CİMRİ KOCAYA İLGİNÇ CEZA

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

CİMRİ KOCAYA İLGİNÇ CEZA

İleti mehmetunal48 » 06 Mar 2008, 13:13

Kadının adı var

Çok bayatlamış bir numaradır; saf olduğumdan değil, tam tersine, itliğine attım bu başlığı...
Yazıda bir kadından söz edeceğini çaktırır, hem Duygu Asena'nın ünlü eserine gönderme yapar, hem de feministleri gıdıklamış olursun bu başlıkla.
Hayır, merhumeden değil, başka, canlı bir kadından söz edeceğim.
Kadının ülkesi de var: İran.
Kadının elinde kadıdan kapı gibi mahkeme ilamı da var: Kocası ona 124 bin gül almaya mahkûm edilmiş!
124 değil, 124 bin... Rakamla 124.000... (Binler hanesini noktayla mı ayırıyorsunuz, virgülle mi? Avrupalı mısınız, Amerikalı mı?)
Kocasının "çok cimri" olduğu iddiasıyla mahkemeye başvurmuş. ("İddaa" yazılmaz ayılar.)
Adam o kadar cimriymiş ki, yemeğe gittiklerinde kadının "kahve parasını" bile ödemiyormuş.
(Aaa! Orada da kadınlar ve erkekler "yemeğe çıkıyorlarmış" yahu! Biz bunları hepten hayvan sanıyorduk!... Hadi söyleyin söyleyin, korkmayın, yazmam.)
Çeyiz bedelini istemiş: 124 bin gül.
Ben de ilk eşime laf ola 50 altın "mihir" ödemeyi kabul etmiştim, "mihr-i muaccel" mi "mihr-i müeyyel"mi her ne karın ağrısıysa... Çulsuzdum, ödemedim, üstüne yattım, bugünkü değeriyle 130 bin yeni lira falan tutuyor, oh canıma değsin. Medeni Kanun'a göre, isteyemez! Şeriat yürürlükte olsaydı, çatır çatır alırdı. Yaşasın Mahmut Esat Bey!
İranlı kadın almış. 124 bin gül, aşağı yukarı 200 bin dolar tutuyormuş.
Fakat adamcağızın varı yoğu yalnızca 64 bin dolarmış, gülleri nereden ve nasıl alacak, Hafız'ın Kabri'nden mi derleyecek, Sadi-i ŞirazGülistan'ından mı koparacak, belli değil.
64 bin dolarlık bir evi varmış, mahkeme ona el koymuş. Satılacak, bedeli kadına ödenecek. Üstünü nereden bulacak, bilinmez.
Fakat bizimkiler burada çeyiz hesabını, pardon, "başlık" hesabını beşibiryerde, tarla, öküz ya da bakır bakraç üzerine tutuyorlar, orada gül üzerine... İnceliğe bakınız.
Petrol, halı ya da havyar değil, çay da değil, gül üzerine.
Aaa! Orada kadının haklarını koruyan yasalar da varmış! Biz bunları hepten hayvan sanıyorduk!... Hadi söyleyin söyleyin, korkmayın, yazmam.
(Bak bak bak! Alçak yazar, hükümete yağ mı çekiyor yoksa? Para da kazanmış... Gazeteci dediğin çay ve simite çalışır, ya da "bedava stajyer" olarak Babıali çakallarına kendini sömürtür... Bu adam emeğinin hakkını arıyor, hiç olmazsa ilkokul mezunu bir taksi plakası sahibi kadar para kazanabilmek istiyor... Liboş herif!... Liboşluk çok kötüdür arkadaş, ibnelik gibi bir şeydir!... Üstelik herif demokrat, biz çok şükür cumhuriyetçiyiz, öyle kaka bir dünya görüşüne sahip değiliz...)
Kadına dönersek, kadının adı hepten de yok değilmiş.
Bu haberi veren gazetenin adı: İtimad. Yani, Güven.
(Gülün gülün, "İtimad" diye gazete olur mu yahu? Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet olur, İtimad olmaz. Bizimkilerin isimleri çok batılıdır, o doğulu.)
Adamın adı: Şahin.
Kadının adı da, sıkı durun: Hengâme!
Resmini görmedim ama, belli ki bu Hengâme, bizim burada yaşadığımız hengâmeye benzemez. ENGİN ARDIÇ-SABAH

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Enterasan bir yazı hoşuma gitti paylaşmak istedim.mehmetunal48

mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mutu01 » 06 Mar 2008, 14:06

bilerek attım derken KOCYA yazmışsınız başlığa KOCAYA olacak onu mu kastediyorsunuz??
mutu01
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mutu01 » 06 Mar 2008, 14:12

son zamanlarda okuduğum en anlamsız ve anlaşılması güç yazı mehir gibi müslüman insanların inancı ile alakalı bir kavram hakkında ''herne karın ağrısıysa'' şeklinde bahsetmesi küshatlık ve saygısızlık paylaşımı lüzumsuz lakırtılar Angry şeklinde özetleyebiliriz Angry
mutu01
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 06 Mar 2008, 14:22

İslam 'la ''mehir'' in ne alakası var? Mehir oraların hukuk terimidir.Biz de İslam mensubuyuz ama mehir diye bir kavram kullanmıyoruz.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti BlueVRS » 06 Mar 2008, 15:05

orası burası yok dini nikaha inanan ve kıydıranlar bilir mehirin ne olduğunu..ben verdim eşime mehir mesela.. hatta o yazıyı yazan ve mehirden karın ağrısı diye bahseden bile 50 altın mihir sözünü vermiş sonradan vermemiş mehiri eşine buna ne diyeceksin??
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ali » 06 Mar 2008, 16:31

ben olsam o kadını almam. 200.000 dolar tutuyormuş güller. beni şimdiden sıkıntıya sokacak kadınla ne işim var? hem zorla güzellik olmaz, ben almak istersem alırım, istemezsem almam. mahkeme kararıyla gül aldır, olur mu öyle şey.

mehir de öyle yüzbin dolarlarla ifade edilmez. evlenler nişanlısına bilezik falan takarlar. amaç kadının zorda kalmamasıdır. kadın ansızın ortada kalırsa güvendiği bir parası olsun.  yoksa parayla kadını satın almak değildir o.

ali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mehmetunal48 » 06 Mar 2008, 16:33

[quote="mutu01"]son zamanlarda okuduğum en anlamsız ve anlaşılması güç yazı mehir gibi müslüman insanların inancı ile alakalı bir kavram hakkında ''herne karın ağrısıysa'' şeklinde bahsetmesi küshatlık ve saygısızlık paylaşımı lüzumsuz lakırtılar Angry şeklinde özetleyebiliriz Angry[/QUOTE] mutu01  kardeş aslında ben engin ardıç'ın yazısını kendi karısına vermediği mehirden dolayı değil,İRAN gibi bir ülkede yani kadına değer verilmediği veya yok saylıan bir şahsiyet diye bilinen bir devlette cimri kocaya verilen ceza ve bu devletin kadına verdiği değerdir.yoksa cımbızlayarak yazarın karısının mehiri beni ilgilendirmiyor."herne karın ağrısıysa"lafını yazara iade ederiz olur biter,evet bende sana bu konuda katılıyorum.Ama verilmek istenen mesaj belli.
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mehmetunal48 » 06 Mar 2008, 16:35

[quote="mutu01"]son zamanlarda okuduğum en anlamsız ve anlaşılması güç yazı mehir gibi müslüman insanların inancı ile alakalı bir kavram hakkında ''herne karın ağrısıysa'' şeklinde bahsetmesi küshatlık ve saygısızlık paylaşımı lüzumsuz lakırtılar Angry şeklinde özetleyebiliriz Angry[/QUOTE] DisapproveDisapproveEmbarrassed
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mehmetunal48 » 06 Mar 2008, 16:36

pardon düzelttim,helal ya sana nasıl gördün.maşallahın var yani
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mutu01 » 06 Mar 2008, 16:37

Ben kesinlikle eminim hangi amaçla paylaşım yaptığınızdan,ben eleştiriyi yazara yaptım yanıtımın sadece paylaşımı lüzumsuz kısmı sizi ilgilendiriyor..
mutu01
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mehmetunal48 » 06 Mar 2008, 17:11

niyet okuyan yeni bir aygıt mı çıktı acaba bundan benim mi haberim olmadı.niyetimi söyleyin bende öğreneyim.Ben sadece yazar engin bey gibi iran gibi bir toplumda/devlette yani ülkemizde iran denilince halkımızın aklına ne geldiği belli olan bir toplumda cimri kocaya böyle bir ceza verilmesi,yani GÜL CEZASI VERİLMESİ Beni ilgilendiren tarafı.yoksa engin ardıç iran da ki bu olaydan dolayı iran'ın tüm politikalarını tasvip etmiş mi oluyor yani.Yoksa engin demi şeriatçı oldu yoksa?anlatılmak istenen mesaj belli,yakın zamanda böyle ilginç bir ceza duymamıştık hepsi ya.Başka ne olabilir hayret etmemek elde değil.
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 06 Mar 2008, 17:27

[quote="98Pickup"]orası burası yok dini nikaha inanan ve kıydıranlar bilir mehirin ne olduğunu..ben verdim eşime mehir mesela.. hatta o yazıyı yazan ve mehirden karın ağrısı diye bahseden bile 50 altın mihir sözünü vermiş sonradan vermemiş mehiri eşine buna ne diyeceksin?? [/QUOTE]
Türkiye de Diyanet işleri Başkanı Prof.Ali Bardakoğlu bile fetva verdi ''Yaşadığınız ülkenin yasalarına uygun nikah kıydığınız vakit ,dini esaslara göre de evlenmiş olursunuz, tekrar dini nikah kıymaya gerek yoktur'' diye Ayrıca sadece dini nikahla yaşamanın''Zina'' sayılacağını.Onun için mehir, mihir altın falanla kafanızı meşgul etmeyin, hanımınıza verdiğiniz mihir sözünü yerine getirmemeniz ise sizle eşinizi bağlar...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti reprisal_hunter » 06 Mar 2008, 19:50

şahsen hoşuma gitmedi ama emeğine sağlık
Kullanıcı avatarı
reprisal_hunter
CLASSIC
CLASSIC

İleti mehmetunal48 » 06 Mar 2008, 20:32

[quote="98Pickup"]orası burası yok dini nikaha inanan ve kıydıranlar bilir mehirin ne olduğunu..ben verdim eşime mehir mesela.. hatta o yazıyı yazan ve mehirden karın ağrısı diye bahseden bile 50 altın mihir sözünü vermiş sonradan vermemiş mehiri eşine buna ne diyeceksin?? [/QUOTE] Thumbs%20Up ne denebilir ki adamın o tarakta bezi yok.Bu inançlada biraz alakalı bişi.
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mehmetunal48 » 06 Mar 2008, 20:35

[quote="hetepe"][quote="98Pickup"]orası burası yok dini nikaha inanan ve kıydıranlar bilir mehirin ne olduğunu..ben verdim eşime mehir mesela.. hatta o yazıyı yazan ve mehirden karın ağrısı diye bahseden bile 50 altın mihir sözünü vermiş sonradan vermemiş mehiri eşine buna ne diyeceksin?? [/QUOTE]
Türkiye de Diyanet işleri Başkanı Prof.Ali Bardakoğlu bile fetva verdi ''Yaşadığınız ülkenin yasalarına uygun nikah kıydığınız vakit ,dini esaslara göre de evlenmiş olursunuz, tekrar dini nikah kıymaya gerek yoktur'' diye Ayrıca sadece dini nikahla yaşamanın''Zina'' sayılacağını.Onun için mehir, mihir altın falanla kafanızı meşgul etmeyin, hanımınıza verdiğiniz mihir sözünü yerine getirmemeniz ise sizle eşinizi bağlar...
[/QUOTE] ClapThumbs%20Up okkadarrrrrrrrrrrrrrr.ha şöyle ya.Kitabın ortasından konuşmak bu olsa gerek.
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti favo29 » 06 Mar 2008, 23:34

ARkadaşlar Engin Ardıç ın yazılarının tarzı böyledir biraz.Ters köşe yapar.Benim anladığım İran denince kadınların üzerinde baskı varmış,şeriat geçerli olduğundan kadınların hakları çiğneniyormuş gibi görenlere 'Kadının adı ve hakkı var orada ve bunu öyle para,altın ile değil GÜL ile kıstas yapıp teslim ediyorlar' demek istemiş.
Ayrıyetten ,yazılarında ince küfür eksik de olmaz bu abinin
favo29
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mehmetunal48 » 07 Mar 2008, 00:09

[quote="favo29"]ARkadaşlar Engin Ardıç ın yazılarının tarzı böyledir biraz.Ters köşe yapar.Benim anladığım İran denince kadınların üzerinde baskı varmış,şeriat geçerli olduğundan kadınların hakları çiğneniyormuş gibi görenlere 'Kadının adı ve hakkı var orada ve bunu öyle para,altın ile değil GÜL ile kıstas yapıp teslim ediyorlar' demek istemiş.
Ayrıyetten ,yazılarında ince küfür eksik de olmaz bu abinin
[/QUOTE] TongueClap
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cakmak » 07 Mar 2008, 00:57

Selamlar,

Engin Ardıç ona buna saldırarak, argo kullanarak bunuda samimi ve gerçekçi yazı yazdığını söyleyerek savunuyor. Ne yazılarının seviyesi ne de üzerine yazı yazdığı konular tartışmaya değer.. Yani Recep İvedik in yazar versiyonu diyelim olsun bitsin...
cakmak
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir