Otomobil ÖTV'si Ve Yabankazları

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Otomobil ÖTV'si Ve Yabankazları

İleti sainz » 27 Haz 2008, 17:03

Otomobil ÖTV'si Ve Yabankazları


OTOMOBİLDEKİ dünya rekorumuzu, herhalde biliyorsunuz. Bilmeyenler için belirtelim; otomobil alımında ödenen vergiler bakımından dünya rekoru Türkiye'de!..

Merak edenler, Türkiye ve bazı yabancı ülkelerle ilgili tabloya bakıp, aradaki uçurumu görebilirler.
VERGİNİN VERGİSİ
Tabloya bakıyoruz, örneğin 2000 cm3'ü aşan otomobillerde ve ciplerde;
- Yüzde 84 Özel Tüketim Vergisi alınıyor.
- Ardından ÖTV'nin de yüzde 18 KDV'si alınıyor (Bu da yüzde 15.1 ediyor).
- Otomobilin ayrıca yüzde 18 KDV'si hesaplanıyor.
Vergisi, verginin vergisi, bir de KDV'si vs. derken, toplam vergi yüzde 117.1'e çıkıyor. Durup, bir yabancı ülkelere bakıyoruz, bir de Türkiye'ye... Türkiye'de alınan vergiler, yabancı ülkelerin yüzde 500'ü civarında!..
Hani bazen merak edip soruyorsunuz ya; "Bu arabanın aynısı niye Fransa'da, Türkiye'deki satış fiyatının yarısı kadar?" diye...
Herhalde fark ettiniz, Türkiye'deki vergi, Fransa'dakinin yüzde 568'i kadar!..
YENİ ÖTV ARTIŞI MI?
Bugünlerde, otomobillerin ÖTV oranı ile ilgili bir "ince ayar" çalışması var. Temmuz ayında yapılacak bir yasa değişikliği ile Ağustos ayından itibaren, yüzde 37 olan ÖTV'nin 39'a, yüzde 60'ın 64'e, 84'ün de 88'e çıkartılması düşünülüyor.
Tabii ÖTV artınca, ÖTV'nin KDV'si de artacak... Kuşkusuz dünya rekorumuz da!..
VERGİLERİN ÜÇTE BİRİ
Daha önce yazdık. 2007 yılında Türkiye'de toplanan 153 milyar YTL verginin, yaklaşık üçte biri taşıtı olanlardan alınmış.
Örneğin 30 milyar YTL akaryakıttan alınan ÖTV ve KDV, 3.5 milyar YTL Motorlu Taşıtlar Vergisi, 4.3 milyar YTL satılan taşıtların ÖTV'si, 3.9 milyar YTL'de satılan taşıtların KDV'si idi... Bununla bitmiyordu; ÖTV'nin KDV'si, diğer vergiler, gümrük, taşıt satanların ödediği gelir ya da kurumlar vergisi, çalışanlar nedeniyle sorumlu sıfatıyla ödenen vergiler, nakliyecilik yapanların ve oto bakım-tamirat işi yapanların ödedikleri vergiler, trafik para cezaları, otoyol ve köprü geçiş ücretleri, araçların tamir, bakım ve yedek parçalarından alınan KDV'ler...
Sonuçta, Türkiye'de toplanan vergilerin üçte biri taşıtı olanlardan alınıyor. ÖTV oranı zaten dünya rekoru!.. ÖTV oranını artırmak, buna bağlı KDV'yi ve fiyatları artıracak. Bu da talebi olumsuz yönde etkileyecek.
Olay toplanan vergilerin üçte biri ile ilgili. Artık kümesteki kazların değil, kümes dışındaki besili ve bol tüylü yaban kazlarının üzerine gidip, onları yolmak gerekiyor.

 


 

 
 
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1513
Kayıt: 26 Eyl 2006, 15:33
Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti hetepe » 27 Haz 2008, 17:18

Tepkisiz bir toplum olduğumuz ve devletimiz de bunu iyi bildiği için 50 yıldır nasıl geldiyse şimdi de öyle gidecek.Allah beterinden saklasın diyelim yine de...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS
 
İleti: 4481
Kayıt: 24 Arl 2007, 15:26
Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia1 HTP

İleti baho06 » 27 Haz 2008, 17:49

daha öncede söyledim.zam iyidir.her zaman iyi gelmiştir.
baho06
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 51
Kayıt: 20 Oca 2008, 17:21

İleti Hataylı » 28 Haz 2008, 00:49

[quote="hetepe"]Tepkisiz bir toplum olduğumuz ve devletimiz de bunu iyi bildiği için 50 yıldır nasıl geldiyse şimdi de öyle gidecek.Allah beterinden saklasın diyelim yine de...[/QUOTE]
Bu ülkenin insanları tepksiz değil,ancak yapılan toplantı ve gösteriler birileri tarafından provoke edilemeye müsait biri yapısı var.Amaç dışı olaylara yol açıyor.Buda ülke insanlarını huzursuz edip kamplaşmalara bölüyor.Zaten ecdadımızdan kalan topraklarıda böl parçala yönet oyunu ile küçültmeye çalışıyorlar.Daha ne diyeyim birlik ve beraberlik. 
Hataylı
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 15 Haz 2008, 01:29


Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir