Notebook ram'i alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Notebook ram'i alırken nelere dikkat etmeliyiz?

İleti mygokhan » 20 Mar 2008, 23:51

Arkadaşlar HP notebook' uma 1GB ram almayı planlıyorum.Alırken nelere dikkat etmeliyiz?Ne marka almalıyız?533 mhz diye hız olayı falan varmı?Şu an üzerinde 512 MB ram var..nasıl uygulama yapmak mantıklı olur?
Ram takmak cihazda nasıl bir performans artışı olur? Zira işlemci AMD , ön belleği çok düşük bir işlemci..Nasıl fayda sağlar?

Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti silverlinemania » 20 Mar 2008, 23:58

hocam öncelikle uyum sağlaması için sen kendi raminin hızını bilmen lazım yani 533 mü 667 mi 800 mhz mi neyse ona göre alman lazım ben bi kere almıştım öyle meğer benimkini hızı düşükmüş aldığımda 800 mhz di uyum sağlayamadılar biri hızlı biri yavaş kaldı marka olarakta kingston al derim yada HI-LEVEL diye bi marka var onu tavsiye ederim ama HI-LEVEL pahalıdır söyliyim. performans artışına gelince artar tabi örneğin oyunları daha akıcı oynayabilirsin biraz daha rahatlar bilgisayar ama ön belleğe fayda sağlamaz sadece görüntüye fayda sağlayabilir bide internete fayda sağlar daha hızlı görüntüleme alırsın eğer görsellik önemli değil diyosan ben sana başka bi yöntem daha söyleyebilirim...
silverlinemania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti trifaze » 21 Mar 2008, 00:22

Arkadasim sana tek tavsiyem 1gb ram alacaksan ya tek kullan yada aynisindan 2 adet al
yada senin bilgisayarinda ne varsa aynisini al.

soylemek istedigim ayni marka olmayan ram ler ayni hizlara sahip olsalar bile uyumlu calismayabilirler. Kingston iyi markadir.
trifaze
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 21 Mar 2008, 00:24

[quote="silverlinemania"]hocam öncelikle uyum sağlaması için sen kendi raminin hızını bilmen lazım yani 533 mü 667 mi 800 mhz mi neyse ona göre alman lazım ben bi kere almıştım öyle meğer benimkini hızı düşükmüş aldığımda 800 mhz di uyum sağlayamadılar biri hızlı biri yavaş kaldı marka olarakta kingston al derim yada HI-LEVEL diye bi marka var onu tavsiye ederim ama HI-LEVEL pahalıdır söyliyim. performans artışına gelince artar tabi örneğin oyunları daha akıcı oynayabilirsin biraz daha rahatlar bilgisayar ama ön belleğe fayda sağlamaz sadece görüntüye fayda sağlayabilir bide internete fayda sağlar daha hızlı görüntüleme alırsın eğer görsellik önemli değil diyosan ben sana başka bi yöntem daha söyleyebilirim...[/QUOTE]

teşekkür ederim bilgiler için..diğer yöntem nedir?
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mygokhan » 21 Mar 2008, 00:26

[quote="trifaze"]Arkadasim sana tek tavsiyem 1gb ram alacaksan ya tek kullan yada aynisindan 2 adet al
yada senin bilgisayarinda ne varsa aynisini al.

soylemek istedigim ayni marka olmayan ram ler ayni hizlara sahip olsalar bile uyumlu calismayabilirler. Kingston iyi markadir.
[/QUOTE]

yani şimdi samsung 512 MB ram var üzerinde..512 daha alsam ne olur ? 1 GB ram alsam ne olur?veya 2 GB ram alsam ne olur?
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ünsal » 21 Mar 2008, 00:38

ben yeni aldım 1 gb 667 hı-level diye bir marka 35 ytl ....

(bu arada çıkardığım 512 mb ramlar boşta isteyene satabilirim uygun fiyata..)
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti mygokhan » 21 Mar 2008, 00:45

[quote="minik"]ben yeni aldım 1 gb 667 hı-level diye bir marka 35 ytl ....

(bu arada çıkardığım 512 mb ramlar boşta isteyene satabilirim uygun fiyata..)

[/QUOTE]

ben şimdi 512 MB daha alsam performans nasıl olur acaba??
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ünsal » 21 Mar 2008, 00:59

benim 1 gb tı ( 2 adet 512 vardı ) onları çıkardım 2 tane 1 gb aldım tanıyamıyorum aleti delirdi süper hızlı çok rahat hiç bekleme yok tıkladığın anda bağlanıyor ve hemen açılıyor..Big%20smile.. %100 performans artışı hissettim...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti silverlinemania » 21 Mar 2008, 01:28

[quote="mygokhan"] [quote="silverlinemania"]hocam öncelikle uyum sağlaması için sen kendi raminin hızını bilmen lazım yani 533 mü 667 mi 800 mhz mi neyse ona göre alman lazım ben bi kere almıştım öyle meğer benimkini hızı düşükmüş aldığımda 800 mhz di uyum sağlayamadılar biri hızlı biri yavaş kaldı marka olarakta kingston al derim yada HI-LEVEL diye bi marka var onu tavsiye ederim ama HI-LEVEL pahalıdır söyliyim. performans artışına gelince artar tabi örneğin oyunları daha akıcı oynayabilirsin biraz daha rahatlar bilgisayar ama ön belleğe fayda sağlamaz sadece görüntüye fayda sağlayabilir bide internete fayda sağlar daha hızlı görüntüleme alırsın eğer görsellik önemli değil diyosan ben sana başka bi yöntem daha söyleyebilirim...[/QUOTE]

[/QUOTE]

ikincisi şu oluyo ram i alıyosun takıyosun önce bi bakıyosun ram pc ye uyum sağlamış mı acaba diye sonra bilgisayarıma sağ tuşla tıklıyosun özellikleri seçiyosun gelişmiş sekmesini seçiyosun ordan performans yazan yerin altındaki ayarlara tıklıyosun karşına çıkan pencerede bilgisayarım için en iyi performans seçeneğini seçiyosun ve biraz daha hızlanıyo hatta laptopta biraz fazla hızlanabilir Wink
silverlinemania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 21 Mar 2008, 01:47

[quote="silverlinemania"][quote="mygokhan"] [quote="silverlinemania"]hocam öncelikle uyum sağlaması için sen kendi raminin hızını bilmen lazım yani 533 mü 667 mi 800 mhz mi neyse ona göre alman lazım ben bi kere almıştım öyle meğer benimkini hızı düşükmüş aldığımda 800 mhz di uyum sağlayamadılar biri hızlı biri yavaş kaldı marka olarakta kingston al derim yada HI-LEVEL diye bi marka var onu tavsiye ederim ama HI-LEVEL pahalıdır söyliyim. performans artışına gelince artar tabi örneğin oyunları daha akıcı oynayabilirsin biraz daha rahatlar bilgisayar ama ön belleğe fayda sağlamaz sadece görüntüye fayda sağlayabilir bide internete fayda sağlar daha hızlı görüntüleme alırsın eğer görsellik önemli değil diyosan ben sana başka bi yöntem daha söyleyebilirim...[/QUOTE]

[/QUOTE]

ikincisi şu oluyo ram i alıyosun takıyosun önce bi bakıyosun ram pc ye uyum sağlamış mı acaba diye sonra bilgisayarıma sağ tuşla tıklıyosun özellikleri seçiyosun gelişmiş sekmesini seçiyosun ordan performans yazan yerin altındaki ayarlara tıklıyosun karşına çıkan pencerede bilgisayarım için en iyi performans seçeneğini seçiyosun ve biraz daha hızlanıyo hatta laptopta biraz fazla hızlanabilir Wink
[/QUOTE]

yaptım ekran değişti biraz silikleşti ama iyi oldu galiba , daha hızlı tepki veriyor gibi Smile teşekkürler tekrar ..ram almasammı acaba ?LOL
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yonetici » 21 Mar 2008, 02:08

İstisnai bazı durumlar olmakla birlikte bir bilgisayar en yavaş parçası kadar hızlıdır. Bir makinaya dünyanın en iyi RAM lerini taksanız yinede kayda değer bir performans artışı sağlayamayabilirsiniz. Twinmos, Kingston, OCZ, Samsung markalı RAM ler tercih edilebilir. Bilgisayarınız Dual DDR destekli ise birbirinin aynı kapasitesinde ve hızında bir çift RAM kullanmalısınız. Bir notebook için şuanda 2GB RAM daha yeni lüks olmaktan çıkıyor. Mevcut RAM'iniz aslında anakartınızın desteklediği maksimum RAM hızından düşük olabilir bunu notebook üreticisinin sağladığı teknik dökümanlardan kontrol etmek lazım. Yani şuanda üzerinde 533Mhz ram olabilir fakat anakart daha yüksek hızlardaki RAM ler ilede uyumluysa boş yere düşük hızlı yeni bir RAM almış olursunuz.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti silverlinemania » 21 Mar 2008, 02:19

ben al derim ama 1 gb al alıcaksan zaten çok pahalı değil ama ya kingston yada HI-LEVEL al diğerleri 5 para etmez sakın alma bu markalar dışında hatta HI-LEVEL daha iyi
silverlinemania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 21 Mar 2008, 02:25

[quote="?"]

İstisnai bazı durumlar olmakla birlikte bir bilgisayar en yavaş parçası kadar hızlıdır. Bir makinaya dünyanın en iyi RAM lerini taksanız yinede kayda değer bir performans artışı sağlayamayabilirsiniz. Twinmos, Kingston, OCZ, Samsung markalı RAM ler tercih edilebilir. Bilgisayarınız Dual DDR destekli ise birbirinin aynı kapasitesinde ve hızında bir çift RAM kullanmalısınız. Bir notebook için şuanda 2GB RAM daha yeni lüks olmaktan çıkıyor. Mevcut RAM'iniz aslında anakartınızın desteklediği maksimum RAM hızından düşük olabilir bunu notebook üreticisinin sağladığı teknik dökümanlardan kontrol etmek lazım. Yani şuanda üzerinde 533Mhz ram olabilir fakat anakart daha yüksek hızlardaki RAM ler ilede uyumluysa boş yere düşük hızlı yeni bir RAM almış olursunuz.

[/QUOTE]

Emir bey cevap için teşekkürler..DDR2 diyor klavuzda..667 mhz DDR 2 dual mı oluyor?

hatta teknik döküman burada...http://h20195.www2.hp.com/PDF/c00780604.pdf
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yonetici » 21 Mar 2008, 02:25

Yahu nedir bu HI-LEVEL RAM'i öve öve bitiremediniz. Uzakdoğu fason imalat bir ram altı üstü. Yanılmıyorsam Penta getiriyor inanmayanlar http://www.hilevelmemory.com/company.asp adresindeki Contact linkindeki telefon numarasına dikkat etsin. RAM kötü demiyorum ama çok abartıyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti silverlinemania » 21 Mar 2008, 02:26

o zaman ddr2 almak zorundasın hatta 667 mhz olucak alıcağın ram yanlız her ram olmaz laptopa laptop için özel olanları var hepsiburada da var bi bak istersen
silverlinemania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti silverlinemania » 21 Mar 2008, 02:28

[quote="?"]Yahu nedir bu HI-LEVEL RAM'i öve öve bitiremediniz. Uzakdoğu fason imalat bir ram altı üstü. Yanılmıyorsam Penta getiriyor inanmayanlar http://www.hilevelmemory.com/company.asp adresindeki Contact linkindeki telefon numarasına dikkat etsin. RAM kötü demiyorum ama çok abartıyorsunuz. [/QUOTE]

hocam onu tavsiye etmemizin sebebi piyasanın en sorunsuzu ve tek soğutmalı olanı dışında sıcaktan koruyucu bi plaka var ve daha verimli çalışıyo Wink
silverlinemania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 21 Mar 2008, 02:29

[quote="mygokhan"]
Emir bey cevap için teşekkürler..DDR2 diyor klavuzda..667 mhz DDR 2 dual mı oluyor?
[/QUOTE]

DDR2 bize dual olup olmadığı hakkında bir tiyo vermiyor fakat 667Mhz ile çalışan bir cihaz %90 Dual çalışma yeteneğine sahiptir. Yani tek olarakta çalışıyordur ama çift olarak takılırsa daha iyi performans verir.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti yonetici » 21 Mar 2008, 02:35

[quote="silverlinemania"][quote="?"]Yahu nedir bu HI-LEVEL RAM'i öve öve bitiremediniz. Uzakdoğu fason imalat bir ram altı üstü. Yanılmıyorsam Penta getiriyor inanmayanlar http://www.hilevelmemory.com/company.asp adresindeki Contact linkindeki telefon numarasına dikkat etsin. RAM kötü demiyorum ama çok abartıyorsunuz. [/QUOTE]

hocam onu tavsiye etmemizin sebebi piyasanın en sorunsuzu ve tak soğutmalı olanı dışında sıcaktan koruyucu bi plaka var ve daha verimli çalışıyo Wink
[/QUOTE]

Birkaç tane overclock meraklısı için RAM getirtmiş olabilirler ama bu tarz ürünler yıllardır OCZ markası ile anılır (http://images.google.com.tr/images?sour ... ocz+memory). Şöyle bir bilgi vereyim sitemizin bulunduğu sunucuda da ECC Registered HI-LEVEL RAM ler takılı. Bu tip RAM ler sunucu sistemleri için özel ve pahalı oldukları için upgrade işleminde sadece maliyet açısından tercih etmek durumunda kalmıştık. Ama çok şükür 1 seneyi aşkın bir süredir 7/24 sorunsuz işi götürüyorlar. Ne hikmetse takarken çok sorun yaşattı denemediğim slot kalmadı onu aşağı bunu yukarı uğraştırdı en nihayetinde çalışmasaydı bu gün HI-LEVEL hakkında çok daha ağır eleştiriler yapıyor olacaktım.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir