AKP erken seçim mi istiyor?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

AKP erken seçim mi istiyor?

İleti LiLPlayya » 18 Nis 2008, 13:31AKP Anayasa değişikliği konusunda uzlaşma sağlayamazsa 29 Nisan'da seçime gidecek.

Takvim'de yer alan habere göre, AKP, Anayasa değişikliği konusunda uzlaşma olmazsa "B planı"nı devreye sokacak. Parti kapatmaları zorlaştıracak düzenlemenin yer aldığı değişiklik için MHP ve CHP'den destek isteyecek olan AKP, olumsuz yanıt alırsa "erken seçim" için düğmeye basacak.

2 SEÇİM BİRLEŞECEK
Destek önerisi için muhalefet partilerine 1 hafta süre tanınacak. AKP aradığını bulamazsa, erken ve yerel seçim birleştirilecek. "B planı"na göre seçim 29 Haziran'da...

29 Haziran hazırlığı
AKP, parti kapatmayı zorlaştıracak değişiklikte MHP ve CHP ile uzlaşamazsa 29 Haziran'da erken seçim kararı alarak 2 sandığı seçmenin önüne koyacak.

AKP, parti kapatmaları zorlaştıracak düzenlemenin de yer aldığı Anayasa değişikliği için MHP ve CHP'den destek alınamazsa uygulamaya konulacak "B planı"nı şekillendirdi. Muhalefet uzlaşmaya yanaşmazsa "çok erken" bir seçim Türkiye'yi bekliyor. AKP yönetimi, CHP ve MHP'ye destek önerisini götürürken, "Bu kapatma davası sadece AKP'nin değil, siyasetin ve demokrasinin bir sorunudur. Gelin bunu hep birlikte çözelim" diyecek. Partilere karar için 1 hafta süre tanınacak. Destek gelmezse de "B planı" devreye girecek.

AKP kulislerine göre, "B planı"nın temelini erken genel seçim oluşturuyor. Erken seçim için öngörülen tarih ise 29 Haziran Pazar. AKP yönetimi, gelecek yıl Mart ayında yapılacak yerel seçimleri de erken genel seçimle birleştirmeyi öngörüyor. Üst düzey bir AKP'li şu görüşleri dile getirdi: 2 seçimin bir arada yapılmasına herhangi bir engel yok. Bu kaostan çıkmanın tek yolu da seçimdir. Başka hiçbir alternatif yok. Kılıçla kesip bu süreci bitirmek gerekir. 22 Temmuz öncesini hatırlayın. Müthiş bir kaos ortamı vardı. Seçime gidildi, ertesi gün sular duruldu. Herkes seçimden çıkan sonucu kabullenmek zorunda kaldı.

 
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 255
Kayıt: 28 Nis 2007, 00:12

İleti demir_01 » 18 Nis 2008, 13:37

pekı merak ettıgım erken secıme gıdıırse akp bu secımlere katılabılecekmı?
demir_01
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 3
Kayıt: 10 Kas 2007, 20:19


Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir