ABS NE KADAR YARARLI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ABS NE KADAR YARARLI

İleti hetepe » 06 Mar 2008, 17:37

ABS ani fren halinde bile sağa ve sola dönüşe olanak tanıdığı için güvenliği arttırıyor.Bence en önemli işlevi bu.

D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti umutkubat » 06 Mar 2008, 17:59

paylaşım için teşekkürler..
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti PİCK-UP » 06 Mar 2008, 18:16

abs süper bişey zaten bizim 2005 transporterda da war benim felicia pickupda da war abs mükemmel tutuyor frenleme yaptın mı ? ben bir ara amcamın şahine bindim abs nin ne kadar önemli ne kadar iyi birşey olduğu daha da iyi anlamıştım o zman.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti PİCK-UP » 06 Mar 2008, 18:16

paylaşımın için tşk. irfan
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kadir_ » 06 Mar 2008, 19:08

ABS-Esp önemli ...
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti baha » 06 Mar 2008, 20:04

[quote="PİCK-UP"]abs süper bişey zaten bizim 2005 transporterda da war benim felicia pickupda da war abs mükemmel tutuyor frenleme yaptın mı ? ben bir ara amcamın şahine bindim abs nin ne kadar önemli ne kadar iyi birşey olduğu daha da iyi anlamıştım o zman. [/QUOTE] araç kaymadığı sürece abs nin durma mesafesi ile veya frenlerin iyi tutmasıyla ilgisi yoktur hatta araç kaymassa normal fren daha iyi durdurur
baha
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti PİCK-UP » 06 Mar 2008, 20:26

benim arabayla yagmurlu havalarda kökledin mi  şahine göre çok çok çok daha az kayıyor.... denedik baha...
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 06 Mar 2008, 20:29

[quote="PİCK-UP"]benim arabayla yagmurlu havalarda kökledin mi  şahine göre çok çok çok daha az kayıyor.... denedik baha...
[/QUOTE]

Çünkü ıslak zeminde suda kızaklama (aqua planning) işini yapmıyor aracın.Wink ABS olmayan araçta ise kaydıraktan kaymış gibi alıp başını gidiyor.Wink
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti skodacı » 06 Mar 2008, 20:51

ABS fren mesafesini kısaltmaz,tam aksine uzatır...doğru bilinen yanlışlardan biridir ABS nin fren mesafesini kısalttığı...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 07 Mar 2008, 00:01

[quote="skodacı"]ABS fren mesafesini kısaltmaz,tam aksine uzatır...doğru bilinen yanlışlardan biridir ABS nin fren mesafesini kısalttığı...[/QUOTE]

bu dediğinizin  koşulları  var, onlarda gayet  kısıtlı.

özetle ABS  fren  mesafesini  uzatır  diyemezsiniz.

çünkü  koşulların  %90  ında  fren  mesafesini  kısaltır.

ABS  siz  bir  araçta ABS  den  daha  kısa  sürede  durmak  için   "limitte fren"  yapmayı  bilmek  gerekir.

aracına  görede  el  freni  ile  desteklemek  fayda sağlayabilir.  çünkü  ayak  freni  %70  e  yakın  ön tekerlekleri  daha  fazla  sıkar. 

şimdi   elinizi  vicdanınıza  koyup   cevap  verin..

panik  halinde  hem  limited  frenaj  yapıp  hem  icabında  el  freni  kullanıp  hemde  direksiyon  hakimiyeti  sağlayabilecek  kaç   sürücü  var ?

ıslak  zeminde   tutunma limiti  düştüğünde  yeni  limitlere  saliseler  içinde  ayak  uydurup  fren pedalına  uyguladığı  basıncı  düzenleyecek  kaç  sürücü var ?

veya  tekerleklerden  bir  kısmı  kaygan  zemine  denk  gelirse   spin  atmaya  yeltenen  aracı  zaptedebilirken   hala  fren  yapmayı  başarabilecek  kaç  sürücü  var ?

bu  durumda   ABS  fren  mesafesini  uzatır  denmez.

hele ki  doğru  bilinen   yanlış  demek...   aman   yapmayın..

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti mygokhan » 07 Mar 2008, 00:11

[quote="irfant"]

ABS'de yapılan frende kayma süresi boyunca arabayı sağ yada sola kaçırabiliriz, bunu unutursa sürücü, öndeki araca girer tabi ki. ABS ne yapsın.

Boş bir yolda panik fren ve kaçış antremanı yapın.

[/QUOTE]

Aynen !

herzaman yaparım.Aracınızın limitlerini bilmek size trafikte herzaman avantaj sağlar..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti mygokhan » 07 Mar 2008, 00:19

[quote="AhmetH"][quote="skodacı"]ABS fren mesafesini kısaltmaz,tam aksine uzatır...doğru bilinen yanlışlardan biridir ABS nin fren mesafesini kısalttığı...[/QUOTE]

bu dediğinizin  koşulları  var, onlarda gayet  kısıtlı.

özetle ABS  fren  mesafesini  uzatır  diyemezsiniz.

çünkü  koşulların  %90  ında  fren  mesafesini  kısaltır.

ABS  siz  bir  araçta ABS  den  daha  kısa  sürede  durmak  için   "limitte fren"  yapmayı  bilmek  gerekir.

aracına  görede  el  freni  ile  desteklemek  fayda sağlayabilir.  çünkü  ayak  freni  %70  e  yakın  ön tekerlekleri  daha  fazla  sıkar. 

şimdi   elinizi  vicdanınıza  koyup   cevap  verin..

panik  halinde  hem  limited  frenaj  yapıp  hem  icabında  el  freni  kullanıp  hemde  direksiyon  hakimiyeti  sağlayabilecek  kaç   sürücü  var ?

ıslak  zeminde   tutunma limiti  düştüğünde  yeni  limitlere  saliseler  içinde  ayak  uydurup  fren pedalına  uyguladığı  basıncı  düzenleyecek  kaç  sürücü var ?

veya  tekerleklerden  bir  kısmı  kaygan  zemine  denk  gelirse   spin  atmaya  yeltenen  aracı  zaptedebilirken   hala  fren  yapmayı  başarabilecek  kaç  sürücü  var ?

bu  durumda   ABS  fren  mesafesini  uzatır  denmez.

hele ki  doğru  bilinen   yanlış  demek...   aman   yapmayın..

[/QUOTE]

katılıyorum! Çok defa denedim..ABS li opel comboda frenaj olduça kısa diğer kullandığım araçlara göre..

Tabiiki bununda kriterleri var..

Opel combo 4 disk ABS fren 39 mt de duruyorsa..
Opel corsa   2 disk ABS fren 43 mt duruyor..
Skoda fabia  2 disk ABS'siz!  41 mt ...tabi rakamlar sembolik olarak yazdım.Orantıyı anlayın diye..

Tabi ABS li araçta panik frende kaçış çok güzel oluyor..Güven veriyor..Bazen arada panik frende duramıyacak gibi oluyorsam el freni faydalı oluyor ama direksiyon sistemi hassas olursa kullanmak gerek zira direksiyon sapıtıyor..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti 34SCU59 » 07 Mar 2008, 00:36

valla ben geçen gün yokuş asagı hızlı ınerken minubusun teki tam donus yaptı bendede dırek frene asıldım kaya kaya kafa donmeye baslarken bıraktım tekrar bastım frene adam durdu tam ortadan girecektim freni bırakıp sağa doğru elfrenini çekiip tam sağ olunca araba bu sefer tam sola kırıp tekrar el frenini çektim kurtuldum araçdan durdum adam sadece allah razı olsun dedi tebrik ederim dedi toplandılar fılan herkes alkışladı bende unuttum tartışmayı film gibi oldu valla aynısını sımdi yap deseler yapamam valla reflekte çok onemli olay tavukcuyolunda oluyor adliyeye giderken.................. 
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

Önceki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir