Erzurumdaki rampanın sırrı çözüldü...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Erzurumdaki rampanın sırrı çözüldü...

İleti loveskoda » 08 Nis 2008, 02:46

Erzurum'daki rampanın sırrı çözüldü

 Onur SAĞSÖZ/ERZURUM, (DHA)ERZURUM’da Abdurrahman Gazi Türbesi’ne giden ana yol kenarındaki rampada otomobillerin çalıştırılmaksızın ilerlemesinin, sadece göz yanılması olduğu ortaya çıktı. Bazılarının ‘Abdurrahman Gazi’nin kerameti’ olarak yorumladığı olaya açıklık getiren ABD Nevada Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Enerji Sahası Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yunus Çengel, su terazesi ile yaptığı deneyden sonra “Manyetik bir alan ya da keramet söz konusu değil. Tamamen göz yanılması. Yokuş yukarı gibi gözüküyor, ama rampa aşağı bir yol” dedi.


 


< =http://video.milliyet.com.tr/m.swf?id=260&tarih=2008/04/07 width=340 height=325 =application/x-shockwave-flash wmode="transparent">Palandöken Dağı’nın güney yamaçlarındaki Abdurrahman Gazi Türbesi’ne giden yolda incelemelerde bulunan Prof. Dr. Yunus Çengel, rampa gibi görünen yolun aslında yokuş aşağı olduğunu söyledi. Yolda daha önce incelemelerde bulunduğunu belirten Prof. Dr. Çengel, olayın tamamen bölgenin coğrafyasından kaynaklanan bir göz yanılması olduğunu ileri sürdü. İnşaatlarda kullanılan su terazisi ile yol üzerinde deney yapan Prof. Dr. Çengel, şunları söyledi:
“Bölgede manyetik alan yok. Eğer olsaydı tüm metal eşyalarımız bir noktada toplanır ya da bir şekilde hareketlilik gösterirdi. Yol bölgenin coğrafi yapısı nedeniyle rampa gibi görünse de aslında rampa aşağı bir yer. Bir takım çizgiler ilk bakışta rampa yukarı izlenimini verebiliyor. Bu yoldan çektiğim fotoğrafları ABD’deki öğrencilerime de gösterip, coğrafi yapının inceliklerini anlatıyorum.”
Yol üzerine bırakılan otomobillerin motor çalıştırılmadan vites boştayken ilerlemesi hallk arasında ‘Abdurrahman Gazi’nin kerameti’ olarak yorumlanıyordu. Bİlim adamlarının daha önce de bölgede yaptığı incelemelerde manyetik bir alan bulunamamıştı.

 
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 05 Şub 2007, 16:42

İleti slamy » 08 Nis 2008, 03:17

Hayret bu sefer bilimsel olarak araştırdık. Amerikalı Türk araştırmış ama olsun yavaş yavaş Türkiyeli Türk e dönecek durum yani umarım...

slamy
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 2
Kayıt: 13 Eyl 2007, 10:47

İleti cakmak » 08 Nis 2008, 07:22

Selamlar,


zamanında Trabzon'da da bi yerde sürekli kaza oluyormuş. Yatır var filan demişler once sonra kimin aklına geldiyse ölçüm yaptırmışlar kazaların nedeni aşırı rüzgar çıkmış...  Türkiyede böyle şeyler oluyo..  Nede olsa depremi bile nelere bağlayanlar vardı, hatta geçenlerde bi dangalak hatun 7,4 yetmedi mi diye de bi pankart açmıştı öyle değil mi? 

Selam & sevgiler
cakmak
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 02 Oca 2008, 23:02

İleti by wodoo » 08 Nis 2008, 09:59

bizim burdada elmadağında taş ocağına 50 m kala hafif bi rampa var ordada arabayı bıraktığımızda kendiliğinden yukarı çıkıyodu biz arabanın yanında yürüyerek gidiyoduk ama yıktılar buda benzeri bişey olsa gerek
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 51
Kayıt: 06 Ağu 2007, 17:26
Ad Soyad: Emre Şahin
Nereden: Ankara
Arabanız: Astra GSİ


Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron