34 plakalı otolar Anadolu da açık p

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

34 plakalı otolar Anadolu da açık p

İleti KATARİN » 30 Mar 2008, 18:09

Istanbul plakalı otolar Anadolu illerindeki açık pazarlarda da satılıyor
2007’nin son iki ayında ’yıl sonu’ kampanyaları ile sıfır otomobil satışları tavan yaparken, ikinci el piyasa da bundan nasibini aldı. Eski otomobilini satanlar sıfırını aldı; ikinci el piyasaya düşen araç sayısı arttı. İkinci eldeki durgunluk yüzünden zaten beklemede olan bazı satıcılar Anadolu illerinde şansını deniyor. Özellikl

İkinci el otomobillerin görücüye çıktığı açık oto pazarlarında, sadece o ilin değil çevre illerden satıcıların da şansını demediğine çokça şahit oluyoruz. İstanbul’daki açık otomobil pazarlardında zaman zaman Tekirdağ, Bursa, İzmir, Kocaeli plakalı otomobiller de alıcıların beğenisine sunuluyor.

Aynı şekilde, bazı galericiler İstanbul plakalı otomobilleri de Anadolu’daki açık oto pazarlarında göröcüye çıkarabiliyor. ’İkinci el piyasada hangi otomobil kaç YTL’den el değiştirdi’ konulu forumdaki rakamları analiz ederken, 2 ay önce 2004 model Fiat Marea Liberty (43 bin km’de) aracını 14 bin 100 YTL’den sattığını aktaran bir vatandaşın ifadeleri dikkatimizi çekti.

Fiyat ilden ile değişiyor

Adana’daki açık pazarda İstanbul plakalı çok sayıda otomobil gördüğünü söyleyen vatandaş şu ifadeleri kulanıyor:

"Dikkatimi çeken şöyle de bir olay var. Araba fiyatları ilden ile değişiklik gösteriyor. İnanın, Adana’da pazar günü araba pazarın bir görseniz... Pazarın yüzde 20’si İstanbul plakalı araçlardan oluşuyor. Adamlar İstanbul’dan getirip Adolu’da satıyor. Sanırım İstanbul’da araç çok olunca piyasa düşük seyrediyor."

Pazarlık payı da düşük

2000 model sunrooflu Ford Focus Ghia’sını 15 bin 850 YTL’den satan bir İstanbullu’ya cevap veren vatandaş ise Anadolu’da pazarın yüksek olduğu görüşüne şu katkıyı sağlıyor: "O Focus Ghia’yı Anadolu’da 18 bin YTL’den aşağı vermiyorlar... Pazarlıklı fiyatı bu üstelik."

Anadolu’daki pazarlarda araç satanların verdiği rakamlar, buralarda pazarlık payının da düşük olduğu izlenimi veriyor. Hatta ilginçtir, bir Focus örneği de Mersin’den var: "Mersin oto pazarında 2000 model Focus’u 17 bin YTL’ye sattım. 90 bin km’deydi. Satıcı 17 bin 500 YTL yazmıştı."

Vergi+yakıt tüketimi etkisi

Diğer yandan, motor hacmi büyük bazı modellerin, vergi ve yakıt dezavantajı yüzünden ikinci elde birkaç yıl içinde büyük değer kaybettiği yönünde rakamlar da dikkat çekici. Halen ikinci elde en düşük 20-21 bin YTL istenen 2004 model bir Ford Mondeo’yu (Ghia değil) 15 bin YTL’den satan bir kullanıcıya hitaben yapılan şu yorum ilginç: "2004 model o araç piyasaya kim bilir kaç YTL’den çıkmıştı. O yıllarda Focus 28-30 bin YTL idi. Şu an Focus da herhalde 20-22 bin YTL’ye rahat satılır. Birini daha yüksek al 15’e sat, diğerini 28’e l 22’ye belki daha fazlasına sat."

Kışın galoş takıp binmiş

Bazı otomobil sahipleri o kadar titiz ki, ikinci elde bu araçları alanlar da hayretler içinde kalabiliyor. 1998 model bir Fiat Palio’yu sahibinden alan vatandaş, "Aracı Çorlu’dan aldım. Palio 1.6 16v aracı, arkadaşımın ağabeyinden aldım. Onun da hanımı kullanıyormuş. İddia ediyorum 1998-2000 arasında en temizler arasında. Kadın kış aşlarında otomobili galoşla birip kullanmış. Aracın içine binince sıfır otomobildeki gibi plastik kokusunu bile alıyorum... Fazla uzatmadan, klimalı aracı 9 bin 400 YTL’ye aldığımı da eklemek istiyorum" ifadelerini kullanıyor.

Otomobili satmayıp 3 ay bekledim 1500 YTL daha yüksekten sattı

KATARİN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ahmetva » 30 Mar 2008, 19:28

ustaların araç iyi demesine çok güvenmeyin... abimin bariyere girmiş, düzeltilmiş feliciasına usta, kaportası 10 numara demiş  LOL
ahmetva
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir