Otomotivin Güzin Ablası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Otomotivin Güzin Ablası

İleti skodacı » 27 May 2008, 23:38

Otomotivin Güzin Ablası

< name=examp>

Otomobil motorunun içi ondan sorulur. Motor geliştirme, yenileme ve dizayn üzerine özel hizmet veriyor. Yarışçılardan cadde otomobillerine kadar her tür motorla haşır neşir. Buna ek olarak bir de dergici kimliği bulunuyor. Onno Usta, Auto Show Dergisi'nin teknik danışmanı olarak her hafta onlarca mektuba cevap yazıyor ve otomobiller hakkında en doğru bilgileri okurlarıyla paylaşıyor.

Ön cephesi mavi dev sürgülü kapı olan Rem Servis'ten içeri girince burun deliklerinize çarpan kokunun tanıdıklığı size bir kez daha otomobilleri ne kadar sevdiğinizi hatırlatıyor. Yağ, egzoz, balata, benzin... Tuhaf ve bildik bir karışım. Onno Usta'nın garajındayım... İçerde motorunun yenilenmesini bekleyen iki hızlı İtalyan, kaputları açık vaziyette duruyor. Ne işe yaradıklarını tahmin bile edemeyeceğim ama bilmeye hep özendiğim bir sürü alet edevat, tamirhane dekorunu tamamlıyor. Dar bir merdiven aracılığıyla sonradan oluşturulmuş asma kattaki küçük ofise çıkıyorum. Ve Onno Usta'yı bilgisayarının başında masanın üzerinde onlarca katalog açık olduğu halde o ünlü mektuplarını cevaplarken buluyorum. Tabii ya bugün cuma. Mektup günü.

Otomobil tutkunuysanız Onno Usta’yı yani esas adıyla Ohannes Tatonyan'ı bilirsiniz, ya da eğer Onno Usta'yı tanımıyorsanız zaten fasulyeden otomobilcisiniz. 8 yaşından beri otomobil motorlarıyla içiçe bir yaşam süren Onno Usta tam 12 yıldır, kurulduğu ilk günden bu yana hiç sektirmeden her hafta büyük bir sabır ve soğukkanlılıkla, Auto Show Dergisi'ndeki köşesinde okurlarından gelen mektupları cevaplıyor. Tüm bilgi arşivini onlarla paylaşıyor. Haftada yüzlerce mail ve onlarca mektup alıyor. Telefonlar da cabası. Bir nevi Güzin Abla. Ya insan hiç mi tatile gitmez ya da hasta olmaz. Hadi onu bırak çok bunalıp hasta oldum numarası da mı çekmez. Yok! Üstelik mekanik danışmanlık tek işi değil. Asıl işi otomobil motoru. Bir ara uçak motorlarına da girişmiş ama devam ettirmemiş. Her tür motoru yeniliyor, dizayn ediyor, geliştiriyor. Bu yüzden yarış dünyasında da çok tanınan bir isim. Otomobille ilgili aklınıza takılan her soruyu sorabilirsiniz çünkü ondan bilmiyorum gibi bir cevap alamazsınız. Emin olabilirsiniz üniversitedeyken bir dönem çalıştığım Auto Show'da ilk mekanik dersimi Onno Usta'dan almıştım.

12 yıldır her hafta hiç sektirmeden dergideki köşenden mektuplara cevap veriyorsun.

Evet üç dört sayfa. Ayrıca iç sayfalarda yorumlar ve çeşitli projeler de yapıyoruz. Uzun süre test sürüşlerini ben yaptım. Derken testi yetişen çocuklar yapmaya başladı. Tabii o arada yüzbin kilometre testleri, otomobil fuarları devam etti. Ve ediyor.

Gelen mektupların arasında çok komik hatta akla aykırı sorular soranlar da var bildiğim kadarıyla. Hepsine nasıl sabırla cevap veriyorsun?

Mümkün olduğu kadar bana gelen her mektuba cevap vermeye çalışıyorum. Çünkü bu bir saygıdır. Biri zahmet edip bana soru sormuşsa ben de aynı şekilde ona cevap vermek zorundayım. Fakat her ne kadar saygım varsa da bazen o kadar abuk sabuk mektuplar geliyor ki onları mecburen eliyorum. Çünkü bu mektupların yüzde 40'ını ‘‘ne otomobil alayım tavsiye et’’ gibi sorular oluşturuyor. Dergicilik prensibimizde pek marka tavsiye etmiyoruz. Bu yurtdışında olsa farklı algılanır ama Türkiye'de şu markayı al dediğimiz zaman öbür markalar kötü anlamına geliyor. Çok zorlanıp da tavsiye ettiklerimiz de oldu tabii. Ama o zamanlarda ek olarak ‘‘bu diğer mar

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 27 May 2008, 23:39

üstad skodamın güzin ablası da sizsiniz desem...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti skodacı » 27 May 2008, 23:42

[quote="lazianke"]üstad skodamın güzin ablası da sizsiniz desem...[/QUOTE]

Kadir abisi,desek...Wink
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 27 May 2008, 23:46

Onno ustayı
Muzaffer ustayı

Mehmet gazihan abimi

bu camiada  hakkaten  bişey  bilen  insanları tanıyorum bir çoğu ilede yazıştım..

ve  size  açık yüreklilikle söylerimki  yeni  kuşak efsane  geliyor..  elektronik  biliyorlar.. analitik düşünüyorlar..  teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanıyorlar..

Mehmet abim  bunun en bariz örneği..

umarım ileride dünyaya kafa tutan  araçlar yaparız.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti lazianke » 28 May 2008, 00:14

[quote="skodacı"][quote="lazianke"]üstad skodamın güzin ablası da sizsiniz desem...[/QUOTE]

Kadir abisi,desek...Wink
[/QUOTE]
aslında içimden ilkin kadir abi geçmişti de birbirini karşılar mı diye şüphelenmiştim.Smile
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti formenci » 28 May 2008, 00:19

herşeyin bi güzin ablası var demekki
formenci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti formenci » 28 May 2008, 00:20

ömer abi senn çocuk sızmış kalmış bşındaki de skodamı
formenci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 28 May 2008, 00:21

Teşekkürler paylaşım için...

Bu sitede benim gözümde onno ustaları...

sainz, skodacı,ahmetH,irfan vs..... unuttuğum arkadaşlar olduysa affola..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti apple » 28 May 2008, 00:37

Paylasım ıcın tesekkurler...Emegınıze saglık
apple
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti junior » 28 May 2008, 01:05

işte benim favomu blue print ile güçlendiren adam eline sağlık onno ağbi  395 bin km yaptım hala köpek gibi kaçar favom
junior
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: arman boyacı
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: favorit 1994 glx

İleti loveskoda » 28 May 2008, 02:22

Onno Usta...
İki kere Autoshow dergisinde mektubuma cevap vermiştir... Çok saygıdeğer biri. Sözü benim için kanun gibidir. İnşallah bir gün tanışırım...
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti parsanoto » 28 May 2008, 11:09

[quote="loveskoda"]Onno Usta...
İki kere Autoshow dergisinde mektubuma cevap vermiştir... Çok saygıdeğer biri. Sözü benim için kanun gibidir. İnşallah bir gün tanışırım...
[/QUOTE]

onno ustanın yeri 4,levent eski sanayi sitesinde..kime sorarsanız gösterirler..2 kere gittim dükanına ben gittiğimde amerikan arabaları vardı içerde hepsi motor modifikayonluydu..orda dükkanımız vardı kalfası benim müşterimdi lada samarası vardı..ben de samara vardı,kalfası istersen senin arabayı 160 beygire kadar çıkartırız demişti..ama çok masraflı oluyordu..
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 28 May 2008, 11:18

[quote="formenci"]ömer abi senn çocuk sızmış kalmış bşındaki de skodamı [/QUOTE]
evet skodası olmadan yatağa girmez, skodanın yarış versiyonu...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 28 May 2008, 13:31

[quote="junior"]işte benim favomu blue print ile güçlendiren adam eline sağlık onno ağbi  395 bin km yaptım hala köpek gibi kaçar favom[/QUOTE]

Bununla ilgili bize hemen bilgi ver. Maliyeti, süresi, gerekli malzemeler, ...vs., vs,. vs....

[quote="mygokhan"]...Bu sitede benim gözümde onno ustaları...
sainz...[/QUOTE]

Teşekkür ederim Gökhan.Embarrassed Ne haddimize. Biz ancak Favorit' ten az biraz anlayan hevesli bir amatörüz.EmbarrassedWink
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti BlueVRS » 28 May 2008, 18:26

Ya en çok ne istiyorum biliyormusun HASAN usta,artık avatarında Kadir İnanır resmi görmemek..Yerine başka birşey koysan gerçekten teşekkür ederim sana,değiştirmesen de canın sağolsun..

Paylaşım için sağol..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 28 May 2008, 20:53

[quote="98Pickup"]Ya en çok ne istiyorum biliyormusun HASAN usta,artık avatarında Kadir İnanır resmi görmemek..Yerine başka birşey koysan gerçekten teşekkür ederim sana,değiştirmesen de canın sağolsun..

Paylaşım için sağol..
[/QUOTE]

neden?
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir