ŞEYH ARABASI TAMİRE UÇAKLA GİTTİ

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ŞEYH ARABASI TAMİRE UÇAKLA GİTTİ

İleti silverlineglx » 01 Ağu 2008, 02:29

katarda yetkili servis yok herhalde:) şaka bi yana dünyada bunca insan açlık sınırının altında yaşarken bu yaptıkları büyük israf :(

silverlineglx
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 01 Ağu 2008, 03:26

dürüst olmak gerek şimdi carey78 haklı. acaba bizde olsa o kadar para ne olurdu? şimdi para yokken şöle yapmalı böle yapmalı ben olsam fakirlere yardım ederdim, hiç lükse kaçmazdım, arkadaşlarımı unutmazdım demek kolaydır...  

sen ne biliyon çok mu paran oldu derseniz, yok olmadı ama çook çok bi yakınımdan bilirim...

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti BlueVRS » 01 Ağu 2008, 12:47

Bizim bilmediğimiz daha ne israfları var bu adamların..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti barutoglu » 01 Ağu 2008, 13:24

Arkadaşlar, "Şeyh" kelimesine bizim yüklediğimiz anlam ile Arapların yükledikleri anlam aynı değil, Araplarda Şeyh; "Kabile reisi, senatör, reis, başkan, şef, üniversite hocası, muhtar" anlamlarına gelmektedir. Bizdeki anlamı ise hepinizin mağlumu, dini incelikleriyle yaşama gayreti içinde olan eskiden varolan tekkeleri idare eden manevi öndere verilen isimdir. Peki biz arapların anladığı anlamdan değiştirip de, bu anlama neden getirmişiz onun cevabı da şu: Şeyh'in diğer bir anlamı "saygı duyulan yaşlı kişi, halkın önemlilerinden biri", Biz de manevi otoritelere saygıdan dolayı dini büyüklere "şeyh" ismi de verilmektedir. Mesela Şeyh Abdulhakim Arvasi gibi.  Bu "şeyh" kelimesindeki anlam değişikliği, "misafir" kelimesindeki gibidir. Araplar "misafir"e; bir yerden diğer yere yolculuk eden kişiye derler, biz evimize konuk olan insana deriz. Araplar konuk olan kişiye "misafir" değil, "dayf" derler. yani ufak anlam değişiklikleri kelimenin değişmesine neden olmaktadır. Yani bizim kültürden izandan yoksun kendi dilini bile konuşamayan bazı gazetecilerimiz tarafından yapılan haberlerdeki kelimeleri iyice irdelememiz gerekiyor.  Yoksa böyle yanlış anlamlara düşmek kaçınılmaz oluyor. "Arap şeyleri" tabiri arap yöneticileri idarecileri anlamına gelmektedir. Bizim şeyhlerimizle uzaktan yakından alakaları yoktur.
Sür çıkar ağyârı dîlden ta tecelli ede Hakk
Padişah girmez saraya hane ma'mur olmadan.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gazi BARUT
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 FABİA SP COMBİ 16V GRANİT GRİ ATİKER FAST SYS

İleti barutoglu » 01 Ağu 2008, 13:33

Şunu da ekleyelim, gerçek şeyh, dünyalık sahibi olmayı kötü görür çünkü dünyada ne kadar çok mal meta' sahibi olursa bunların kendisini Allah'tan uzaklaştıracağını düşünür.  Yani tasavvuf felsefesinde Allaha ulaşmanın yolu dünyalıklara takılmamaktan geçer. Çünkü dünya ve içindekiler insanı meşgul ederek Allah'a yakınlaşmaktan alıkoyar. Buradan da yukarıdaki haberdeki arabanın sahibinin bizim anladığımız anlamda şeyh olamıyacağını da çıkarmak mümkündür.
Sür çıkar ağyârı dîlden ta tecelli ede Hakk
Padişah girmez saraya hane ma'mur olmadan.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gazi BARUT
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 FABİA SP COMBİ 16V GRANİT GRİ ATİKER FAST SYS

İleti mehmetunal48 » 01 Ağu 2008, 16:39

Thumbs%20Up[quote="barutoglu"]Şunu da ekleyelim, gerçek şeyh, dünyalık sahibi olmayı kötü görür çünkü dünyada ne kadar çok mal meta' sahibi olursa bunların kendisini Allah'tan uzaklaştıracağını düşünür.  Yani tasavvuf felsefesinde Allaha ulaşmanın yolu dünyalıklara takılmamaktan geçer. Çünkü dünya ve içindekiler insanı meşgul ederek Allah'a yakınlaşmaktan alıkoyar. Buradan da yukarıdaki haberdeki arabanın sahibinin bizim anladığımız anlamda şeyh olamıyacağını da çıkarmak mümkündür. [/QUOTE]aynı şeyleri düşünüyoruz bende bu linkteki sayfada yazmıştım.
http://www.skodam.com/forum_posts.asp?TID=10676&PN=1
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti angora » 01 Ağu 2008, 17:09

diyecek lafım yok bu kerahat adama
angora
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi