22.500, 2 yıl, bakım, TDI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

22.500, 2 yıl, bakım, TDI

İleti hakanerdogan » 16 May 2008, 13:57

Arkadaşlar arabam 22.500 e dayandı. yağ değişim zamanı geliyor. fakat değişmesi gereken rutin parçalar var hepinizin bildiği gibi. filtreydi şuydu buydu falan...

ben geçen gün filtreyi söktüm, (dizel kutu içi yamuk filtre), bana çok pis geldi, 15000 de değişmiş arabanın filtre öyle olmaz gibiydi. üzerinde made in austria yazıyordu. ama leş gibiydi. sanki yetkili servis hiç değişmemiş gibiydi. aralıkları hep yamulmuş, yıpranmış idi. heralde hava basıp takmışlar.

amacım servisi suçlamak değil. artık gitmiyorum garanti doldu zaten. yağ evsafını geri canlandırmak gibi bir amacımda yok yağ falan danışmıyorum kimseye. sadece aklıma gelenleri yazıp, unuttuğum yerleri tamamlamanızı ve bir sorumu yanıtlamanızı rica ediyorum.

-Yağ: Castrol edge 5W/40 turbo diesel (galiba dünyanın en iyi yağı bizim araçlar için)

-hava filtresi

-polen filtresi

-kartel tapası

-balata spreylenmesi

-rot balans ayarı

bide 2 yılda bir fren hidroliğini değiştirin diyor, 2 yılı geçti fren hidroliğide almam gerekir mi? bunun değişip değişmemesi çok önemli midir?

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti BlueVRS » 16 May 2008, 14:03

Hava filtresinden ben 4 tane alıp koymuştum kenara,geçen gün değiştireli henüz 5.000 km olmasına rağmen eskisini söktüm attım yenisini taktım daha 5.000 de olmasına rağmen bayağı kirlenmişti.Hidrolik ile ilgili fikrimi sorarsan ben 5 yıl kullandım değiştirmedim..Servis filtreyi değiştirmeme riskine girmez sebep ise,arabanda bir sorun olur başka servise gidersin orada farkedilirse hapı yutarlar.
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 16 May 2008, 14:06

fren hidroliği dursun, bencede gereksiz olur değişmek. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sedathak » 16 May 2008, 14:30

fren hidroliğini bir kontrol kalemi gibi aletle ölçüyorlar ve yanan ışığın rengine göre  değişmen gerkip gerekmediğini anlıyorlar   sanırım henüz gerekmez.

sedathak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 16 May 2008, 14:37

fren hidroliği zaten çok yıpranacak bi iş yapmıyor, varsın dursun. yağ işinde karar kıldım ya rahatım, vaktiyle forumda çok uzadı, net bişey çıkmadı. kartel tapası, polen filtresi, yağ filtresi gibi parçalarıda sanayiden bulmaya çalışırım. bakalım beğenmediğimiz yetkili servisten daha kaliteli bi iş yapabilecek miyiz... 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 16 May 2008, 14:42

K&N, Simota gibi kutu içi performans filtreleri markaları var, filtre fiyatları da biraz fazla, 80-130 falan.

ama yıllarca temizleyerek kullanabilirsiniz diyor. yakıt tüketimini azaltır, gaz pedalı daha çabuk tepki verir diyor.

ne derece mantıklıdır, bilgisi olan?
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti tahtaboat » 16 May 2008, 14:52

Hiç binmeyim desem senede 60 bin km gidiyorum
2 senede 22 bin km nasıl binebildin

banada anlat.Bu işin sırrını

tahtaboat
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 16 May 2008, 14:54

[quote="tahtaboat"]Hiç binmeyim desem senede 60 bin km gidiyorum

[/QUOTE]

öğrenciyim.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mxengine » 16 May 2008, 16:51

[quote="hakanerdogan"]K&N, Simota gibi kutu içi performans filtreleri markaları var, filtre fiyatları da biraz fazla, 80-130 falan.

ama yıllarca temizleyerek kullanabilirsiniz diyor. yakıt tüketimini azaltır, gaz pedalı daha çabuk tepki verir diyor.

[/QUOTE]

bunlar yalan kutu içi filitrede etki etmez kutu duşında anca kit alırsan etki eder ara hızlanmalar degişir.Ama pekte bişey degişmez eger gaz pedalının tepkisi iyileşsin istiyorsan ultrasonic buji öneririm.hem bir depoda 20-30km fazla gidersin hemde aracın biraz rahatlar
mxengine
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti levent06 » 16 May 2008, 16:53

[quote="hakanerdogan"] Arkadaşlar arabam 22.500 e dayandı. yağ değişim zamanı geliyor. fakat değişmesi gereken rutin parçalar var hepinizin bildiği gibi. filtreydi şuydu buydu falan...

ben geçen gün filtreyi söktüm, (dizel kutu içi yamuk filtre), bana çok pis geldi, 15000 de değişmiş arabanın filtre öyle olmaz gibiydi. üzerinde made in austria yazıyordu. ama leş gibiydi. sanki yetkili servis hiç değişmemiş gibiydi. aralıkları hep yamulmuş, yıpranmış idi. heralde hava basıp takmışlar.

amacım servisi suçlamak değil. artık gitmiyorum garanti doldu zaten. yağ evsafını geri canlandırmak gibi bir amacımda yok yağ falan danışmıyorum kimseye. sadece aklıma gelenleri yazıp, unuttuğum yerleri tamamlamanızı ve bir sorumu yanıtlamanızı rica ediyorum.

-Yağ: Castrol edge 5W/40 turbo diesel (galiba dünyanın en iyi yağı bizim araçlar için)

-hava filtresi

-polen filtresi

-kartel tapası

-balata spreylenmesi

-rot balans ayarı

bide 2 yılda bir fren hidroliğini değiştirin diyor, 2 yılı geçti fren hidroliğide almam gerekir mi? bunun değişip değişmemesi çok önemli midir?
[/QUOTE]

kardeş benimde 22500 bakımı yaklaştı nerde?kime?nekadar?paraya patladı sana.

ataotomotiv 176ytl diyorlar birde %20 indirim yaparız dediler
Kullanıcı avatarı
levent06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: levent
Nereden: Ankara
Arabanız: GOLF 6 2011 1,6 MPI

İleti AV-2006 » 16 May 2008, 18:17

Hakan kardeş hava filtresini servisler iki bakımda bir değiştiriyor doğrudur.Ama senin dediğin gibi filtre simsiyah ve özelliğini yitirmiş duruma geliyor.Bu yüzden ben hava filtresini bu güne kadar her bakımda değiştirttim,sana da tavsiye ederim.Hava filtresi arabanın canıdır.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti ahmetva » 17 May 2008, 00:20

[quote="tahtaboat"]Hiç binmeyim desem senede 60 bin km gidiyorum

[/QUOTE]

marifet mi yani yılda 60 bin gitmek... taksicimiyiz biz LOL
ahmetva
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 17 May 2008, 14:13

hakan edge turbo dizeli bulursan bana da haber ver...Cry
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti BlueVRS » 17 May 2008, 15:58

Kutu içi filtreler temizlenip tekrar kullanılıyor doğru ama biraz zaman ayırman ve uğraşman gerek temizliği ile,hissedilir bir performans artışı olmaz.
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 17 May 2008, 16:18

[quote="lazianke"]hakan edge turbo dizeli bulursan bana da haber ver...Cry[/QUOTE]

bu pazartesi (19 mayısta) bu işe bakacam. haber veririm.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 17 May 2008, 16:19

[quote="levent06"][quote="hakanerdogan"] Arkadaşlar arabam 22.500 e dayandı. yağ değişim zamanı geliyor. fakat değişmesi gereken rutin parçalar var hepinizin bildiği gibi. filtreydi şuydu buydu falan...

-hava filtresi

-polen filtresi

-kartel tapası

-balata spreylenmesi

-rot balans ayarı

[/QUOTE]

kardeş benimde 22500 bakımı yaklaştı nerde?kime?nekadar?paraya patladı sana.

ataotomotiv 176ytl diyorlar birde %20 indirim yaparız dediler
[/QUOTE]

ben servise gitmeyecem. belki 176 yı geçecek benim masrafım, ki geçsin umurumda değil, çünkü onlardan daha kaliteli malzeme kullanacağım.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 17 May 2008, 16:20

[quote="mxengine"][quote="hakanerdogan"]K&N, Simota gibi kutu içi performans filtreleri markaları var, filtre fiyatları da biraz fazla, 80-130 falan.

[/QUOTE]

bunlar yalan kutu içi filitrede etki etmez kutu duşında anca kit alırsan etki eder ara hızlanmalar degişir.Ama pekte bişey degişmez eger gaz pedalının tepkisi iyileşsin istiyorsan ultrasonic buji öneririm.hem bir depoda 20-30km fazla gidersin hemde aracın biraz rahatlar
[/QUOTE]

araba dizel, ama benzinli bi aracım olursa aklımda olur.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 17 May 2008, 16:21

filtre işine gelince de ayarlarız oralardan bişeyler... Big%20smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir