Radar kaydı gösterilmeden yazılan trafik cezası ip

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Radar kaydı gösterilmeden yazılan trafik cezası ip

İleti lazianke » 21 Nis 2008, 02:25

ADANA Baro Başkan Vekili Abbas Bilgili, şerit ihlali yaptığı gerekçesiyle hakkında yazılan trafik para cezasını, radar kayıtları kendine gösterilmediği iddiasıyla dava açarak iptal ettirdi. Adana Baro Başkanı İbrahim Gazioğlu, bu kararın, yüze karşı yazılan trafik para cezasının iptalinde ilk olduğunu savundu.


Adana Baro Başkan Vekili Bilgili, 30 Ocak 2008 tarihirde Hatay’a otomobiliyle duruşma için giderken kent girişinde trafik polislerince durduruldu. İddiaya göre, ‘şerit ihlali’ suçundan Bilgili’ye trafik polisleri trafik para cezası yazdı. Av. Bilgili, ‘şerit ihlalini’ gösteren radar kayıtlarını görmek istediğini istedi. Bilgili, kayıtların kendisine gösterilmediği takdirde tutanağa ‘radar kayıtları gösterilmedi’ diye şerh yazarak imzalayacağını, aksi takdirde imza atmayacağını belirtti. Av. Bilgili’nin bu talebi üzerine trafik polisleri, radar kayıtlarının uzakta olduğunu, gidip görebileceğini, tutanağa herhangi bir şerh yazılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Trafik polislerine, duruşmaya yetişmek zorunda olduğunu söyleyen Av. Bilgili, radarın bulunduğu yere gidemeyeceğini, bu şekilde de tutanağı da imzalamayacağını belirterek ayrıldı.


Bir süre sonra Av. Bilgili, ‘şerit ihlali’ suçundan kendisine 55 YTL para cezası yazıldığını öğrenince Hatay 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'ne cezanın iptali için başvurdu. Mahkeme hakimi, bilirkişi incelemesi yaptırdıktan sonra, gerek Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararını ve gerekse olayın oluşum biçimini gözeterek, trafik kurallarının ihlal edilmediğini tespit ederek verilen para cezasının iptaline karar verdi.


Türkiye’de ilk kez yüze karşı yazılan trafik para cezasını iptal ettirdiği öne sürülen Av. Bilgili, plakaya yazılan cezaların aradan birkaç ay geçtikten sonra postayla gönderildiğini, bu işlemlerin de yasal olmadığını öne sürdü. Av. Abbas Bilgili, “Bu konudaki yönetmeliğe göre bu tür plakaya yazılan cezaların tebligatının 7 gün içinde başlatılması gerekir. Gecikme varsa mutlaka itiraz edilmesinde yarar var” dedi.


Adana Baro Başkanı İbrahim Gazioğlu’da hukuk devleti esasının öneminin bu kararla bir kez daha ön plana çıktığını belirterek şunları söyledi:


“Eskiden sadece plakaya yazılan cezalara itiraz edilebiliyordu, yüze karşı yazılan cezalara itiraz edilemiyordu. 2 bin 918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun yüze karşı yazılan cezalara itiraz yapılmayacağına dair hükmünün iptal edilmesine dair Anayasa Mahkemesi kararı 30 Ocak 2008 günlü, yani olayın olduğu günkü Resmi Gazete'de yayınlandığından, bu karar konusunda bir ilktir. Bu kararlar kesin olduğundan temyiz yolu kapalı olup, bu şekilde hukuksal süreç tüketilmiştir.”


Av. İbrahim Gazioğlu, bu kararın emsal teşkil ettiğini, yazılan trafik cezalarında haksızlığa uğradığını düşünmesi halinde mahkemeye başvurmalarını ve haklarını aramalarını, baro olarak kendilerine yardımcı olabileceklerini bildirdi.


milliyet
 
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 289
Kayıt: 01 Tem 2006, 07:29
Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti azakoglultd » 21 Nis 2008, 05:02

mahkeme masraflarını kim ödeyecek acaba :)
azakoglultd
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 04 Şub 2007, 03:22

İleti reprisal_hunter » 21 Nis 2008, 10:59

ewet mahkeme işi daha tuzlu olur zaten devlet bu sayede yırtıyor
Kullanıcı avatarı
reprisal_hunter
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 11
Kayıt: 04 Tem 2007, 20:35

İleti lazianke » 21 Nis 2008, 11:08

[quote="reprisal_hunter"]ewet mahkeme işi daha tuzlu olur zaten devlet bu sayede yırtıyor [/QUOTE]
mahkeme açarken masrafı karşı tarafa ödetme isteği koyarsanız davanın sonunda ücreti karşısı öder ama  o parayı alana kadar eşek ölür.Smile
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 289
Kayıt: 01 Tem 2006, 07:29
Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti fatihyksel » 21 Nis 2008, 11:55

tabi birde öderse
fatihyksel
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 6
Kayıt: 24 Ekm 2007, 18:49
Ad Soyad: Fatih Yüksel
Nereden: Kayseri
Arabanız: Skoda Felicia 1.6 Mpi


Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir