Güzel ama Yasak!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Güzel ama Yasak!

İleti Ufuk KAPLAN » 24 Nis 2008, 13:00

Güzel Ama YASAK!

Hepiniz gibi bende bir modifiye tutkunuyum.Kendimi bildim bileli hiç standart otomobilim olmadı.Türkiye’ye gelen belki ilk hava flitrelerinden birini otomobilime taktım,bu sektörde ne , ne zaman , nasıl gelişti hep işin içinde oldum.Otomobilim hep aykırı hep ,hep dikkat çekici oldu.Bu tercihin bir sonucu olarak her zaman trafik polislerinden kaçar oldum.Peki ama Niçin ?
Adam mı öldürdüm ? Banka mı soydum ?Aracında bir çok eksik bulunan bir otomobilden daha mı tehlikeli acaba benim extralarım? Modifiyeli Araç Kullanıcıları Her zaman Otomobillerine Olan Özenlerini Trafik Sigortası yedek ampul gibi eksiklerinin olmadıklarını çok iyi bilirim.Otomobillerini Modifiye eden insanların daha duyarlı sürücüler oldugu kesin.Gel Gelelim bizim gibi otomobillerine sahip olan insallara asla bunlar sorulmaz.Trafik polislerinden aldığım ilk cümle “Kardeş güzel olmuş ama biliyorsun yasak”.Öncelikle şunu belirtiyim nedir yasak olan.Tüm modifiyeli araçlara kesilen 31/1-b maddesinin içeriği nedir ?İşte bu “Servis freni ve ışık donanımları dışında diğer eksikleri bulunan araçlar, görüşü engelleyecek veya araç içindekileri tehlikeye sokacak süs aksesuar eşya ve çıkıntıları olan veya içindekileri rahatsız edecek şekilde duman ve gürültü çıkaran araçları kullanmak .” Şimdi sorarım size kim kendini tehlikeye sokacak bir çıkıntı yada aksesuarı otomobiline uygular ? Uygulanan bu işlemlerin tehlikeli olup olmadığına kim karar verecek ?Ben kendimi yasal hale getirmek istiyorum .Buna kim izin verecek ?Şimdilik kimse.Trafik polislerine sorduğumda hiç biri bana net cevap veremiyor.Hatta ; “Şu ileriki caddede kırmızı bir otomobil var onu çevirdim ,ruhsatına yazdırmış git ona sor anlatsın.Bende nasıl yazdırmış anlamadım ” diyen polis memurunuda tanımışlığım var.Şuan bu işin yasal yolu mühendisler odasına da otomobilin projesini çizdirip bunu trafik tescil bürolarında onaylatmanız.Bu çokta mantıklı bir çözüm gibi gelmiyor insana otmobilinizi Lpg taktırmış gibi, tamponu spoyleri ruhsata işletmenin yolu bu aslında.Peki bu işin olması gereken yolu ne bir de onu araştırdım.Almanya’da ikamet eden arkadaşım Mehmet Akif Baykal Türkiye’de olduğu gibi orada da tuningle uğraşmaya devam ediyor.Onun anlattığına göre üzerinde TUV belgesi olan bir parçayı otomobilinize taktığınızda Almanya’da ki Tuv’e bağlı muayene istasyonuna gidiyorsunuz ve taktığınız parçanın üzerindeki TUV’un vermiş olduğu numara ile kayıt yaptırıyosunuz.Şayet kayıtlı değil ise çalışan personel ürünü inceleyip standartlara uygunsa ona göre TUV onaylı ürünleri 35 Euro, onaysız ürünleri ise biraz daha yüksek ücretle kayıt altına alıp ruhsata işletiyosunuz.Bu şekilde hem devlet yapılan her uygulama başına ücret alarak kazanıyor,hem de siz her gördüğünüz şapkalıyı trafik polisi zannedip kaçmıyor, gönül rahatlığıyla caddelerde geziyorsunuz. Kimse yanlış anlamasın, elbette ki güvenlik güçleri görevini yapa
cak, ama birazda düşünmek lazım bu otomobillerin zararı kime? Egzozundan duman atana değilde egzozundan ses çıkana
Kesmek adil mi bu faturayı?
Neyse, dertliyim vesilesiyle lafı çok uzattım.En kısa zamanda yasal olmak dileğiyle,

İlham Yarar
(Trtuning Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü)

Ufuk KAPLAN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 24 Nis 2008, 14:00

egzos ve duman olayına katılyorum kessinler bazılarından aşırı ses çıkıyo kafa patlatıyo
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Ufuk KAPLAN » 24 Nis 2008, 14:05

aşırı yüksek sesli aracları kullanmak en basta kafayı cok agrıtıyor.. benim aracımda orjinal eksoz var. cokta rahatım :)

ama onun dısında takılan islemlerin isletilmemesi ayrı bir olay.. ilham bey bunu cok güzel yazmıs. tebrik ederim kendisini..
Ufuk KAPLAN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 24 Nis 2008, 14:38

Tercih meselesi.Ama bu işin de kurallarının devreye girmesi gerekli.Zira tuning işi artık dünyada ciddi potansiyeli olan bir sektör.Ülke trafik kurallarının  da buna göre güncellenmesi gerekir. Benim aracımda orijinal egzos , ucunda da parlak krom uç var,  muayenedeki adamlar ''krom ucu sök de gel'' diyor.Anlamı ne sizce?
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti by wodoo » 24 Nis 2008, 17:28

[quote="hetepe"]Tercih meselesi.Ama bu işin de kurallarının devreye girmesi gerekli.Zira tuning işi artık dünyada ciddi potansiyeli olan bir sektör.Ülke trafik kurallarının  da buna göre güncellenmesi gerekir. Benim aracımda orijinal egzos , ucunda da parlak krom uç var,  muayenedeki adamlar ''krom ucu sök de gel'' diyor.Anlamı ne sizce?[/QUOTE]

işte al burdan yak Angry
o egzoz ucunun başka bi kimseye zararımı var ?? HAYIR!!
egzoz sırf ucunda başlık var diye bağırıyomu?? HAYIR!!
arabaya, trafiğe veya sürücüye bi engeli mi var?? HAYIR!!

ee o zaman egzoz ucuna bile ne karışırlar ki?? Ouch anlamış değilim !!!
bizim bi tanıdığımızın arabasının farında sırf bi kaş var diye 40 ytl ceza yazmışlar muayenede Angry oda çok incecik belli bile olmuyor fara hiç bi engeli yok!!
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre Şahin
Nereden: Ankara
Arabanız: Astra GSİ

İleti silverlinemania » 24 Nis 2008, 17:48

ee bizim ülkemizde olur böyle şeyler benim favoda xenon vardı ballastlı sökmüştüm cezası var demişlerdi ama geçen gün tekrardan taktım düşündüm o kadar para verdim ee tesisatıda hazır geriye sadece ballastı yerine koyup ampulu takıp vidayı sıkmak kalıyor bende evden aldım hemen taktım üstelik kaç kişiyede sordum benim xenonlarım seni rahatsız ediyo mu diye cevap hayır oldu daha 2 gün önce polis 17 sağa çek diyince dedim gene farlara laf söylicek ama yanıma geldiğinde amacının sadece para almak olduğunu anladım arabayı 2 saat inceledi inceledi en sonunda kolonlara gözü takıldı bu kolonlar orjinal mi diye soru sordu bende hayır 2 hafta önce taktırdım dedim o zaman benimle ekip otosuna gelin dedi aldı eline ceza makbuzunu beyfendi araçlarda yüksek ses çıkaran içeridekini ve dışarıyı rahatsız edici türden şeylerin yasak olduğunu bilmiyomusunuz dedi biliyorum dedim o zaman 45 ytl ceza yazıcağımıda biliyosunuzdur dedi evet dedim peki yazıyım mı dedi bana mı soruyosunuz ceza yazmak için dedim ben sorayımda siz ister yaz diyin istersenizde halledelim diyin dedi bende madem öyle memur bey benim arabamda sadece kolon yok motorlu xenonda var vanalı eksozda var ne arasan var dedim sizi görünce kapatıyorum hepsini dedim ama madem ceza yazılırken sürücüye soruluyo o zaman yaz dedim polisde xenonlarda yasak ama dedi gözünle gördün mü olduğunu dedim önce bi durdu bana bu soruyu soramazsın dedi bende o zaman sende bana cezayı yazayım mı diye soramazsın dedim şimdi bana ceza yazarsan yarın eline mahkeme kağıdı gelir dedim tabi bu konuşmalarımız esnasında polis arabasının yanından ne arabalar geçti xenonlu modifiyeli çok afedersiniz ama öküz gibi bağaran arabalar bunların hiç birine ses çıkarmadı banada ceza yazamadı eğer sizde böyle polislere denk gelirseniz laf cambazlığıyla oyalayın önce her dediğine he diyin sonra zaten köşeye sıkışınca bırakıyo ama yukardada yazıldığı gibi herşeye bahane buluyolar olmayan yasağı var diyolar sırf para alabilmek için ...
silverlinemania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 24 Nis 2008, 17:49

6 gün boyunca en işlek caddelerinde gezdim Barcelona'nın. Ne bir korna sesi duydum, ne egzos sesi, ne hava filtresiyle bağıran bir makina, ne de Xenon'lu araba (orijinaller hariç).

Medeniyet budur bence, çevreye ve insana saygı...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti sainz » 24 Nis 2008, 18:33

[quote="irfant"]6 gün boyunca en işlek caddelerinde gezdim Barcelona'nın. Ne bir korna sesi duydum, ne egzos sesi, ne hava filtresiyle bağıran bir makina, ne de Xenon'lu araba (orijinaller hariç).

Medeniyet budur bence, çevreye ve insana saygı...
[/QUOTE]

Amasya-Merzifon' da kalmıştım 3-4 gün kadar ve orada araç da kullandım. Orada da durum aynen böyleydi. Yalnız bir tane Şayin (!) selektör yapmıştı, onun da plakası 34 idi.Confused
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti demir_01 » 24 Nis 2008, 19:47

öyle bır işkı tunıngı ve modıfıye malzemelerını ulkeye sokuyolar ınsanlar takınca yasak dıolar ruhsatada ısletmesı kolay degıl o zaman ulkeye nıe alıyon madem yasaksa
demir_01
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 24 Nis 2008, 19:51

[quote="demir_01"]öyle bır işkı tunıngı ve modıfıye malzemelerını ulkeye sokuyolar ınsanlar takınca yasak dıolar ruhsatada ısletmesı kolay degıl o zaman ulkeye nıe alıyon madem yasaksa [/QUOTE]

Yurtdışında da yollarda kullanılması yasak olan ürünler  var ve her yerde satışı yapılıyor. Ama bu tip ürünlerin üzerinde "off-road use only" gibi uyarılar var. Yani show amaçlı, ya da trafiğe kapalı alanlarda kullanabiliyorsun. Adamlar medenice kurallara uyuyorlar...

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti demir_01 » 24 Nis 2008, 19:52

abı oylede nasıl olacak bu ıs en kotu araba 6 mılyar adam ustune para koyacak show arabası yapacak bınemıcek en guzelı bızım ulkede kullanılmasın yada yasallassın daha ıyı
demir_01
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 24 Nis 2008, 19:55

[quote="demir_01"]abı oylede nasıl olacak bu ıs en kotu araba 6 mılyar adam ustune para koyacak show arabası yapacak bınemıcek en guzelı bızım ulkede kullanılmasın yada yasallassın daha ıyı [/QUOTE]

Zaten Tuning sektörü şov demek... O araçaların çoğu "streetlegal" değil, yani seninle aynı yola çıkamıyor. Bonnetlifter amaçlı, aç kaputu millet bakıp yamulsun...  Smile

Para-pul işi malum...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 24 Nis 2008, 20:11

garip ama türkiye...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti PİCK-UP » 24 Nis 2008, 21:50

ama gerçekden günümüzde Tuning sektöründe çok büyük bir patlama oldu..
herkesde xenon kit (geçende şahinde gördüm hem far hemde sis lambalarında takılıydı)
çogunda abart eksoz ve komple boş eksoz var
bir çok otobüs ve dolmuşlarda havalı korna (kimse birşey demiyor. şikayet bile etmiyorlar)

Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti alwaysloser » 24 Nis 2008, 23:57

yaw ben işten gelene kadar konu almış başını gitmiş bende ekleyeyim de bi kaç şev mantıklı yada mantıksız görüş sizin
öncelikle madem modifiyeli araçlar yasak neden bunun için birsürü tuning shoplar yada oto süsler var neden her egzoz cuda abart  egzoz var ve neden poliisler madem yasam olan bu modifiyeye canları istediğinde ceza kesiyor kaç kere gördüm ki radardsa duran polis modifiyeli araca hızdan ceza kesti o egzoza spoilere özel tampona ve üzerindeki kocaman alev şekilere ceza kesmedi ha bide evet egzoz çok ses yapıo ve aşırı kirliliğe neden oluyo aynı olay her ralli arabasında var onlar kirlilik yapmıyomu ve dünyanın yakıtını kullanıyolar her yarışlarda daha anlamadığım çok şey varda türkiyede hiç bişe kolay anlaşılmıyo nekadar dile getirsen de boşa
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti silverlinemania » 24 Nis 2008, 23:59

o xenon kitlerden favo kullanıcısı olarak bizim sitede sadece barbarosla bende var sanırım LOL
silverlinemania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Ufuk KAPLAN » 16 May 2008, 16:53

herkezin kendine göre ayrı zevkleri var tabiki..

ben arabamı yapmışım kimseye begendirmek için değil, kendim begendigim icin.. eksozum kapalı kimseyi rahatsız ediyor mu? hayır?

polisler neden rahatsız oluyorlar anlamıyorum.. :(

Ufuk KAPLAN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 2007RS » 16 May 2008, 17:07

Ya bırakın modifiyeyi gürültüyü patırtıyı,benim arka camlarda çocuklarımı güneşten korusun diye herşeye rağmen sökemediğim cam filmleri var,polis çeviriyor yok arabayı bağlayacağız yok 55 ytl ceza keseceğiz bu mevzu ile alakalı elimde güzel bir resim var konu açacam birazdan..
2007RS
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir