Öğretmenlik: Bol tatil, yatarak para!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Öğretmenlik: Bol tatil, yatarak para!

İleti lazianke » 07 Mar 2008, 00:35

'Ne güzel işiniz var, yata yata para kazanıyorsunuz' diyenler gerçekten haklılar mı? Bir de mesleğin ne denli kolay (!) olduğunu bizden dinleyin:

Memur maaşları söz konusu olduğu tartışmalarda özellikle öğretmenlerin izin günleri ve çalışma saatleri hep eleştirilmiştir.

Öğretmenlerden bir tanesinin mail yoluyla ulaştırdığı 'Biz öğretmenler ne iş yaparız' yazısını okuyunca onlara hak vermek zorunda kaldık.

Bir de siz okuyun:

Biz öğretmenlere ne güzel işiniz var. Bol bol tatiliniz var, yata yata para kazanıyorsunuz diyenler haklı. Aşağıda öğretmenlerin yaptıkları işleri okuyunca öğretmenliğin gayet basit bir meslek olduğunu siz de göreceksiniz.

1- Toplantılara katılınacak,
2- Yıllık plan yapılacak
3- Günlük plan yapılacak
4- OGYE çalışmasına katılınacak
5-TKY çalışmalarında bulunulacak
6- Nöbet tutulacak
7- Sınıflar düzenlenip panolar hazırlanacak
8- Toplantılar hafta sonları veya ders saatleri dışında yapılacak
9- Kurumların açtığı sınavlara ucuz iş gücü olarak gidilecek,
10- Seçimlerde zorunlu olarak sandık başkanı olunacak
11- Envai çeşit tören, kutlama vb. proğrama katılınacak.
12- Her hafta tüm öğrenciler için ve tüm derslerde değerlendirme formları doldurulacak.
13- Kişisel dosyalar her dönem sonunda doldurulacak.
14- Öğrenci tanıma fişleri doldurulacak.
15- Portfolyo dosyalarına hiçbir çalışma getirmeyen öğrencilere çalışmalarını getirmeleri için yalvarılacak.
16- Öğretmenliği öğretmenlerden iyi bilen velilere dert anlatılacak.
17- Sosyal kulüp çalışmaları ve toplantıları yapılacak.
18- Rehberlik çalışmaları, anketleri yapılacak ve raporları tutulacak
19-Ders işlemek yerine internetteki ve kitaplardaki bilgileri bize okuyarak 'bak okuyan toplumuz' imajı veren
insanların zorunlu seminerlerine katılınacak.
20- Pansiyonda nöbet esnasında öğrencilerin yemek etüt, uyku, banyo, hastalık, can sıkıntısı , koğuş ve oda düzeni durumlarına
bire-bir müdahil olunacak.
21- Sınırsız sorumluluk, öğrenci takılıp düştüğünde polise ifade verilecek.
Hiçbir dayanağı olmaksızın dayakçı öğretmen olmakla suçlanılacak.
22- Öğrencilere çalışma kâğıdı hazırlanacak
23- Öğrencilere yarın ne gibi etkinlikler yaptırabilirim diye düşünülecek
24- Velilerle görüşülecek
25- Teneffüslerde çocukların şikâyetleri dinlenecek
26- Panolara asılan şeyler belli aralıklarla dosyalanacak
27- Her hafta rehberlik ve sosyal etkinlikler dersi için tutanak tutulacak
28- Toplum hizmeti için zaman yaratılacak
29- 40 dk içinde yüz kere öğretmenim diyen bücürlere efendim denilecek
30- Kavga edenler ayırt edilecek, kafası gözü yarılanlara pansuman yapılacak,
31- Değerlendirme testleri hazırlanacak
32- Değerlendirme testleri evde değerlendirilecek,
33- Üstüne saldıran veliler ikna edilecek,
34- Bilgi yarışmalarına öğrenci hazırlanacak,,
35- Öğrencilerin evlerine gidilip hal hatırı sorulacak,
36- Saha çalışması yapıp okula gelmeyen öğrencileri toplayacak ve okulagetirecek,,
37- Temizlik, spor, fotokopi, demirbaş, sabun, tuvalet kağıdı için paratoplanılacak,
38- Taşımalı öğrencileri sabah servisten inerken sayıp kontrol edilecek,,
39- Öğle yemeğinde listeden çağırıp sıraya koyulacak,
40- Okul çıkışı öğrenciler servislerine bindirilecek.
41- Belirli Gün ve Haftalarla ilgili program hazırlanacak,
42- Öğrencilere katılım için yalvarılacak,
43- Belirli günler ile ilgili pano hazırlanacak,
44- Panolar için yazı ve şiirler, bulunacak ya da kontrol edilecek.
45- Veliler okulda bilgilendirilip, eğitilecek
46-Kanuni hak olan sevk ve izin istenirken mahcup, hafif ve ince bir sesle rica edilecek ve sevk dersin olmadığı bir zamana denk getirilecek,hasta hasta derslere girilecek, bazı yerlerde muayene saati sevkeyazdırılacak (diğer çalışanlara da mesai dışında mı sevk alın deniliyoracaba).
47- Veli toplantıları yapılacak.
48- Okul aile birliği toplantılarına katılını

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti loveskoda » 07 Mar 2008, 00:39

Öğretmenler hiç iş yapmıyor... Ben annemden biliyorum:)

Akşam 20:00 de yatıyor, sabah 6:30 da kalkıyor... Akşam 18:00 da eve geliyor....

Elin p...çleriyle uğraşıyor ......kolejinde...
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 34SCU59 » 07 Mar 2008, 00:41

[quote="loveskoda"]

Akşam 20:00 de yatıyor, sabah 6:30 da kalkıyor... Akşam 18:00 da eve geliyor....

Elim p...çleriyle uğraşıyor....... kolejinde...
[/QUOTE]

Embarrassed
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti ali » 07 Mar 2008, 00:42

okullarda envai çeşit insan var. hepsiyle uğraşılacak. eğer kodunmu oturtan tiplerden değilsen şeref ve haysiyet de gidecek.
ali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 07 Mar 2008, 00:44

O kolejli çocuklarda hiç ahlak, terbiye yok...

("Öğretmene saygı" mı?! O da ne? ) şeklinde birsürü iki ayaklı...
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 07 Mar 2008, 00:54

[quote="ali"]okullarda envai çeşit insan var. hepsiyle uğraşılacak. eğer kodunmu oturtan tiplerden değilsen şeref ve haysiyet de gidecek. [/QUOTE]

Kodun mu oturtmak mı?LOLLOLLOL

Özel okulda mı?LOLLOLLOL

Bırak vurmayı, kolundan tutsan "vurdu" oluyosun...Angry O derece...
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tam3r » 07 Mar 2008, 00:59

yukarıda sayılan maddelerin hepsini tek bir öğretmenin yapması biraz zor. içlerinde yatılı okullar için geçerli olanlar var veya farklı şeyler. öğretmen deyince sınıf öğretmenleri yada günde iki derse girip giden branş öğretmenleri var. 
tam3r
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yexplorer » 07 Mar 2008, 01:01

[quote="loveskoda"]

[/QUOTE]

ben de öğretmenim. öğretmenlik kolay değil gerçekten ama vicdanı olan insan için öyle öğretmenler tanıyorum ki derse girerken gazeteyi idarecier görmesin diye ceketinin altına saklayan, ders yerine hayatını anlatan. tabi bunların yanında kendi çocuğu eşi yada kendisi hastayken doktora gidemeyip kendi öğrencilerinin işleriyle uğraşan da var.

Ama yine yukarıdaki gibi tabir kullanmak hiç de doğru değil. tamam çok büyük problemler yaşıyoruz ama bizlerde okula gittik bizim çocuklarımızda okula gidecek. belki hareketleri düzgün olacak ama yine bu şekilde yazmak hiçte hoş olmamış..

Thumbs%20Down
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti fmaka » 07 Mar 2008, 01:05

hiç bir meslek beleş parayı getirmez insana.
her işin bir zorluğu vardır.

amma velakin öğretmenlik mesleğini ağızlarda her görüşümde tatil ve bol para vardır.neden bilmem. ben debir öğretmen olarak bunu öğretmenliğe özenti ve sonunda öğretmen olamayıp suçlama psikolojik savunması olarak görüyorum....

emeğe saygı her meslek saygıya layıktır.yeterki hakkıyla yapılsın.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti yexplorer » 07 Mar 2008, 01:31

tatil var arkadaşlar şimdi yok dersek yalan olur. 15 gün ara tatil 2 ay ( millete göre üç ay ) yaz tatili bunlar var. yanında kar tatili 19 mayıs 23 nisan gibi her fırsat bize tatil ( dışardan bakılınca). herkese sorsak mesai saatlerini 8:30 - 17:00 derler bizde ise öyle değil saat 15:00 da biter genelde ( idareciler hariç). ama diğer mesleklerden hiç kimse akşma eve gittiğinde bir sonraki gün hazırlık yapmaz. yaptığı yazılıları okumaz. sadece bunlar günlük 1-2 saatimi alıyor ilk mesajdaki 90 küsür işi saymıyorum bile. bir üstüne üstlük kutlamalar var. sadece asker ve öğretmen milleti her türlü kutlamayı yapar.
bir gün samsuna gitmek üzere yola çıktık. cumartesiydi arkadaşın arabasını toyota servisinden alıp geri geleceğiz. arka koltukta oturan bir hemşire yandaki öğretmenle konuşyor. ( pazartesi günüde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı malum törenler var) her ikiside salı yada çarşamba günü dönecek

Hemşire: sen nereye gidiyorsun?

Öğretmen: kardeşimin nişanı var yarın izin aldım eve gidiyorum

H: AAAAAAA! nasıl olur pazartesi törene katılmayacakmısın?

Ö: izin aldım dedim ya nişan var

H: Allah Allah !( çok şaşırmıştır) siz bu törenlere katılmayınca ceza almazmısınız?

......

diye devam ediyor. lafın kısası liseden sonra hiç bir 19 mayıs 23 nisan 10 kasım 12 mart 18 mart ..... gibi Ülkemiz için dönüm noktaları olan yıl dönümlerine katılmayan ve 29 Ekim'in tatil olmasından faydalanarak nöbet izninide birleştirerek gezmeye giden bir kişi her türlü faaliyete katılan bir kişinin belkide meslek hayatında bir defa yaptığı törene katılmama olayını eleştirme hakkını kendinde görüyor. yazık
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti tayel » 07 Mar 2008, 02:05

bende bir öğretmen olarak, o eleştirenler okkalı bir lisede bir günü bırak 1 saat derse girsinler bakalım. dersin sonunu getirebiliyorlar mı?????????*
tayel
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 61ogretmen61 » 07 Mar 2008, 02:08

[quote="tam3r"]yukarıda sayılan maddelerin hepsini tek bir öğretmenin yapması biraz zor. içlerinde yatılı okullar için geçerli olanlar var veya farklı şeyler. öğretmen deyince sınıf öğretmenleri yada günde iki derse girip giden branş öğretmenleri var.  [/QUOTE]
tabi ki yukarıdaki sayılanların hepsi bir branş için geçerli değil. ama çoğunu yapıyoruz hatta orda yazılmayan birçok şeyi de yapmak zorunda kalıyoruz.
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ilk aşk » 07 Mar 2008, 02:19

her mesleğin zor tarafları var adamın birine hiç bir iş yapmayacaksın sadece bütün gün bu yatakta yatıp para alacaksın demişler adam tamam demiş bir gün iki gün adam yatmaktan sıkılmış alın paranızı bütün gün yatmak amma da zor iş deyip gitmiş. her kolay gözüken mesleğin bile zor tarafları vardır
ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 61ogretmen61 » 07 Mar 2008, 03:24

[quote="ilk aşk"]her mesleğin zor tarafları var adamın birine hiç bir iş yapmayacaksın sadece bütün gün bu yatakta yatıp para alacaksın demişler adam tamam demiş bir gün iki gün adam yatmaktan sıkılmış alın paranızı bütün gün yatmak amma da zor iş deyip gitmiş. her kolay gözüken mesleğin bile zor tarafları vardır[/QUOTE]
haklısın her mesleğin zor tarafı illa ki var. meslekleri zorluk derecesine göre sıralarsak en zorları insanlarla muhatap olunan mesleklerdir. Bu meslekler içerisinde de en zoru öğretmenliktir. çünkü, bir yıl içerisinde binlerce öğrenci ve veliyle muhatap oluyorsunuz.
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 07 Mar 2008, 03:46

[quote="yexplorer"][quote="loveskoda"]

[/QUOTE]

ben de öğretmenim. öğretmenlik kolay değil gerçekten ama vicdanı olan insan için öyle öğretmenler tanıyorum ki derse girerken gazeteyi idarecier görmesin diye ceketinin altına saklayan, ders yerine hayatını anlatan. tabi bunların yanında kendi çocuğu eşi yada kendisi hastayken doktora gidemeyip kendi öğrencilerinin işleriyle uğraşan da var.

Ama yine yukarıdaki gibi tabir kullanmak hiç de doğru değil. tamam çok büyük problemler yaşıyoruz ama bizlerde okula gittik bizim çocuklarımızda okula gidecek. belki hareketleri düzgün olacak ama yine bu şekilde yazmak hiçte hoş olmamış..

Thumbs%20Down
[/QUOTE]

Siz hiç kolejde çalıştınız mı bilmiyorum... Kolejdeki öğrenciler normal çocuklar değil... Terbiye yok, ahlak yok, saygı yok, utanma yok, hiçbişey yok....

Sizin çocuğunuz veya benim çocuğum(ileride) tabiiki okula gidecek ama biz onlara o terbiyeyi, ahlakı, saygıyı, sevgiyi vermiş olacağız...

Kolejdekiler gibi olmayacaklar...

loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Aykan DURAN » 07 Mar 2008, 10:59

Bence çok fazla abartılmış. Örneğin 23 nisan törenine katılmanın ne zorluğu olabilir ki? Ne İşlerde çalışan insanlar var yapmayın allah aşkına..
Aykan DURAN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sinnex » 07 Mar 2008, 11:11

Yılın yarısını tatil yaparak geçiren başka bir meslek var mı?
sinnex
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 07 Mar 2008, 11:13

[quote="fmaka"]hiç bir meslek beleş parayı getirmez insana.
her işin bir zorluğu vardır.

amma velakin öğretmenlik mesleğini ağızlarda her görüşümde tatil ve bol para vardır.neden bilmem. ben debir öğretmen olarak bunu öğretmenliğe özenti ve sonunda öğretmen olamayıp suçlama psikolojik savunması olarak görüyorum....

emeğe saygı her meslek saygıya layıktır.yeterki hakkıyla yapılsın.
[/QUOTE]

Değerli yorumunuz için tebrik ederim,

benim kardeşim ve eşi de öğretmen bazen anlatıyorlar okuldaki hallerini bunalıma giriyorum,birde kendi çocuğumun okuluna gittiğimde koridorlardaki gürültüden bayılacak gibi oluyorum,evde çocuklar gürültü yapar ben kızarım öğretmen enişte hiç duymaz ve derki abi ben okuldan antremanlıyım duymuyorum bile, büyük konuşmayayım ama bana 3 değil 5 ay 1 değil 2 katı maaş verseler dayanamam stresine öğretmenliğin,

hocamın her meslek saygıya layıktır ve her işin bir zorluğu vardır sözlerine ehemmiyetle katılıyorum.
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir