Çocuk araç koltuğu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Çocuk araç koltuğu

İleti ayhani » 27 Tem 2008, 22:57

Merhaba arkadaşlar. Bu aralar benim oğlan için araç koltuğu almaya karar verdim. 9-36 kg arası yani 2-12 yaş arası olanlara bakıyorum.
Araştırma yaparken dikkatimi çeken bir konu oldu bu konuda forumdaki arkadaşları hem bilgilendireyim hemde danışayım istedim.

Araştırmamada birçok oto koltuğunun araca sabitlenmediğini gördüm. Sadece aracın emniye kemeri koltuktaki çocuğunuza takıyorsunuz o kadar. Yani Allah (c.c) korusun araba bir kaza yaptığında koltuğunda ağırlığı bineceği için yarar yerine zarar verir. Özellikle toyikide örnek bir otomobil koltuğu üzerine konulmuş çocuk koltuğunda kaza anında çocuğun göğüs kafesine çok şiddetli baskı uygulanacağını farkettim.

Bu durumda çok az markada olan çocuk koltuğunu otomobil koltuğuna kelepçeli sistem ile sabitleyen isofixli koltuk almanızı tavsiye ediyorum(Tabi arabanızda isofix özelliği varsa).
İsofix özelliği olmayan koltukların yarar yerine zarar verdiğini düşünüyorum.

Fakat toyikide baktığım fiyatlarda normal oto koltukları 100-250 ytl arasındayken tek bir model olan alman malı brömer oto koltuğu 500 ytl idi.

Bende internetten aramalarımda isofix özelliği olan ödüllü alman malı çok güzel bir oto koltuğu buldum 250 ytl'ye. Forumda lazım arkadaşlar olduğunu düşündüğüm için linki aşağıda veriyorum.
http://www.e-bebek.com/Product_Detail.aspx?ProdID=77555

ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti spider » 28 Tem 2008, 14:55

Çocuk koltukları gerçektende çok önemli. Ama sanırım bir yanlış anlama var. Kısaca açıklamaya çalışayım. Tabii ki araca sabitlenen çocuk koltukları en ideali ama maalesef tüm arabalara uymuyor ve maliyeti biraz fazla. Ben kızım için aldığım koltuğu arabanın kendi emniyet kemeri ile bağlamıştım. Yani koltuk arabada sabit olarak duruyordu. Koltuğun kendi kemerleri ile de çocuğu koltuğa bağlamıştım. O nedenle yukarda sizin anlattığınız gibi bir tehlike söz konusu değil.
Allah'ım değiştirebileceğim şeyler için CESARET, değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, ikisi arasındaki farkı fark edecek BİLGELİK ve BASİRET ver. Amin.
Kullanıcı avatarı
spider
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ya
Nereden: Ankara
Arabanız: octavia elegance 2002 ov

İleti ayhani » 28 Tem 2008, 15:03

[quote="spider"]Çocuk koltukları gerçektende çok önemli. Ama sanırım bir yanlış anlama var. Kısaca açıklamaya çalışayım. Tabii ki araca sabitlenen çocuk koltukları en ideali ama maalesef tüm arabalara uymuyor ve maliyeti biraz fazla. Ben kızım için aldığım koltuğu arabanın kendi emniyet kemeri ile bağlamıştım. Yani koltuk arabada sabit olarak duruyordu. Koltuğun kendi kemerleri ile de çocuğu koltuğa bağlamıştım. O nedenle yukarda sizin anlattığınız gibi bir tehlike söz konusu değil.[/QUOTE]

Haklı olabilirsiniz bende detaylı inceledim. Sabitlenmeyen koltuklar arabanın emniyet kemeri ile bağlandığı için düşünün çarpışma anında çocuğun ağırlığına birde koltuğun ağırlığı biniyor ve çocuğun göğüs kafesini fena sıkıştırıyor. Bence tam güvenli değil. İsofixli koltuklar dediğiniz gibi sadece isofixli arabalara uyuyor. Ve sizin dediğiniz gibi normal koltuklar 250 civarı iken isofixliler 500 civarı. Zaten benim bu linki vermemin amacı 250 ytl civarına isofixli alman malı bir çocuk koltuğu bulmamdı. İsofixli koltuk alacakların işine yarayacağını düşünüyorum.

ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti BlueVRS » 28 Tem 2008, 16:36

Paylaşım için teşekkürler..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ilk aşk » 01 Ağu 2008, 23:39

BİR ARA ARKADAŞIMLA ARAŞTIRDIK 250 YTL VE YUKARISI OLANLAR KALİTELİ VE GÜZEL DİĞERLERİ ÇOK KÖTÜ
ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 61ogretmen61 » 02 Ağu 2008, 04:23

şu anda amazon.de de baktım. fiyatı 81,45 euro. almanyada bir tanıdığınız varsa bence orda getirtin.
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hmafizer » 31 May 2010, 19:32

Çocuk koltukları gerçektende çok önemli. bende cocuguma aldım ve urunden cok memnunum içindeki kullanma klavuzunda herseyi ayrıntılı acıklamıslar adresi asagıda yazıyorum umarım sızlerde begenırsınız piyasada arastırdım fıyat olarakda gayet uygun http://www.aracbebekkoltugu.com/arac-bebek-koltugu-sb-01
hmafizer
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: hulya mafizer
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: FORD K

İleti balarest » 31 May 2010, 19:41

bu cocuk koltuklar tıcarı araclarda zorunlu degıl dıye duydum lakın sımdı doblo kango vb turde aracı olan (ozel) içerisinde cocukla cevırıye takıldı benım arac tıcarı yasada yok derse ne olacak(bu arada ben olayın yasada boyle bırsey varsa boslugu soylemek acısında dıyorum yoksa cocuk koltugu gercekten kullanıslı)
balarest
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kayseri

İleti koraykrkmz » 31 May 2010, 22:02

birden fazla çocuk u olan napacakki acaba neyseki bekarım daha yırttım :D
koraykrkmz
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: koray
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit 135l