Pijamalı Hacker

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Pijamalı Hacker

İleti Balki, Burak » 31 Tem 2008, 01:52

Sanal alemin ZORRO’su

O, Türkiye’nin ilk hacker’ı. En karmaşık sistemlere rahatça giriyor. Çıkarken de imzasını atıyor: TAMER ŞAHİN

Adı: Tamer Şahin
Doğum yılı: 1981
Mesleği: Sistem güvenliği uzmanı
Hobisi: Hackerlık
Eğitimi: İzmir Atatürk Ticaret Lisesi mezunu
Bildiği diller: İnternet İngilizcesi
Kazancı: İş başına 3500 dolar yani 4 milyar 7250 milyon lira
Hack’lediği yerler: Superonline, Osmanlı Bankası, Comtax ve devlet adına ünlü bir tarikatın sitesi.

Osmanlı Bankası’nı hack ederek adını duyuran Tamer Şahin’le, İzmir’de görüştük.
Üstünde pijamasıyla sabahlara kadar internette gezerek, büyük holdinglerin bilgisayar sitelerindeki güvenlik açıklarını bulan Şahin’in potansiyelini, her parlak zekayı olduğu gibi, yine Amerikalılar kaptı.
Şahin, Amerika’dan gelen iş teklifini kabul ettiğini, yaklaşık dört ay sonra sistem güvenliği uzmanı olarak çalışmak üzere bu ülkeye gideceğini söyledi. Şahin, Türkiye’den Amerika’nın New Jersey eyaletine taşınacak olan ABD’lilerin satın aldığı Agis firması ile beraber çalışacak.
Şahin, normalde büyük firmaların bilgisayar sistemlerini güvenlik açıklarını bulmak için anlaşmalı olarak hack ediyor. Güvenlik açıklarını firmaya bildiren Şahin, yaptığı iş başına 3500 dolar alıyor.

12 YAŞINDA BAŞLADI
Bilgisayarla ilk defa 12 yaşında tanıştığını söyleyen Şahin, “İnternet, Türkiye’ye geldiğinde sürekli sörf yapmaya başladım. Sabahlara kadar yurt dışındaki sitelere bağlanıyordum. Sonra, bazı bilgisayar programlarının amaç dışı (hack) kullanılabileceğini öğrendim" diye konuştu.
Bu sırada 1997 yılında mezun olduğu İzmir Atatürk Ticaret Lisesi’ndeki öğretmenleri onun taşıdığı potansiyelin farkına varmış olacaklar ki, bilgisayar dersi öğretmenleri dersi onun anlatmasına izin veriyordu.

HACK YÜZÜNDEN KOVULDU
İzmir’deki bilgisayar firmaları da Şahin’in farkına vardı. Lise bittikten sonra bir firmada düzenli olarak çalışmaya başlayan Şahin, üniversiteyi bir türlü kazanamadı. Zaten, lisede de pek parlak bir öğrenci değildi. Şahin, bu sırada ilk ciddi ‘hack’ denemesini gerçekleştirdi:
“Superonline o dönemler Türkiye’nin en büyüğüydü. Sistemlerine girdim ve kullanıcı şifrelerini aldım. Dayanamayıp imzamı da bıraktım. Benim yaptığım anlaşıldığında o zaman çalıştığım firma beni işten çıkardı. Ama elimdeki güç çok hoşuma gitmişti. Hackleyebildiğim heryeri hack etmeye başladım. Sabahlara kadar üstümde pijamamla büyük şirketlerle uğraştım. Doktoralı, milyarlarca lira maaş alan adamları kızdırmak hoşuma gidiyordu."

MİCROSOFT İÇİN SEMİNER
Şahin’in adı sanal alemde yayıldı ve Microsoft’tan seminer vermesi için teklif aldı. Şahin bundan sonraki gelişmeleri şöyle anlatıyor:
“Microsoft için sistem güvenliği üzerine İstanbul’da bir seminer verdim. Orada sistemlerine imzamı bıraktığım için kim olduğumu bilen bazı kurbanlarımla tanıştım. Bir tanesi beni tebrik etti. Sonra bu işi para için yapma fikri doğdu. Çok sayıda firmanın sistemlerini hack ederek, aldığım kritik bilgilerin kopyalarını onlara eposta ile yolladım. Çoğu benimle çalışmaya karar verdi. Tarifem iş başına 3500 dolar. Bunu bir yıldır yapıyorum. Müşterilerimin çoğu finans şirketleri. Osmanlı olayından sonra aldığım bilgileri internette yayımlamayacağıma ve basına vermeyeceğime dair belge imzalamamı isteyen e - postalar aldım."
Kendisinde çok sayıda firmaya ait kritik bilginin bulunduğunu iddia eden Şahin, “Bu bilgileri ne yapacağı" sorusuna şu yanıtı verdi:
“Bir gün hayattan ümidimi kesersem bu bilgileri internette yayımlayacağım. Amacım Türkiye’de sistem güvenliği olgusunu yerleştirmek. Bu konuda hiç bir ciddi çalışma yapılmıyor. Sadece bu alanda çalışan firmaların kurulmasını istiyorum. Bu işi gerçekten severek yapan insanların olmasını istiyorum. Yoksa öyle milyarlık maaş alıp, 9’dan 5’e çalışanl

Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Burak BALKI
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 306

İleti Aykan DURAN » 31 Tem 2008, 02:06

Vay be..
Aykan DURAN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umutkubat » 31 Tem 2008, 02:28

vay be Hacker lık da iyi para varmış LOL
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti mygokhan » 31 Tem 2008, 03:00

Soluksuz okudum :) Çocukta zeka var ama doğru kullanabilirse çok daha başarılı olabilir ..Ama zevkli bir iş..Tabi kimsenin hakkını gasp etmek iyi bişey değil!
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti by wodoo » 31 Tem 2008, 03:04

yani iyi bişey değil ama, düşünsenize büyük şirketlerin süperonline nin sağ kalması bi tık ınıza bakar, üff bee düşünmesi bile havalı LOL
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre Şahin
Nereden: Ankara
Arabanız: Astra GSİ

İleti BlueVRS » 31 Tem 2008, 11:12

Hele şu kredi kartı şifresi mevzusu daha da kötü..

BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tam3r » 31 Tem 2008, 11:59

bu eleman şişirilmiş balon sadece. bilgili insanlar kendisinden lamer şahin diye bahseder. lamer'i de bilirsiniz herhalde.

tam3r
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 31 Tem 2008, 15:34

Medyanın kendine malzeme edip göğe çıkardığı biri sadece. Bu alemde ünlü bir söz vardır "İyi bir hackersanız her kez sizi tanır ama çok iyi bir hackersanız kimse sizi tanımaz." Deneyimli bir yazılımcının yaptığı web yazılımını hacklemenin tek yolu bu yazılımcı tarafından tasarlanmamış sistemlerde bir açık bulmaktır. Buda işin asıl maharetli tarafıdır ki çoluk çocuk değil mühendislik işidir. Hack deyince ben rus ve çinlilerden başkasını tanımam.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti formenci » 31 Tem 2008, 15:44

Vaybe hacker iyi para kaldırıyomuş bendemi olsamne :)
formenci
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir