akvaryum

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

akvaryum

İleti octaviacı » 28 May 2008, 17:25

arkadaşlar forumda hiç akvaryumu olan varmı bende vardı.bi tane kırıldı camcıda yeni akvaryum yaptırmayı düşünüyorum nedersiniz ölçülerinide 80*30*35 nasıl sizce camcıda yaptırayımmı fikri olan varmı bide bu boyutahangi balık koyayım

octaviacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviacı » 28 May 2008, 17:52

yokmu bilgisi olan arkadaşlar
octaviacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yexplorer » 28 May 2008, 18:02

biraz daha yüksek olabilir bence.
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti slayer » 28 May 2008, 18:04

bence daha büyük yaptırt yerin varsa artı ön camını bömbeli yaptırt biraz pahalı olabilir ama görüntü çok güzel oluyo içinede ciklet koyabilirsin ben beslemiştim 7 sene yaşadılar tanesini 150 ytl ye satmıştım eminönündeki balıkçılara
slayer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviacı » 28 May 2008, 18:16

ozaman 80*40*35 ii demi 110 l alır.bide ben daha önce ciklette besledimde o cikletler yerine lepistes kılıç gibi canlı doguran koyayım diyorum biraz yavru balık sevelim demi
octaviacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti slayer » 28 May 2008, 18:28

lepistes çok çabuk ölür bakımı çok zordur en kolay balık gibi görünür ama bakımı en zor olan balıktır suyun sıcaklığı devamlı aynı seviyede durması gerekir soğuk suya kesinlikle dayanamazlar su devamlı 30 derece sabit kalması gerekir buda çok zor bişey içine ısıtıcı koyarsın bi anda 40 dereceye çıkar su balık ölür ısıtıcıyı çıkartırsın su bi anda 26 25 dereceye düşer ölürler devamlı bakımlarını yapman lazım artı onları besliceksen mutlaka bi çöpçü balık alman lazım he sen sadece doğursun yeter diyosan al ama bi kere doğurur sonra ölüebilir garantisi yok onları büyütemezsin büyütmek istiyosan ciklet ve japon balıklarını tek geçerim
slayer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dj_miko » 28 May 2008, 18:36

balık bakımı zor bende vardı 7 tane japon balığı akvaryumdaydı bakımı çok zor oluyor sonra birde beyaz benek denen hastalığa yakalandı bir kaçı. ilaç kullandım ama 3 nün ölümüne engel olmadım bende akvaryumdan çıkardım fanus a koydum hem daha hoş duruyo bence fanus düşün derim...
dj_miko
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviacı » 28 May 2008, 18:39

ya bende otomatik ısıtıcı var zaten bende akvaryum teşkilatı en iyisinden varda camcıda yaptırsam bi sorun olurmu diye düşünüyorum.bu arada benim akvaryum ısıtıcısı otomatik dereceyi sabit tutuyo
octaviacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti slayer » 28 May 2008, 18:50

[quote="octaviacı"]ya bende otomatik ısıtıcı var zaten bende akvaryum teşkilatı en iyisinden varda camcıda yaptırsam bi sorun olurmu diye düşünüyorum.bu arada benim akvaryum ısıtıcısı otomatik dereceyi sabit tutuyo[/QUOTE]

o zaman olur camıda yaparlar eğer tek camsa ucuz olur ama komple akvaryum pahalı olur bide şunuda göz önünde bulundur lepistes bi doğurduğu zaman en az 100-120 tane yumurta bırakır bunların rahat 80 tanesi canlı kalır eğer hepsinin canlı kalmasını istiyosan ufak bi akvaryum daha alman lazım neden dişi balık yumurtlicağı zaman kendini belli eder hemen onu ordan alıp küçük akvaryuma koy orda yumurtlasın hemen dişiyi ordan çıkar yoksa bütün yumurtaları yer sende bebek balık beslicem hevesine kapılmışken hevesin kursağında kalır artı bişey daha lepisten çok atlar suda özellikle yavru olanları cambaz gibidirler anlayamazsın bile bi anda sıçrar yere o yüzden akvaryumun kapağını devamlı kapalı tutmanı öneririm birde ışık olayı var ışık olayı balıklar için çok önemli eğer yüksek wattlı bi ampul takarsan balıkların ömründen yersin neden dersen her canlının olduğu gibi balığında uyumaya ihtiyacı vardır bu yüzden ışık seçimin mor olması çok iyi olur yani bu arabaların altına takılan neon türü flerosan ampullerden eğer ondan takarsan bi problem yaşamazsın ama beyaz ampul veya flerosan takarsan dengeleri bozulur akşamı gündüz gündüzü akşam sanarlar uyum sağlayamazlar baştada dediğim gibi balık işi çok zor birde balıkların suyunu değiştirirler genelde sen bunu sakın ama sakın yapma balık suyu kesinlikle değiştirilmez değiştirdiğin zaman hayvanlar aptallaşır neden dicen her balık akvaryumda kendien bi yer beller ve oraya kokusunu salgılar ve uyumak için akvaryumda dolaşırken o kokuyu duyar ve orda kalıp uyur eğer sen o suyu değiştirirsen balık bi anda aptallaşır ve kendi kendine içini yer su eksildikçe sadece ve sadece 2 gün dinlenmiş içme suyu koyman lazım kesinlikle suyu boşaltıp akvaryumu temizleme bunu hiçbir balık sevmez ...
slayer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviacı » 28 May 2008, 19:01

cok tesekkür ederim slammy ben camcıyla konustum 40 lira civarı tutardedi akvaryumcuda 80 civarı istiyor buna .o su degiştirme olayınıda ilk defa duydum tesekkür ederim bide hani lepistes 120 yumurta bırakır dedin ya ben bi kere 60 yavru aldım pimapenciden sineklikle akvarumu böldüm60 yavruyunun yarısını zamanla suya saldım biraz canlı yem olsun die.tesekkür ederim bilgilerin için bide ben yemi solucan atıyım diyorum bizim bagın yanında akarsu var bunları toplasamda solucanı yem olarak kullansam iyi olurmu
octaviacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 28 May 2008, 19:03

akvaryum bulunması iyidir, erkeklik alametidir...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti slayer » 28 May 2008, 19:16

[quote="octaviacı"]cok tesekkür ederim slammy ben camcıyla konustum 40 lira civarı tutardedi akvaryumcuda 80 civarı istiyor buna .o su degiştirme olayınıda ilk defa duydum tesekkür ederim bide hani lepistes 120 yumurta bırakır dedin ya ben bi kere 60 yavru aldım pimapenciden sineklikle akvarumu böldüm60 yavruyunun yarısını zamanla suya saldım biraz canlı yem olsun die.tesekkür ederim bilgilerin için bide ben yemi solucan atıyım diyorum bizim bagın yanında akarsu var bunları toplasamda solucanı yem olarak kullansam iyi olurmu[/QUOTE]

lepistese gerek yok ama arada yani 2 3 haftada bir versen yeter onlar için vitaminlerini kesinlikle vermeyi unutma. Akvaryumuda sineklikle bölmeni tavsiye etmem neden dicen sonuçta sineklik streil bişey değil üstünde milyarlaca mikrop var artı bide buna karşılık sen akvaryuma elini sokuyosun o elindeki pislik olduğu gibi suda ve ondan sonra balıklarda beyaz benek hastalığı ortaya çıkıyo buda artım o suyun kanser olduğunu gösteriyo yani suyu kurtarma şansın hiç yok ya suyu değiştirip balıkların dengesini bozucan yada ilaçlican ama ilaçla en fazla 5 gün yaşarlar kurtarma şansız yok balıkları suyun tamamen saf olması gerekiyo içine elini yıkamadan kesinlikle sokma hatta sokmamaya özen göster hiç sokma sineklikle uğraşma bile mikrop yuvası onlar artı zaten larvalar o sinekliğin arasıdan kaçar anlayamazsın eğe balık yavrusunu yemeğe alışırsada önüne geçemezsin devamlı yer büyüse bile yer yemesede kavga ederler sen genede küçük bi akvaryum al zaten pahalı değil o akvaryumlar 30 lira falan balıklar renklenmeye başladığı zaman diğerlerinin yanına koyabilirsin onları he bu arada aklıma geldi cikletlerde yumurtlar onlarından dişisi erkeği var onları balıkçılar bilir ama o balık pahalı baya ama yavruları ucuz 5 ytl falan orta boy alıcam dersen 30 40 ytl vermen gerekir ama cikletin tadınıda hiçbişey vermez onları hergün gözlemen lazım haraketlerini duruşlarını ve özelliklede yattıkları zaman durdukları yerleri tespit etmen lazım ki olurda balıklardan birinde sorun olursa burdan anlayabilirsin onları çok rahat ettirmen için canlı mercan kayasını öneririm sana akvaryumun dibinede taş va kum karışımı koy kum balıkların pisliklerini örter ve mikroplanmayı geciktirir taş onları doğal ortamdaymış gibi hissetmelerini sağlar hatta akvaryumcular delikli delikli taşlar satarlar 3 tanede onlardan koy derim birazda süs bitkisi eğer sizin orda ikea varsa orda canlı suyun içinde yaşayan bitkiler var onlara toprak gerekmiyo kuma gömersin ve o suyun içinde yaşar ve büyür o bitki artı o bitki balıklara bazı vitaminlerde salgılar özellikle balıklar bitkilerin kökleriyle ilgilenir çünkü polenler vardır onları yerler ve böylelikle sadece kuru yemle beslenmezler canlı yeme gelincede soluncanı önermem sonuçta onlar deniz balığı değil ve mideleri çok küçük sana tavsiyem karides 3 5 tane alırsın çok küçük parçalara ayırırsın ona bayılırlar ama sakın fazla kaçırma kaç balık aldıysan ona göre ver mesela 3 balık aldın vericeğin karides parçası sayısı 6 yı geçmesin ... daha sorucağın bişey olursa sorabilirsin istersen özel mesajlada sorabilirsin...
slayer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti slayer » 28 May 2008, 19:37

bak bu SARI PRENSES dişidir...

buda imparator ciklet ....

bunlarda normal ciklet renleri değişebilir mor sarı turuncu beyaz her renk var ....

slayer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviacı » 28 May 2008, 19:42

sagol bu sarı pernsesin erkegi ile dişlisini nasıl ayırrt edecez
octaviacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti slayer » 28 May 2008, 19:45

bunlarda cikletlerin yaşayabilecekleri ortamda hazırlamış olan akvaryumlar....

buda ciklet yavruları yavruladığı zaman en az bu kadar yavrusu olur ...

bu akvaryumun ışığına dikkat et nasıl loş ve mavi bir ışık tam ciklet beslemek için ...

slayer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti slayer » 28 May 2008, 19:47

[quote="octaviacı"]sagol bu sarı pernsesin erkegi ile dişlisini nasıl ayırrt edecez[/QUOTE]

sarı prenses değişmez hep aynı renktedir ve orda gördüğün gibi üst taraftaki dikenleri ve yüzgeçlerinin uçları siyahtır ...
slayer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti angora » 28 May 2008, 19:52

ciklet besle derim ama akvaryumun boyutları büyük olmalı küçük akvaryumda strese giriyorlar birde çok iyi havalandırmalısın. cikletten yavru almakta biraz zahmetlide olsa kolay sayılır
angora
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviacı » 28 May 2008, 19:55

ya zaten3-4 cmlik alıp büyütecem yavru alcak olsam ciklete epk bakmam
octaviacı
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir