarlayamazmıyız?
KATARİN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti turuncuklu » 28 Şub 2008, 00:52

uyarlarsın tabiki..o ses yalıtımı için..
valla benim arabadada yok zaten...
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 28 Şub 2008, 11:53

[quote="turuncuklu"]arkadaşlar kusura bakmayın sabah muhabbete devam edemedim
  araba  lpg  li...sainz  abi link e girdim ama pek anlamadımdesem yalan olmaz valla.. ben orayı tekrar kapatsam mı iyi kapatmasammı...

bende düşündümki araba hava alamadığı için çok yakıyo..acaba yanlış mı yorum yapıyorum..

[/QUOTE]

O linkte de yazmıştım, o kısımda bir termostat var. Eğer kapalı derken bu termostattan bahsediyorsan ben orijinal haline getirmeni öneririm. Ancak LPG sistemini uyarlarken iç kısmına birşeyler tıkıştırmış ve hava ayarı gibi bir ayarı bu şekilde tutturmuşlarsa onu bilemem.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ZAMBOĞLU » 28 Şub 2008, 13:39

araban lpg li olduğuna göre o bantlamayı lpg ye uydurmak için yapmışlar. lpg de çalışırken bantlı olması gerekiyor. bence tekrar bantlamalısın.

ZAMBOĞLU
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hema123 » 28 Şub 2008, 16:32

1-ilk önce subap ayarını yaptır
2- buji ve hava filtreni değiştir

3- lpg ayarını; egzost CO (= karbonmonoksit = çiğ gaz) ölçümü yapabilen bir ustaya yaptır. eğer gaz verip vnnnn-vınnnnn yaptırarak ayarlatırsan yakıt-hava karışımı dengesiz olur.

eğer buna rağmen çekişte düşme-boşa atınca stop etme-çok yakma vs problemler yaşarsan lpg buharlaştırıcın bozulmuş demektir. bunu da zaten ayar yapan usta sana anında söyler.

bu hava girişini daraltma işlemi egzost CO ölçümü yapılması bilinmediği zamanlardan kalma ilkel bir yöntemdir. 90 lı yılların başlarında lpg henüz yaygınlaşmamışken benim kuş serisi arabama da hep yaparlardı. ne zamanki ustam son derece basit bir cihaz alıp ayarı ölçerek yapmaya başladı işler düzene girdi. gerçi o zamanlar lpg benzine nazaran epeyce ucuzdu ve hiç kimse "benim arabam çok yakıyor" demeye yeltenmezdi. ama şimdi ayarın ucu azıcık kaçsa yakıt anında benzini solluyor.
hema123
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir