insanın yaşama ve varlık nedeni nedir?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

insanın yaşama ve varlık nedeni nedir?

İleti mehmetunal48 » 03 Ağu 2008, 13:19

Arkadaşlar sizce insanın hayatta var oluş sebebi nedir,neden ve kim için yaşarız,insanın kendi isteği ile dünyaya gelmediğine göre,bizi bu dünyaya getiren,sürükleyen sebebler ve saikler ne olabilir bu konular üzerinde görüş ve fikirlerinizi merak ediyorum.Ne dersiniz biraz felsefe yapmaya?

mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 03 Ağu 2008, 13:27

bu topraklardan çıkan hiçkimse bu kadar güzel tarif edememiştir herhalde....

Kat’iyyen bil ki:
Hilkatin en yüksek gayesi ve fıtratın en yüce neticesi iman-ı billahtır.Ve insaniyetin en âlî mertebesi ve beşeriyetin en büyük makamı, iman-ı billah içindeki marifetullahtır. Cinn ü insin en parlak saadeti ve en tatlı nimeti, o marifetullah içindeki muhabbetullahtır. Ve ruh-u beşer için en hâlis sürur ve kalb-i insan için en safi sevinç, o muhabbetullah içindeki lezzet-i ruhaniyedir.

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti favo29 » 03 Ağu 2008, 14:11

[quote="lazianke"]

Kat’iyyen bil ki:
Hilkatin en yüksek gayesi ve fıtratın en yüce neticesi iman-ı billahtır.Ve insaniyetin en âlî mertebesi ve beşeriyetin en büyük makamı, iman-ı billah içindeki marifetullahtır. Cinn ü insin en parlak saadeti ve en tatlı nimeti, o marifetullah içindeki muhabbetullahtır. Ve ruh-u beşer için en hâlis sürur ve kalb-i insan için en safi sevinç, o muhabbetullah içindeki lezzet-i ruhaniyedir.

[/QUOTE]

Aha da budur.Doğru söze ne denir..
favo29
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mehmetunal48 » 03 Ağu 2008, 19:42

[quote="lazianke"]

Kat’iyyen bil ki:

[/QUOTE]sevgili lazianke kardeşim bu alıntıyı biraz daha açarak ifade ederseniz yani bir nevi tercüme ederek ifade ederseniz daha faydalı olur.üstadın eserlerinden alıntı bu ama hangi eserinden henüz çıkaramadım.
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tthetri » 03 Ağu 2008, 21:21

[quote="mehmetunal48"] [quote="lazianke"]

Kat’iyyen bil ki:

[/QUOTE]sevgili lazianke kardeşim bu alıntıyı biraz daha açarak ifade ederseniz yani bir nevi tercüme ederek ifade ederseniz daha faydalı olur.üstadın eserlerinden alıntı bu ama hangi eserinden henüz çıkaramadım.
[/QUOTE]

Arkadaşlar haddim olmayarak biraz açmaya çalışayım,

Yaradılışın en yüksek gayesi ve fıtratın(doğuştan gelen vasıf) en yüce neticesi Allah' a imandır. ve insanlığın en yüksek mertebesi, Allah'a iman içindeki marifetullah(Allah'a yaklaşmak)tır. Ve insan ruhu ve kalbi için en halis sevinç o marifetullah içindeki lezzet-i ruhaniye( ruhun aldığı lezzet)dir.

tthetri
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti HTP » 04 Ağu 2008, 01:44

[quote="lazianke"]

Kat’iyyen bil ki:

[/QUOTE]

Ustad bediuzzaman said nursi, ne kadarda guzel anlatmıs gayemizi.
HTP
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim çakır
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 HTP

İleti mehmetunal48 » 04 Ağu 2008, 02:13

Arkadaşlar sitemizde ne dehalar var ama haberimiz yokmuş.sizlerle gurur duyuyorum.ClapClapClap
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 04 Ağu 2008, 12:19

[quote="tthetri"]

Arkadaşlar haddim olmayarak biraz açmaya çalışayım,

Yaradılışın en yüksek gayesi ve fıtratın(doğuştan gelen vasıf) en yüce neticesi Allah' a imandır. ve insanlığın en yüksek mertebesi, Allah'a iman içindeki marifetullah(Allah'a yaklaşmak)tır. Ve insan ruhu ve kalbi için en halis sevinç o marifetullah içindeki lezzet-i ruhaniye( ruhun aldığı lezzet)dir.

[/QUOTE]

Vallahi bende gurur duydum,buna kul'un işini kolaylaştırmak denir heralde..Anlayacağımız hale getirmek..

Çok teşekkürler..Clap

Mevlam neylerse güzel eyler..Allah imandan ayırmasın..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kemaI » 04 Ağu 2008, 12:36

Yaratılışın en yüce gayesi, Allah'a iman ve onu tanımaktır.
kemaI
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 04 Ağu 2008, 13:52

[quote="mehmetunal48"]Arkadaşlar sitemizde ne dehalar var ama haberimiz yokmuş.sizlerle gurur duyuyorum.ClapClapClap [/QUOTE]
deha bizde değil. bu toprakların yetiştirdiği ve nice kıymeti bilinmez hatta ism ibilinmez zatlarda.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti lazianke » 04 Ağu 2008, 13:54

[quote="mehmetunal48"]sevgili lazianke kardeşim bu alıntıyı biraz daha açarak ifade ederseniz yani bir nevi tercüme ederek ifade ederseniz daha faydalı olur.üstadın eserlerinden alıntı bu ama hangi eserinden henüz çıkaramadım.
[/QUOTE]
branş tarih olunca osmanlıcayla biraz fazla haşır neşir olmuşuz. ben doğrudan anlayınca herkes anlıyor zannediyorum galiba.

osmanlıca okumak büyük zevk. tercüme edince metnin ritmi bozuluyor zannediyorum.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fmaka » 04 Ağu 2008, 13:59

haytta varoluşun sebebi Allaha İman ve ona kulluktur.gaye onun rızasını kazanmak ve belirttiği yol harıtasına uyup yaşamak.

fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti formenci » 04 Ağu 2008, 15:54

[quote="fmaka"]

haytta varoluşun sebebi Allaha İman ve ona kulluktur.gaye onun rızasını kazanmak ve belirttiği yol harıtasına uyup yaşamak.

[/QUOTE]

+1
formenci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tthetri » 04 Ağu 2008, 18:21

hocam haklısınız, ritmi bozulduğu bir gerçek. Ama günümüz Türkçesi maalesef çok sığ bir hale geldi. 50 yıl öncesinin eserlerini dahi anlayamaz olduk. Yeni nesil istikla marşını dahi anlayamıyor. Allah sonumuzu hayır etsin.....

[quote="lazianke"][quote="mehmetunal48"]sevgili lazianke kardeşim bu alıntıyı biraz daha açarak ifade ederseniz yani bir nevi tercüme ederek ifade ederseniz daha faydalı olur.üstadın eserlerinden alıntı bu ama hangi eserinden henüz çıkaramadım.
[/QUOTE]

branş tarih olunca osmanlıcayla biraz fazla haşır neşir olmuşuz. ben doğrudan anlayınca herkes anlıyor zannediyorum galiba.

osmanlıca okumak büyük zevk. tercüme edince metnin ritmi bozuluyor zannediyorum.
[/QUOTE]
tthetri
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tthetri » 04 Ağu 2008, 18:23

[quote="lazianke"][quote="mehmetunal48"]sevgili lazianke kardeşim bu alıntıyı biraz daha açarak ifade ederseniz yani bir nevi tercüme ederek ifade ederseniz daha faydalı olur.üstadın eserlerinden alıntı bu ama hangi eserinden henüz çıkaramadım.
[/QUOTE]

[/QUOTE]

hocam haklısınız, ritmi bozulduğu bir gerçek. Ama günümüz Türkçesi maalesef çok sığ bir hale geldi. 50 yıl öncesinin eserlerini dahi anlayamaz olduk. Yeni nesil istikla marşını dahi anlayamıyor. Allah sonumuzu hayır etsin.....
tthetri
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti abdülkerim » 19 Ağu 2008, 02:16

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla!
1-"Ben, insanları ve cinleri ancak bana kulluk etsinler diye yarattım."

2-"ölümü ve hayatı, hanginizin daha güzel amel edeceğini belirlemek üzere imtihan için yarattık."

Kur'an'dan ayet-i kerimeler.
abdülkerim
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fmaka » 19 Ağu 2008, 13:53

[quote="abdülkerim"]Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla!
1-"Ben, insanları ve cinleri ancak bana kulluk etsinler diye yarattım."

2-"ölümü ve hayatı, hanginizin daha güzel amel edeceğini belirlemek üzere imtihan için yarattık."

Kur'an'dan ayet-i kerimeler.
[/QUOTE]

muhakkakki Allah doğru söylemiştir.Star
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti smerakoda » 19 Ağu 2008, 15:17

İnsanın var olma sebebi Allah'a kulluk etmektir.Biz dünyaya imtihan olmak için geldik,buradaki amellerimiz öbür dünyamızı belirleyecek.

smerakoda
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir