İstanbul da Trafik

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İstanbul da Trafik

İleti peggotty » 26 Mar 2008, 10:44

                            15 adımda İstanbul trafiği


       Ülkemizde trafik kuralları olmasına rağmen bazı kendini delikanlı sanan şoförler bu kurallara baş kaldırarak, kendilerince teknik ve yöntemler geliştirmişlerdir.
İşte ülkemizin ilginç olmasında en büyük rol de böyle yöntemlere aittir. Engin trafik tecrübelerime dayanarak söylüyorum; ülkemizdeki trafik alışkanlıkları o kağıtta yazanlardan, resmi olanlardan çok bence şunlar gibidir:
 1. Yol verilmez, alınır. Eğer bir garajdan ya da otoparktan direkt yola çıkacaksanız, araçların size yol vermesini beklemek hayalcilik olur. Burada kural, bodoslama yola fırlamaktır. Merak etmeyin, hızla gelen araçlar ‘Zınk!’ diye duracaklardır. 
2. Mecbur kalmadıkça kimseye yol verilmez. Amaç ulaşılacak yere bir an önce varmaktır. Asla yol verilmez. Çok mecbur kalınırsa hafiften hız düşürülür. Yavaşlamanıza sebep olan araçlara bağırmak en tabii hakkınızdır.
3. Yeşil ışığın yanması asla beklenmez. Işıklarda beklerken vites asla boşa alınmaz. Birinci vitese takılır ve bir ayak debriyajda tutularak araba bağırttırılır, iyi bir İstanbullu yeşilin yanacağını hisseder ve yanmadan geçer. Yeşil ışık birkaç saniye sonra nasıl olsa yanacaktır. Eğer ışıkta bekleyen diğer araçlar sizin önünüzdeyse, sarı yanmadan kornaya köküne kadar basılır ve “Hadi be, yürüsene!” diye bağırılır.
4. En sağ şerit emniyet şeridi değil, acelesi olanların şerididir. Eğer trafik tıkanmışsa, en sağ şeritten huzur ve güven içerisinde gidebilirsiniz. 
5. Sinyal vermek delikanlılığa sığmaz. Durmak isteyen veya dönüş yapmak isteyen istediği zamanda ve yerde durabilir ya da dönebilir. Arkadan gelen araçlar bunu altıncı hisleriyle hissetmelidirler. Hissedemezlerse arkadan vururlar ve suçlu duruma düşerler. 
6. Ağır vasıtaların yeri en sol şerittir. Sadece onlar değil, bütün ticari araçlar sol şeritten giderler. Küçük ve hafif binek otolar onlara her zaman yol vermeli ve saygıda kusur etmemelidirler. 
7. Ambulanslar acelesi olanlar için faaliyet göstermektedir. Sirenlerini açmış, son hızla giden bir ambulans görürseniz hemen arkasına takılın. En kısa zamanda varacağınız yere ulaşırsınız. Bu son derece doğal ve sık başvurulan bir uygulamadır.
8. Korna çalmak hakkınızdır. Onu sık sık kullanın. Dünyanın parasını verip fıstık gibi bir otomobil satın almışsınız; kornasını yeterli sıklıkta çalmazsanız oksitlenme yapabilir. Ayrıca az korna çalanlar İstanbul trafiğinde hemen farkedilir ve dışlanırlar. En son korna makamlarını minibüs şoförlerinden öğrenebilirsiniz.
9. Sollayacaksan önce sıkıştır. Bir araç sollanacaksa, arkadan selektör yapılmalı ve aracın tamponuna değecek


kadar yanaşılmalıdır. Böylece sollanacak kişi arkadakinin niyetini anlar ve kenara çekilir. Yol çizgileri sollama zevkini artırmak için vardır. İstanbul’da kesinlikle tek bir hat üzerine yol alınmaz. Devamlı şerit değiştirilerek sollama yapılır. Yoldaki çizgiler sollama yapmamızı kolaylaştırır.
10. Farlar hava iyice kararmadan yakılmaz. Gündüz vakti farlarını yakanlar olursa, diğer sürücüler tarafından anında uyarılırlar. 
11. Selektör şoförün eli ayağıdır, her zaman kullanılmalıdır. Bazen bir teşekkür, bir uyarı, kızgınlık için selektör yapmadan araç kullanan iyi şoför olamaz.
12. Bayan şoförlerin İstanbul’da trafiğe çıkmaya hakları yoktur. Erkek sürücüler her fırsatta bu kaideyi hatırlatmalı, bayan sürücüleri devamlı sıkıştırarak zor durumda bırakmalıdır. Bu kurallara dikkat edelim, uymayanları uyaralım.
13

 
peggotty
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 11 Şub 2008, 22:42

İleti FLEYLAK » 26 Mar 2008, 10:50

LOLLOLBig%20smileLOLLOLçok güzell  LOLLOL
FLEYLAK
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 22 Kas 2007, 13:13

İleti irfant » 26 Mar 2008, 10:50

Daha elindeki çöpü ya da sigara izmaritini yere atmaması gerektiğini öğrenememiş "insanlar" trafik kurallarını nasıl öğrenecek?
 

Çok kompleks gelir o beyinlerine...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 01 May 2006, 15:25
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti BlueVRS » 26 Mar 2008, 10:58

16.İç ve dış dikiz aynaları gerektiğinde saç-baş düzeltmek için kullanılmak üzere yapılmış olup sağa yada sola geçiş ve dönüşlerde yada sol şeritte tın tın giderken arkadan daha hızlı gelen varsa bakalım da yol verelim diye kullanılmaz,aksine aynalara bakmadan ve sinyal vermeden dönüş yapılır bu arada sizi sollamaya çıkan varsa yandan ya kendini yolun dışına atsın kaldırıma çıksın yada amaan vursun canım nede olsa kasko var..ee 1 nisan dan itibaren polis beklemek yok ceza da yok ohh ne rahat..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 5
Kayıt: 15 Oca 2008, 17:17

İleti sinnex » 26 Mar 2008, 12:36

Burada yazanların çoğunu istanbul trafiğinde mecburen kullanıyoruz... yoksa siz hiç yapmadınız mı?
sinnex
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 18 Ekm 2007, 01:19

İleti real81 » 26 Mar 2008, 13:18

nedense trafik kurallarını ihlal edenler hiç ceza almıyor.. oturduğum semtte hatalı park etmiş araçlara ceza kesseler  Türkiye bütçesi  düzelir .. minibüsleri e5 ten kaldırdılar bu sefer semt içlerinde kasaplığa devam ediyorlar ...
real81
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 11 Mar 2006, 11:21

İleti yonetici » 26 Mar 2008, 14:06

Abartılı maddeler olmakla birlikte genel hatlarıyla doğru şeyler söylenmiş. Fakat yasalar İstanbul trafiğini düzenleyecek yasak yada çözümleri sunmuyor. Sabahları işime gelirken binlerce sürücü ile beraber 5-10 metre takip mesafesi ile zaman zaman 120km/s civarında süratlere çıkıyoruz. Kurallara uygun bir takip mesafesi bıraksaydık bu yoğunlukta herhalde kuyruğun başı izmite varırdı. Gidecek yol bulamıyoruz birde emniyet şeridi mi ayırıcaz. Ayranımız yok içemeye tahterevanla gidiyoruz... misali. Zaten geçiş önceliğine sahip araçların şöförleride aynı bizim gibi bir en soldan bir en sağdan yara yara gidiyorlar bence bu tarz araçlara hızlı yol açabilme konusunda başarılıyız. Hiç unutmam bir ambulans şöförü 2 şeritli yolda "bana ortaya bir şerit açın" diye ananons yapmıştı yeni şerit 10 saniye çerisinde hazırdı LOL İstanbul trafiğinin bir raconu var ve ben bunu seviyorum düzenzislik değil başlı başına bir düzen olduğuna inanıyorum.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
İleti: 525
Kayıt: 01 Ekm 2003, 21:55
Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti BlueVRS » 26 Mar 2008, 14:24

 

Bende Istanbul da kimsenin canına malına zarar vermeden biraz kuraldışı araç kullanma fikrine katılıyorum
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 5
Kayıt: 15 Oca 2008, 17:17


Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir