OTOMOBİLLERDE CAM FİLMİ RİSKİ

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

OTOMOBİLLERDE CAM FİLMİ RİSKİ

İleti KATARİN » 25 Tem 2008, 16:19

Yasak olmasına karşın çok sayıda otomobilde bulunan cam filmlerinin, kaza sırasında camın dağılmasını ve araçtan çıkışı önlediği, aynı zamanda kırılan büyük parçaların yaralanmaya neden olduğu bildirildi.

Otomobillerde en çok gerçekleştirilen modifiye olan camlara film uygulanması, trafik kurallarına göre 115 YTL ceza gerektiriyor.

Aynı araç üç kez camları filmli şekilde ceza alması durumunda trafikten men edilirken, araçların zorunlu fenni muayenelerinde de camları filmi araçlara onay raporu verilmiyor.

Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Otomotiv Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, cam filmlerinin trafik kurallarına göre yasak olmasının nedeninin, kazalarda can güvenliğini azaltması olduğunu söyledi.

Film uygulaması yapılan camların kırıldığında “tuz-buz olmadığını” ifade eden Aydın, şöyle devam etti:

“Camlar, araçlarda 'acil çıkış' görevi görür ve bu nedenle kırılacağı bir darbe aldığında, camın tamamı küçük parçalara ayrılacak şekilde imal edilir. Bu araçtan çıkışı kolaylaştırır ve kesilmeleri azaltır. Özellikle 'güvenlik filmi' olarak satılan film uygulanan camları ise kırıldıklarında tuz-buz olmazlar. Bir kaza sonrası araçtan çıkılması gerektiğinde kırmak da çok zordur. Ayrıca kaza sırasında büyük parçalar halinde kalan cam, keserek yaralanmalara neden olabilir. Filmi camların diğer olumsuz etkisi de gece sürüşünde görüşü azaltmasıdır.”

Aydın, cam filmlerinin güvenlik açısından tek olumlu yanının ise hırsızların camı dışarıdan kırmak istediklerinde bunu zorlaştırması olduğunu, ancak mal güvenliğinden önce can güvenliğinin geldiğini söyledi.

CİLT SORUNU OLANLAR

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hamdi Memişoğlu ise krom, nikel ve çinko metaller içeren plastik filmli camların, zararlı Ultraviyole A ışınlarını önemli oranda bloke ettiğini belirtti.

Güneşe karşı daha duyarlı olması gereken cilt hastalarının özellikle gün ortasında yapılan uzun seyahatlerde otomobil içinde korunabilmesi için bu tür bir koruyucu zırha ihtiyaç olduğunu belirten Memişoğlu, “kullanımı yasak olan bu filmler, dermatolog raporu doğrultusunda kullanılabilmeli” dedi.

İLGİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Uyarılar ve yasağa karşın, araçlarına cam filmi uygulatanların en önem verdiği konuları, otomobillerine güzel görünüm kazandırmak ve hırsızlardan korunmak oluşturuyor.

Özellikle yabancı menşeli oto bakım şirketlerinin değişik renk ve tonlarda kaliteli cam filmleri uygulamaları yapması, bu filmlerin Ultraviyole A ışınlarını yüzde 99 oranında engellemesi ve güneşte bekleyen aracın ısınmasını azaltması gibi etkenler de, vatandaşların cam filmlerine olan ilgisini artırıyor.

Cam filmi uygulamaları, filmin kalitesine ve özelliklerine göre 100-700 YTL arasına mal oluyor.

KATARİN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gurdal07 » 25 Tem 2008, 16:23

ama sıfır araba alırken izin verilebiliyo bunlara
yanlış bilmiyosam öyle olması lazım
Kullanıcı avatarı
gurdal07
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kemaI » 25 Tem 2008, 16:24

Bu iş için özel dükkanlar var. O zaman kapatsınlar bu yerleri. Trafikte yasak diyolar, işletmeye ruhsat veriyolar. Bütün makam arabalarında var cam filmi. Balık baştan kokar, dişlerini garibana geçirirler ancak.

kemaI
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 25 Tem 2008, 17:12

Ben tam tersi; camın dağılmasını önlediği için yaralanmaları önleyeceğini düşünüyordum...Ermm Paylaşım için teşekkürler...Smile
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yexplorer » 25 Tem 2008, 17:53

şimdi devlet büyükleri için zırh yapılıyor yüzbinlerce ytl lik araç veriliyor. bizden daha değerli gibi duruyorlar. o zaman onlara niye yasaklamıyorlar. vakti zamanında balyozla kıramdılar camı. onları önemsmiyorlarda halkı mı önemsiyorlar. yasak olması bence tamamen belirli dönemlerde ceza geliri amaçlı başka bir sebebi yok
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti weyis » 25 Tem 2008, 18:21

yav bi heveslendik film çektirdik onuda çok görmeyinCry
weyis
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 25 Tem 2008, 18:23

Faydası tartışılamayacak kadar çok,siyah arabayı açık renk gibi serin tutuyor,yolculukta müthiş ferah oluyor..Çoluk çocuk rahat ediyor,arabaya güzel görünüm katması beni pek alakadar etmiyor..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti by_scout » 25 Tem 2008, 18:30

Arkadan gelen araç uzunları yaktığında öndeki araçta film varsa göz alma  olayını engellediğini duymuştum . . .

by_scout
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti desert » 25 Tem 2008, 19:05

anlatım için teşekkürler güzel olmuş...
desert
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SEAHAWK » 25 Tem 2008, 20:33

Serbest bırakılsa bile koyuluk derecesinin gene devlet tarafından belirlenmesi lazım. Sonuçta İsviçre gibi kazasız belasız bir ülkede yaşamıyoruz. Emniyet güçlerinin "güvenlik" endişelerine de hak verilmeli.

Özellikle polis kontrol noktalarına karanlıkta yaklaşan bir aracın içi, yanan farlar nedeniyle zaten ön camdan görünmüyor. Yan tarafta da siyah camdan ne çıkacağı belli değil. İtin teki içkiyi içip sonrasında polisten kaçmak için bir şerefsizlik yapsa, o polisin hakkını kim koruyacak ? Kaldı ki bu iyimser senaryo. Zaten ortada daha büyük bir ulusal güvenlik sorunumuz var; o herkesçe malum.

==================================

Ancak gene de kararında bir koyulukta olmak kaydıyla yasal izin verilebilir. Mesela bizim eski Astra'da belli belirsiz bir film vardı. Ücretsiz bir uygulamaydı zaten. (başka bir hizmetin promosyonu)

Görsel olarak siyahlık vermiyordu ya; uzun yolda güneş yakmasına karşı gerçekten de açık renginden beklenmeyecek bir koruma sağlıyordu. Buna karşın içerinin görünmesine pek de engel olmuyordu.

Güneşten koruyacak, ancak içeriyi bilinmez bölge yapmayacak bir koyuluk derecesine izin verilebilir sanırım.

==================================

Ayrıca kendimizi devlet büyükleriyle kıyaslamak da çok doğru değil. Bakkal Niyazi'nin ya da benim çok fazla düşmanımız olmayabilir; ama devlet büyüğünün her şekilde korunması gerekir. Elbette araç içinde olup olmadığı dahi belli olmamalıdır.
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 25 Tem 2008, 20:43

Devletin makam araçlarında Cam filmi kullanılmıyor. Makam araçlarındaki koyulaştırılmış kurşun geçirmez lamine cam.. Bu yüzden kırılmıyor ve kurşun geçirmiyor...
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Crzyboy » 25 Tem 2008, 20:46

[quote="loveskoda"]Devletin makam araçlarında Cam filmi kullanılmıyor. Makam araçlarındaki koyulaştırılmış kurşun geçirmez lamine cam.. Bu yüzden kırılmıyor ve kurşun geçirmiyor...[/QUOTE] Evet Thumbs%20Up Karşı komşumuzun şahini var siyah resmi plaka sağlık müdürlüğünün arabası camlar film muayeneden geçememiş o zamanda ben oto yıkamada çalışıyordum hepsini çıkardım filmlerin Smile Ama daha yüksek modellerde Lamine cam kullanılıyormuş bende ilk defa duydum.Shocked
[url=http://img134.imageshack.us/i/22462428.jpg/][IMG]http://img134.imageshack.us/img134/9449/22462428.th.jpg[/IMG][/url]
[font=Times New Roman][size=3][b][font=Verdana]'93 ?koda Favorit 135L ~ Beyaz..[/font][/b][/size][/font]
Crzyboy
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: '93 Favorit 135L

İleti SEAHAWK » 25 Tem 2008, 20:56

[quote="loveskoda"]Devletin makam araçlarında Cam filmi kullanılmıyor. Makam araçlarındaki koyulaştırılmış kurşun geçirmez lamine cam.. Bu yüzden kırılmıyor ve kurşun geçirmiyor...[/QUOTE]

Hepsinde aynısı söz konusu değil. Zırhı ancak büyük motorlu BMW-Mercedes tipi araçlara uygulayabilirler. 2.0 litre Avensis ya da 1.6 Megane zırhı taşıyamaz.

Burası Ankara; Başkentim benim.Smile Ortalıkta her çeşit resmi araç var. Bazı bakan araçları dışında bütün araçlar göreceli olarak küçük motorlu.
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti maozkan64 » 25 Tem 2008, 21:55

Hoşumuza gitmese de trafik kurallarına uymak lazım. Adamların vardır bir bildiği.
Octavia Collection 2004
Kullanıcı avatarı
maozkan64
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Alaeddin ÖZKAN
Nereden: Kayseri
Arabanız: Octavia Collection 2004

İleti ünsal » 25 Tem 2008, 22:02

paylaşım için teşekkürler...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti hakanerdogan » 25 Tem 2008, 22:21

[quote="SEAHAWK"][quote="loveskoda"]Devletin makam araçlarında Cam filmi kullanılmıyor. Makam araçlarındaki koyulaştırılmış kurşun geçirmez lamine cam.. Bu yüzden kırılmıyor ve kurşun geçirmiyor...[/QUOTE]

Hepsinde aynısı söz konusu değil. Zırhı ancak büyük motorlu BMW-Mercedes tipi araçlara uygulayabilirler. 2.0 litre Avensis ya da 1.6 Megane zırhı taşıyamaz.

Burası Ankara; Başkentim benim.Smile Ortalıkta her çeşit resmi araç var. Bazı bakan araçları dışında bütün araçlar göreceli olarak küçük motorlu.
[/QUOTE]

sadece camlar zırhlı oluyor zaten. kapı içlerine plakalar, B6 mayın zırhı, gaz saldırısı zırhı, AWM zırhı falan taşıyamazlar zaten.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ilker_617 » 25 Tem 2008, 22:45

Tuz buz oldu cam,adamın gözüne sıçradı eeeee ne olacak???

Bi yönden tuttular arabadan çıkamazsın öyle böyle açıklama yapıolar
güya...Sanki bu açıklamadan sonra camlara film çektirmeyecek millet

ilker_617
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Trabzon
Arabanız: FABİA 1.2HTP 2005

İleti Hataylı » 26 Tem 2008, 00:19

Bu ülkenin meclisi trafik güvenliği ve düzeni ile ilgili olarak 2918 sayılı Karayoları Trafik Kanununu çıkarmış ve yürürlükte olup,meclis tarafından kabul edilmiş kanuna herkes uymalıdır.Kanunların olmadığı bir ülkede orman kanunları geçerli hale gelir.Sonuçtan herkes olumsuz etkilenir.Eğer bu ülkenin bir vatandaşı olarak aynı avrupa'da olduğu,kanunların uygulanmasından üzerimize düşeni yapmalı,ikaza mahal vermeden kanun gereğini yapmalıyız.İlgili kanunun 30/1b maddesi cam filmini yasaklamış olup camların ışık geçirgenliği %70 olmaldır.Eğer kurallara uymayan trafik canavarı değilseniz,bu açıklamalara katılacağınızı düşünüyorum.
Hataylı
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir