Tatil (Facia) Hikayem !!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Tatil (Facia) Hikayem !!!

İleti by wodoo » 07 Ağu 2008, 13:55

arkadaşlar bildiğiniz gibi bir kaç gündür yoktum, tatildeydim (tatil denebilirse tabi !)...
tatil
yeri olarak ayvalık - sarımsaklıya gittik, giderken hiç bi sorun yoktu
arabada, ancak ayvalığa gittik tam ayvalığın içinde arabanın radyatör
fanı bozulmuş Ouch
neyse 1 saat elektrikçi bekledik benzinlikte, neyse elektrikçi geldi,
lehimden kablo kopmuş dedi, motoru götürdü lehimledi getirdi evinde...
tamam oldu, taktık arabaya çalışıyo, ama yine hararet yüksek 90 dan aşağıya inmiyo Ouch,
2 gün kaldık telefon geldi, babaannem ameliyata alınmış, hemen apar
topar yola çıktık, edremite geldik arabanın hararet düşmüyo,
(devirdayım yapmıyomuş) bi benzinliğe girdik orda contayı yakmışsınız
dediler saat 6, napalım napalım, dedik ankaraya gitmez bu araba, zar
zor contayı yaka yaka edremitiniçine gittik (10 km) arabanın altından
bir dumanlar çıkıyo aklınız durur, neyse orda bi tamirci bulduk,
gösterdik işte contayı yakmışsınız dedi, 3 güne anca çıkar bu araba
dedi bizde dedik acelemiz var ankarada hastamız var gitmemiz lazım
dedik, oda bugün bişey yapamayız dedi, madem aceleniz var yarın akşama
teslim ederim dedi, tamam dedik fiyatı ne kadar tutar dedik 500 ytl
dedi, zaten orda bittim ben resmen kazıklıyodu herif bizi, mecburen
bıraktık arabayı, ertesi gün gittik adam yaptı işte 260 ytl ye maloldu hepsi (kapak taşlama, silindir kapak contası, el emeği) neyse öğlen 3 gibi yola çıktık tam edremiti geçtik bi rampada araba bi boğuldu, gaz yemiyo, çektik sağa açtık kaputu, bir duman bir duman aklınız durur, ankaradaki ustamızı aradık dedik böyle böyle silindir kapak contası değişti ama yinede böyle yapıyo dedik, termostattan olabilir belki dedik, sökersek bişey olurmu dedik olmaz sökün dedi, aqnkaraya kadar getirir dedi burda bakarım dedi, tam termostatı sökcez bi açtık termostat yok Angry ş..siz tamirci termostatı sökmüş içine bi demir parça koymuş oda arabayı boğmuş, onu söktük attık araba rahatladı, neyse bursaya kadar sorunsuz geldik tam bursada yine rampada aynısını yaptı ama bu daha pisti, hava filtresinin deliklerinden bile duman atıyor Angry dedik yine contayı yaktık kesin, orda biraz soğumasını bekledik, biraz su koyduk sonra devam ettik ankaraya kadar zar zor geldik... ama hararet yine 90 dan aşağıya inmedi, sadece rampalarda biraz duman attı, öyle hararet yapa yapa geldik mecburen, birazdan sanayiye götürcez arabayı, ustamıza baktırcaz bide neyi varmış...
ben motordan şüpheleniyorum 700 km geldik illaki bişey olmuştur motora diye düşünüyorum ama birazdan görcez neyi var neyi yok...
babaannemin durumu ise gayet iyi allaha şükür...
herkese bol arızasız günler diliyorum... Big%20smile

by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre Şahin
Nereden: Ankara
Arabanız: Astra GSİ

İleti sainz » 07 Ağu 2008, 14:00

Babaannenin durumunun iyi olması herşeyin üzerini örtmüştür İnşaallah. Geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin İnşaallah.

Termostatı takmayı unutan usta (!) motor yağını değiştirmeyi de unutmuştur veya silindir kapağının torklamasını kafasına göre yapmıştır diye düşünüyorum.

Geçmiş olsun tekrardan. Allah daha beterlerinden esirgesin İnşaallah.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti Crzyboy » 07 Ağu 2008, 14:01

Bende diyorum bayadır yok ortalarda Büyük geçmiş olsun emre...

ş..siz termostatı neden takmamış ki..Evil%20Smile

[url=http://img134.imageshack.us/i/22462428.jpg/][IMG]http://img134.imageshack.us/img134/9449/22462428.th.jpg[/IMG][/url]
[font=Times New Roman][size=3][b][font=Verdana]'93 ?koda Favorit 135L ~ Beyaz..[/font][/b][/size][/font]
Crzyboy
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: '93 Favorit 135L

İleti BlueVRS » 07 Ağu 2008, 14:16

Geçmişler olsun kardeş,umarım motora zarar gelmemiştir diyeceğim ama mucize olur bu saatten sonra hayırlısı olsun bakalım..

BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mehmetunal48 » 07 Ağu 2008, 14:25

aynısı da benim başıma 22 temmuzda marmaris -gökova arasında olmuştu,400 ytl gitmişti.tempra idi ondan sonrada elimden çıkardım artık.neyse sanada geçmiş olsun,daha beterinden saklasın.öyle ustayada diyecek bişi bulamıyorum.
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Aykan DURAN » 07 Ağu 2008, 14:34

Çok Geçmiş Olsun. Bizde yarın 3 Arkadaş Benim Favoritle Bodruma Gidiyoruz. Umarım Bir Sorun Çıkmadan Kazasız Belasız Geliriz.

Aykan DURAN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Balki, Burak » 07 Ağu 2008, 14:41

gecmıs olsun yolculuk tam bı ezıyet olmus
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Burak BALKI
Arabanız: Peugeot 306

İleti mehmetunal48 » 07 Ağu 2008, 14:45

[quote="Aykan DURAN"]

Çok Geçmiş Olsun. Bizde yarın 3 Arkadaş Benim Favoritle Bodruma Gidiyoruz. Umarım Bir Sorun Çıkmadan Kazasız Belasız Geliriz.

[/QUOTE]burayada bekleriz şunun şurasında 200 km mesafe var zaten.
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sinnex » 07 Ağu 2008, 14:56

Çok eziyet çekmişsin, çok geçmiş olsun...

sinnex
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 07 Ağu 2008, 15:14

babanne iyi olsunda gerisi önemli değil. eski araba, niye yaptı diye çok hayıflanmaya gerek yok, olacağı varmış olmuş. tamirci daha iyi davranabilirdi tabi. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sılver_exelance » 07 Ağu 2008, 15:14

açıkçası favoritle o yolu gidip gelmek bile büyük cesret ister ....Ki sonuçlar ortada geçmiş olsun
sılver_exelance
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti angora » 07 Ağu 2008, 15:24

geçmiş olsun kardeş
angora
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kemaI » 07 Ağu 2008, 15:25

[quote="sılver_exelance"]açıkçası favoritle o yolu gidip gelmek bile büyük cesret ister ....Ki sonuçlar ortada geçmiş olsun[/QUOTE]

Arıza bu ne zaman nerde olacağı belli olmaz. Arkadaşın şansızlığı s...siz bir ustaya denk gelmesi. Ben favomla İzmitten Vana giderim hiç düşünmeden. Cesur olmaya gerek yok.
kemaI
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sılver_exelance » 07 Ağu 2008, 15:28

[quote="kemaI"][quote="sılver_exelance"]açıkçası favoritle o yolu gidip gelmek bile büyük cesret ister ....Ki sonuçlar ortada geçmiş olsun[/QUOTE]

Arıza bu ne zaman nerde olacağı belli olmaz. Arkadaşın şansızlığı s...siz bir ustaya denk gelmesi. Ben favomla İzmitten Vana giderim hiç düşünmeden. Cesur olmaya gerek yok.
[/QUOTE] ben kendi adıma konuştum hocam ...benim favorit okadar bakımlı olmasına rağmen uzun yola çıkamıyordum araçla ...favoyu babama bırakıp babamın aracı ile uzun yola çıkıyorum...Nede olsa eski araba nerde ne yapacağı belli olmuyor ...şekil a
sılver_exelance
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kemaI » 07 Ağu 2008, 15:34

[quote="sılver_exelance"][quote="kemaI"][quote="sılver_exelance"]açıkçası favoritle o yolu gidip gelmek bile büyük cesret ister ....Ki sonuçlar ortada geçmiş olsun[/QUOTE]

[/QUOTE] ben kendi adıma konuştum hocam ...benim favorit okadar bakımlı olmasına rağmen uzun yola çıkamıyordum araçla ...favoyu babama bırakıp babamın aracı ile uzun yola çıkıyorum...Nede olsa eski araba nerde ne yapacağı belli olmuyor ...şekil a [/QUOTE]

Seçeneğin varsa tabiki yeni arabayla yola çıkman mantıklı olanı. Benimde babamın daha iyi arabası olsa onu alırdım. Ama yoksa, tereddüt etmem yola çıkarken.
kemaI
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sılver_exelance » 07 Ağu 2008, 15:36

walla araba olmasada otobüsü yine tercih ederdim ...yollarda bir kere rezil oldum ondan sonra töğbe
sılver_exelance
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti formenci » 07 Ağu 2008, 15:47

Geçmiş olsun.
formenci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 07 Ağu 2008, 16:22

[quote="Aykan DURAN"]

[/QUOTE]

Her ihtimale karşı yanınıza yedek fan müşiri, bolca ve her değerdeki sigortalardan ve bir iki anahtar tornavida falan alın. Gözünüzü de hararet ibresinden ayırmayın.

Bir de küçük, etkili ama pek de akla gelmeyen iki adet ipucu:

1- Ola ki hararet yüksek seyrediyor, fan devreye girmiyor. Aracınızı güvenli bir yerde durdurun kaputu açın. Radyatörün altındaki fan müşirinin fişlerinden birisini çıkartın ve içindeki metal kısmı bir başka metale (mesela şarj dinamosunun vida uçlarından birisi) dokundurun.

Eğer bu durumda fan çalışmıyorsa sigortası atmış demektir. Sigortayı yenileyince çalışmaya başlayacaktır. Ancak sigortanın tekrar atma ihtimaline karşı temkinli olmalısınız. Sigortayı attıran neden tekrarlayabilir.

2- Ola ki hararet yüksek seyrediyor, fan devreye girmiyor. Aracınızı güvenli bir yerde durdurun kaputu açın. Radyatörün altındaki fan müşirinin fişlerinden birisini çıkartın ve içindeki metal kısmı bir başka metale (mesela şarj dinamosunun vida uçlarından birisi) dokundurun.

Bu durumda fanın pervanesi dönmeye başlıyorsa, müşir fana kumanda edemiyor demektir. Fan müşirinin üzerindeki, fişlerin takıldığı kısımları, ataş, iğne, ...vb. bir şeyle temas halinde olmasını sağlayın ve tekrar fişleri üzerine takın. Artık fanı direkt bağlamışsınızdır. Fan müşirden bağımsız olarak sürekli çalışacaktır. Bu en azından bir tamirciye veya servise kadar sizi götürebilir.

Yanımda yedek müşir var değiştirebilirim diyorsanız da fan müşirini sökebilmek için yanınızda 32 numara anahtar olması lazım.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Yalnız bu anlattıklarımı yaparken çok ısınmış bir motor ve ekipmanlarını bulacaksınız karşınızda. Ellerinizi yakmamak için çok dikkatli olun. Mümkünse eldiven tarzı bir şey giyin ellerinize.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Allah kazadan beladan korusun İnşaallah.

Güle güle gidin güle güle gelin İnşaallah.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir