Otomobildeki tehlikenin farkında mısınız?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Otomobildeki tehlikenin farkında mısınız?

İleti lazianke » 06 Nis 2008, 03:00

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, otomobillerin içerisindeki havanın, dışarıdaki havadan daha çok zehirli madde içerdiğini söyledi.


Yorulmaz, plastik ya da deri aksamdan, koltuklardan, radyodan ve klimalardan yayılan kimyasal kokuların, otomobil içerisindeki havayı kirlettiğine dikkati çekti.


Yapılan araştırmalarda otomobil direksiyonunun tuvaletler kadar mikrop taşıdığını ifade eden Yorulmaz “Otomobilin içindeki hava kadar, koltuklar, kapı kolları, torpido gözü, paspaslar, direksiyon, vites kolu, kapı cepleri, bagaj gibi kısımları kirlenmeye en açık olan yerleridir. Direksiyon simidinin tuvaletlerdeki klozetler kadar mikrop taşıdığı belirlenmiştir. Otomobil içindeki paspaslar, dışarıdaki kirlilik ve her çeşit mikrobu taşıyan ayakkabılarımızla her gün kirlenmektedir. Bu mikrop ve mantarlardan bazıları çok ciddi hastalıklara yol açabilmektedir” dedi.


Otomobil içindeki mikropların ve kirlenmenin başta bebekler, hamileler, yaşlılar, kronik bronşit, astım gibi solunum sistemi hastalığı olanlar olmak üzere, insanların sağlığını ciddi bir biçimde tehdit ettiğini belirten Yorulmaz, araç içindeki kirli havaya uzun süre maruz kalmanın, solunum hastalıkları ve kanser riskini arttırdığını bildirdi.


OTOMOBİLLERDEKİ KÖPEK TEHLİKESİ


Her 5 otomobilin üçünde, ağır hastalıklara yol açabilen mikroplar tespit edildiğini anlatan Yorulmaz, arka koltukta köpek taşıyan bir otomobilde 21 milyar bakteri bulunduğunun belirlendiğini hatırlattı.


Evcil hayvanlarını otomobil içerisinde taşıyan vatandaşların dikkatli olmasını isteyen Yorulmaz, şöyle konuştu:


“Otomobil içinde kedi, köpek gibi hayvanların taşınması, hayvanlarda bulunan mikropları, araç içinde olan veya daha sonra araca binen insanlara taşır. Bir otomobilin, evin köpeğinin taşındığı arka kısmında 21 milyar bakteri bulunmuştur. Bu nedenle evcil hayvanların taşındığı otomobiller iyi dezenfekte edilmelidir.”


HAFTADA EN AZ BİR KEZ TEMİZLİK ŞART


Araçların içinin, bagaj bölümü dahil en az haftada bir kez mutlaka kapsamlı bir şekilde temizlenmesi gerektiğini işaret eden Yorulmaz, otomobillerin temiz havada kapı ve pencereleri açılarak sık sık havalandırılması gerektiğini bildirdi.


Yorulmaz, aracın periyodik bakımları sırasında klima bakımı ve temizliği mutlaka yapılması gerektiğini belirtti.


Klimaların dış ortam sıcaklığından daha düşük dereceye ayarlanması gerektiğini ifade eden Yorulmaz, şunları kaydetti:


“Klimalarda kademeli bir şekilde soğutma tercih edilmelidir. Araç içinde uygun olmayan biçimde klima kullanımı kas ağrıları, zatürre dahil çok ciddi solunum sistemi hastalıklarına yol açar. Klimalar doğrudan sürücü ya da yolcuya yönlendirilmemeli, dış ortam sıcaklığından çok düşük derecelere ayarlanmamalıdır. “


Anadolu%20Ajansı

 
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 289
Kayıt: 01 Tem 2006, 07:29
Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti umutkubat » 06 Nis 2008, 03:02

paylaşım için teşekkürler, özellikle yazın klima çok çarpıyor , baş ağrısı yapıyor insanda..
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 7
Kayıt: 26 Kas 2005, 20:09
Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG


Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir