içimizde hukuktan anlayan varmı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

içimizde hukuktan anlayan varmı

İleti baho06 » 04 Tem 2008, 12:21

arkadaşlar hukuk alanından bi sorum olacak.yav şimdi benim bir dosya vardı.makhkeme 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi.yargıtaya temyize gönderdik.bizim lehimize bozulmuş.şimdi bundan sonraki süreç hakkında fikri olan varmı.mahkeme yargıtayın dediğinimi yapacak yoksa kendi bildiğinimi yapacak.

baho06
CLASSIC
CLASSIC

İleti elegance » 04 Tem 2008, 14:32

ankara savcılıktan bi üyemiz vardı ya uzun zamandır takılmıyor siteye
elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

İleti hakanerdogan » 04 Tem 2008, 15:27

umutkubat ile irtibata geçmeye çalış. her ne kadar amcam baro başkanı olsada hiç anlamam.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Konyalım » 04 Tem 2008, 16:04

Baha kardeş senin sorununa yardımcı olabilirim.  Şöyleki;
1-Mahkeme Yargıtay'ın kararına direnirse tekrar temyiz etme hakkın olur, (ki karar yüzüne karşı okunursa bir hafta temyiz hakkın, yokluğunda verilirse sana tebligatın yapıldığı tarihten sonraki bir hafta içinde temyiz etmen gerekiyor) muhtemelen yine aynı şekilde yargıtay karar verir bu sefer mahkememe yargıtay'ın dediğini yapar. O kararı da temyiz edersin, sonrasını Allah bilir.

2-Mahkeme Yargıtay'ın  kararına uyar (% 80 ihtimal). Yargıtay'ın dediği şekilde karar verir. Bu durumda da temyiz etme hakkın olur. Yargıtay'ın dediği şekilde karar verilirse ki; mahkemeden verilen bu kara % 99 onanır. Onandığı tarihten yaklaşık 6 aya kadar mahkemenin eline bu dosya geçer ve Yargıtay'ın onama tarihi de infaz tarihi olur. Sana verilen cezayı çektirirler. 

3-Sana verilen para cezasının paraya çevrilmesini talep edebilirsin ki bu da sana çok tuzlu olur. Günlüğü yirmi ytl'den paraya çevirdiğinde bayağı bir tutar ve bu cezayı da en fazla 24 ay taksitle ödeyebilirsin. 

Son olarak; Sen yinede ne olur ne olmaz kararı veren mahkeme ikametinin bulunduğu ildeyse oraya git bir sor, artısı eksisi nedir yardımcı olurlar. Başka bir ilin mahkemesi ise Ankara Adliyesinde Baro Kalemine git oradaki CMK nöbetçisi avukat sana yardımcı olacaktır. Hakkında hayırlısı

Konyalım
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti baho06 » 04 Tem 2008, 16:16

[quote="Konyalım"]Baha kardeş senin sorununa yardımcı olabilirim.  Şöyleki;
1-Mahkeme Yargıtay'ın kararına direnirse tekrar temyiz etme hakkın olur, (ki karar yüzüne karşı okunursa bir hafta temyiz hakkın, yokluğunda verilirse sana tebligatın yapıldığı tarihten sonraki bir hafta içinde temyiz etmen gerekiyor) muhtemelen yine aynı şekilde yargıtay karar verir bu sefer mahkememe yargıtay'ın dediğini yapar. O kararı da temyiz edersin, sonrasını Allah bilir.

2-Mahkeme Yargıtay'ın  kararına uyar (% 80 ihtimal). Yargıtay'ın dediği şekilde karar verir. Bu durumda da temyiz etme hakkın olur. Yargıtay'ın dediği şekilde karar verilirse ki; mahkemeden verilen bu kara % 99 onanır. Onandığı tarihten yaklaşık 6 aya kadar mahkemenin eline bu dosya geçer ve Yargıtay'ın onama tarihi de infaz tarihi olur. Sana verilen cezayı çektirirler. 

3-Sana verilen para cezasının paraya çevrilmesini talep edebilirsin ki bu da sana çok tuzlu olur. Günlüğü yirmi ytl'den paraya çevirdiğinde bayağı bir tutar ve bu cezayı da en fazla 24 ay taksitle ödeyebilirsin. 

Son olarak; Sen yinede ne olur ne olmaz kararı veren mahkeme ikametinin bulunduğu ildeyse oraya git bir sor, artısı eksisi nedir yardımcı olurlar. Başka bir ilin mahkemesi ise Ankara Adliyesinde Baro Kalemine git oradaki CMK nöbetçisi avukat sana yardımcı olacaktır. Hakkında hayırlısı

[/QUOTE] abi çok teşekür ediyorum.erteleme gibi bi imkan olması için ne yapmam lazım.hiç sabıkam yok.suç trafik kazası.
baho06
CLASSIC
CLASSIC

İleti BlueVRS » 04 Tem 2008, 17:00

Benim bildiğim kadarı ile olumsuz sonuç ile bitse dahi,suçun infazı tecil edilecek,5 yıl içerisinde herhangi bir suç işlemezsen de ortadan kalkacak..

BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti baho06 » 04 Tem 2008, 17:07

[quote="98Pickup"]

Benim bildiğim kadarı ile olumsuz sonuç ile bitse dahi,suçun infazı tecil edilecek,5 yıl içerisinde herhangi bir suç işlemezsen de ortadan kalkacak..

[/QUOTE] inşallah doğru biliyondur abi
baho06
CLASSIC
CLASSIC

İleti BlueVRS » 04 Tem 2008, 17:25

[quote="baho06"][quote="98Pickup"]

[/QUOTE] inşallah doğru biliyondur abi[/QUOTE]

Seninkine yakın süreli artı para cezalı hüküm yedim ben ama farklı bir dal ticari bir dava idi,tecil edildi 5 yıl dolmak üzere,sadece mahkeme ücreti ve karşı tarafın avukatlık ücretini ödedim,bazı avukatlar yangın yapıyor benzer suçtan yargılanan meslektaşlarım var sakin olmaları konusunda uyarıyorum ama beni değil onları yangın yaparak telaşa düşüren avukatlarını dinliyorlar..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Konyalım » 04 Tem 2008, 17:38

Sanırım senin ki ölümlü trafik kazası, Yargıtay'dan geldiğine göre hakkında verilen cezasının iyileştirici sebeplerle indirilmesi ve yeni çıkan 5271 sayılı yasa gereğince hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olabilir. Eğer izah ettiğim şekilde Yargıtay karar vermişse muhtemelen hakkında verilen ceza 5271 sayılı yasanın 231 maddesi uyarınca 5 YIL DENETİM SÜRESİ OLARAK BELİRLENİP, bu süre zarfında da düşürelecektir. "5271 sayılı CMK 231. maddelerinin 5 ve 6 maddesi gereğince sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmamış bulunması, mağdurun zararının aynen iade ve tazmin suretiyle tamamen giderilmesi ve sanığın kişilik özellikleri ile duruşmadaki olumlu tutum ve davranışları göz önüne alınarak yeniden suç işlemeyeceği hususunda tam bir vicdani kanaate ulaşıldığından HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINA" "CMK 231/8 maddesi gereğince 5 yıl süre ile DENETİM SÜRESİNE TABİ TUTULMASINA" YALNIZ BURADA ŞÖYLE BİR AYRINTI VAR, KARŞI TARAFIN ZARARININ AYNEN İADE VEYA TANZİM YOLUYLA VEYA KARŞI TARAFIN ŞİKAYİNDEN VAZGEÇMESİ GEREKİR. dostum sen yine o yargıtay kararını görmek gerekir. sen yine adliyeye git kalemine bir danış, hatta o mahkemenin hakimi de sana yardımcı olur. Sormak suç değil, hakkını hukukunu öğrenmek senin en doğal hakkın. Temyiz süresini geçirme boşu boşuna yatarsın içeride 2 sene 1 ay için tahminen 16 ay gibi bir zaman süresi cezan olur ALLAH KORUSUN
Konyalım
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Konyalım » 04 Tem 2008, 17:39

Ha arkadaşlar yanlış anlamaya mahal vermemek için ben avukat değilim, adliye çalışıyorum,  LOL
Konyalım
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti baho06 » 04 Tem 2008, 18:21

konyalı abi çok teşekkür beni rahatlattın.98 pickup baba bundan sonra senin lafını dinliycem.avukat geliyor.duruşmaya.hakim soruyor.varmı diyceniz bişey.avukatta diyorki takdir yüce mahkemenizin.başka bişey yok.avukatın başka yaptığı bişey yok gibi hemen hemen.ama hepside böyle değil.
baho06
CLASSIC
CLASSIC

İleti bagci35 » 04 Tem 2008, 18:27

Arkadaş lehimize bozulmuş demiş ancak ben o şekilde bozulduğunu zannetmiyorum.
5728 sayılı yasa yürürlüğe girdikten sonra Yargıtay bütün ceza dosyalarını herhangi bir inceleme tapmaksızın bozarak mahalline gönderiyor.sebebi Ceza muhakemesi Kanununun 231.maddesinin kapsamının genişletilmesi.Yargıtay dosyayı bozarak 231 in şartları oluşmuşmu bir bak diye geri gönderiyor.Olayımızda arkadaşın aldığı 2 yıl 1 aylık ceza sonuç ceza ise, kararı veren mahkeme 231 in şartları oluşmadığından aynı kararı verecek.siz yine temyiz edeceksiniz.Yargıtay kararı doğru bulursa onayacak, yok yanlış bulursa bozacak.
bagci35
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 04 Tem 2008, 18:28

trafik kazasından da 2 yıl yenir mi yav, kaza işte... kasıt yok dimi?
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti bagci35 » 04 Tem 2008, 18:29

Neden şartlar oluşmamış diyecek olursan sonuç ceza 2yıl veya daha az olmalıydı diyeceğim.
bagci35
CLASSIC
CLASSIC

İleti baho06 » 04 Tem 2008, 18:39

beyler şimdi olayı anlatayım.motosikletle yayaya çarptım.7 gün sonra öldü.neyse 40 gün yattık.mahkeme 2yıl 1 ay para cezası verdi.günlüğü 20 ytl den 15.000 ytl ye bunu da 24 taksite böldü.karşı tarafta bizde temize gittik.karşı taraf az buldu cezayı.bu arada 5- 6 kere bilir4kişilerden rapor geldi.benim kusurum sekizde iki.yayanınki sekizde altı.neyse geçen internette baktım karar postalandı diyo.hemen yargıtaya gittim..kararı istedim.veremeyiz dedilker.sadece okuyabilirsin dediler.teknik olduğu için ben bişey anlamadım.sonunda diyoduki.katılan ve vekilinin talebinin reddine sanığın talebinin yerinde görüldüğüne varmışlar.ordan çıktım adliyeye gittim.mahkemeye çıktım.kaleme sordum.karar orayada gitmiş.dedim bana bir faydası varmıdedim.dediki olabilir.9 ekimde mahkeme var.bakalım ne olacak
baho06
CLASSIC
CLASSIC

İleti bagci35 » 04 Tem 2008, 18:47

Sonuç cezan adli para cezası ise 2 yıllık sınır aranmaz.hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verir hakim.

Hükmün açıklanması ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması

MADDE 231. - [1] Duruşma sonunda, 232 nci maddede belirtilen esaslara göre duruşma tutanağına geçirilen hüküm fıkrası okunarak gerekçesi ana çizgileriyle anlatılır.
[2] Hazır bulunan sanığa ayrıca başvurabileceği kanun yolları, mercii ve süresi bildirilir.
[3] Beraat eden sanığa, tazminat isteyebileceği bir hâl varsa bu da bildirilir.
[4] Hüküm fıkrası herkes tarafından ayakta dinlenir.
[5]  (5-14. fıkralar 19.12.2006 T. 5560 sk. ek.)( 8.2.2008 T. 5728 sk. değ.) Sanığa yüklenen suçtan dolayı yapılan yargılama sonunda hükmolunan ceza, iki yıl veya daha az süreli hapis veya adlî para cezası ise; mahkemece, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilir. Uzlaşmaya ilişkin hükümler saklıdır. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması, kurulan hükmün sanık hakkında bir hukukî sonuç doğurmamasını ifade eder.
[6]  Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilmesi için;
a) Sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkûm olmamış bulunması,
b) Mahkemece, sanığın kişilik özellikleri ile duruşmadaki tutum ve davranışları göz önünde bulundurularak yeniden suç işlemeyeceği hususunda kanaate varılması,
c) Suçun işlenmesiyle mağdurun veya kamunun uğradığı zararın, aynen iade, suçtan önceki hale getirme veya tazmin suretiyle tamamen giderilmesi,
gerekir.
[7]  Açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilen hükümde, mahkûm olunan hapis cezası ertelenemez ve kısa süreli olması halinde seçenek yaptırımlara çevrilemez.
[8]  Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verilmesi halinde sanık, beş yıl süreyle denetim süresine tâbi tutulur. Bu süre içinde bir yıldan fazla olmamak üzere mahkemenin belirleyeceği süreyle, sanığın denetimli serbestlik tedbiri olarak;
a) Bir meslek veya sanat sahibi olmaması halinde, meslek veya sanat sahibi olmasını sağlamak amacıyla bir eğitim programına devam etmesine,
b) Bir meslek veya sanat sahibi olması halinde, bir kamu kurumunda veya özel olarak aynı meslek veya sanatı icra eden bir başkasının gözetimi altında ücret karşılığında çalıştırılmasına,
c) Belli yerlere gitmekten yasaklanmasına, belli yerlere devam etmek hususunda yükümlü kılınmasına ya da takdir edilecek başka yükümlülüğü yerine getirmesine,
karar verilebilir. Denetim süresi içinde dava zamanaşımı durur.
[9]  Altıncı fıkranın (c) bendinde belirtilen koşulu derhal yerine getiremediği takdirde; sanık hakkında mağdura veya kamuya verdiği zararı denetim süresince aylık taksitler halinde ödemek suretiyle tamamen gidermesi koşuluyla da hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilir.
[10]  Denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlenmediği ve denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere uygun davranıldığı takdirde, açıklanması geri bırakılan hüküm ortadan kaldırılarak, davanın düşmesi kararı verilir.
[11]  Denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi veya denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere aykırı davranması halinde, mahkeme hükmü açıklar. Ancak mahkeme, kendisine yüklenen yükümlülükleri yerine getiremeyen sanığın durumunu değerlendirerek; cezanın yarısına kadar belirleyeceği bir kısmının infaz edilmemesine ya da koşullarının varlığı halinde hükümdeki hapis cezasının ertelenmesine veya seçenek yaptırımlara çevrilmesine karar vererek yeni bir mahkûmiyet hükmü kurabilir.
[12]  Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına itiraz edilebilir.
[13]  Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı, bunlara mahsus bir sisteme kaydedilir. Bu kayıtlar, ancak bir soruşturma veya kovuşturmayla bağlantılı olarak Cumh
bagci35
CLASSIC
CLASSIC

İleti bagci35 » 04 Tem 2008, 18:51

Hakim Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verirse 5 yıllık bir denetim süresi öngörecek, bu süre içerisinde başka bir suç işlemezsen aldığınceza hiçbir hukuki sonuç doğurmayacak ve ortadan kaldırılacak
bagci35
CLASSIC
CLASSIC

İleti baho06 » 04 Tem 2008, 18:55

[quote="bagci35"]Hakim Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verirse 5 yıllık bir denetim süresi öngörecek, bu süre içerisinde başka bir suç işlemezsen aldığınceza hiçbir hukuki sonuç doğurmayacak ve ortadan kaldırılacak[/QUOTE] abi şimdi bana hakimmi soracak.benmi söylüycem ertelenmesi diye.yada bişey demiycemmi .ne yapıcam.bide bu konuya açıklık getirirmisin sana zahmet.
baho06
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir