Cepte bu numarayı tuşlama

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Cepte bu numarayı tuşlama

İleti fmaka » 25 Tem 2008, 01:55

Cepte bu numarayı tuşlama!

Dolandırıcılıkta yeni yöntemlerin sonu gelmiyor. Bu seferki yolları ise başka kişilerin hatlarını kullanmak. Nasıl mı? İşte yöntem.

Önce cep telefonunuz aranıyor ve karşınızdaki ses size 'ESAT' veya 'ERICAL' adlı bir firmadan aradığını ve telefonunuzu kontrol etmek zorunda olduğunu söyüyor.

Arayan kişi sizden bu işlemi yapabilmesi için 9090'ı aramanızı istiyor. Siz de karşıdaki kişiye inanıp bu numarayı tuşladığınız anda tüm kimlik bilgilerinizi kopyalıyor ve bundan sonraki tüm görüşmelerini sizin hattınız üzerinden yapabiliyor.

Bu da hem telefon faturanıza yansıyabileceği gibi hem de yasa dışı işler için yapılan aramaları da sizin hattınızdan yapılmış gibi göstermesi açısından sakınca oluşturuyor.

Bilişim uzmanları böyle bir dialogla kaşılaşıldığında her ne olursa olsun istenilen numaranın aranmaması konusunda uyarılarda bulunuyor. Hatta mümkünse aramayı en kısa zamanda sonlandırmak gerekiyor.

Not:alıntıdır./bilgilendirmek amacıyla eklenmıstır)

fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti alwaysloser » 25 Tem 2008, 01:59

hımm dikkat etmek gerekiyo bir arada garanti bankası diye arayıp size kredi verecez bize kimlik bilgilerinizi verin diye arıyolardı
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti by wodoo » 25 Tem 2008, 02:08

çok teşekkürler... Thumbs%20Up
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre Şahin
Nereden: Ankara
Arabanız: Astra GSİ

İleti Aykan DURAN » 25 Tem 2008, 02:18

Paylaşım için teşekkürler.
Aykan DURAN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 25 Tem 2008, 02:25

uyarı için teşekkürler...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti ilk aşk » 25 Tem 2008, 02:28

teşekkürler
ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 25 Tem 2008, 12:02

Teşekkürler..Geçen Ankara emniyet müdürlüğünden komiserim diye bir dolandırıcı aradı beni bir generalin hanımına ben birşey yapmışım o da şikayetçi olmuş falan filan..ters cevabı yiyince suratına pat diye kapattı..şirket oldu bunlar..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti parsanoto » 25 Tem 2008, 15:31

[quote="98Pickup"]Teşekkürler..Geçen Ankara emniyet müdürlüğünden komiserim diye bir dolandırıcı aradı beni bir generalin hanımına ben birşey yapmışım o da şikayetçi olmuş falan filan..ters cevabı yiyince suratına pat diye kapattı..şirket oldu bunlar.. [/QUOTE]

bu tarz arama eniştemin de başına geldi hatta senle adaş ismail abi.diyarbakırdan arıyorum komutanın kızını teklefonlar rahatsız etmişsiniz falan filan diye.eniştemden arayan numarayı aldım turkcelden kim olduğunu öğrendim,bende onu aradım.ben istanbul gayrettepe 2,asayiş den başkomiser hakan diye.onunda ismini söledim,aptallaştı kaldı.

dedim sen arkadaşı arayıp konuşmussun falan filan diye.başladı yavşamaya..abi yanlışlık oldu falan filan..bi daha ararsan dedim seni olduğun yerden alırrım diye,bi tırstı şerefsiz..
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti 9336 » 25 Tem 2008, 15:42

Uyarı için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
9336
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Halil KANDEMİR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: OCTAVIA A4 (2005)