Yazın Dizel Fabiam çok yakıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yazın Dizel Fabiam çok yakıyor

İleti Fabia_Yalçın » 02 Ağu 2007, 21:13

Arkadaşlar hepinize selam... Bildiğiniz üzre 2006 Fabia Ambiante TDİ 80 hp sahibiyim. Normalde biraz fazla basan biri olduğum için yakıtı pek düşünmezdim ama yazın ki tüketim artık beni çıldırttı.  şEHİR DIŞINDA ORTALAMA 15 kuruş, ŞEHİR İÇİNDE İSE 19 kuruş YAKIYORUM 2 AYDIR. Sizce bu yakıt tüketimi bir dizel araba için normalmi. Düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız çok memnun olurum. Arabamı çok seviyorum ama bir dizel bukadar yakarmı allah aşkına, Böyle giderse değiştirmeyi düşünüyorum. Şimdiden fikirleriniz için teşekkürler...

Fabia_Yalçın
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti raftboy » 02 Ağu 2007, 21:55

o kadar yakmaması lazım. ben 2005 ambiante tdi 75 bg aracımla şehir içi ve bir kere düzce-sakarya arası gittim. 110 ytl lik mazotla 900 km yaptım.işin teknik konusundan çok anlamam. ustalar daha iyi bilirler. am bana göre yakıt çok fazla.
raftboy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 02 Ağu 2007, 22:14

öncelikle bunu bizimle paylaştığınız için teşekkürler. benimde kullandığım araç imzamda gördüğünüz üzere galiba sizinki ile aynı.

öncelikle dizel araçlar yazın daha az yakar. çünkü kışın ısınmak için daha çok zamana ve yakıta ihtiyaç duyarlar. ama yazın zaten sıcak olduğundan daha rahat çalışır. hem yerler yazın kuru olur. bu da daha az yakması demektir.

istanbula gittik geçenlerde. 486 km yol yaptık sadece giderken. arabayı dikkatli sürme durumu söz konusu bile değildi. normal seyir hızı 120-140 arası idi. Adapazarı mevkiini 170-180 le geçtik. vardığımızda üstüne bide köprü trafiği yedik. ama ortalaması 4.4 litre idi. buda 480 km de, km de 10 kuruş demek... şehir içide taş çatlasa, öttürsem arabayı 5.1-5.2 yakıyor. buda km de 12 kuruş demek.

yani demek istediğim aracınızın çok tüketmesi mevsimlerle alakalı değil.sizin aracınızın başka bir sorunu var.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Fabia_Yalçın » 03 Ağu 2007, 15:39

tamam ama arkadaşlar bendeki ortalama yazın 7,0 dan aşağı pek inmiyor. Devamlı klimam açık oluyor yazın acaba ondanda kaynaklanıyor olabilirmi. Gerçekten bu konuda ne yapacağımı şaşırdım. Servise gittim ama normal dediler. Bu konuda düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız minnettar olcam. Şimdiden teşekkürler
Fabia_Yalçın
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 03 Ağu 2007, 15:42

7.0 ortalama TDI için fazla...

Kullanım alışkanlığına bağlı olarak değişir. 1.2 Fabia ile aynı yolu 4.5 ortalama ile giden de var uzun yolda 6.5 ile giden de...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti hakanerdogan » 03 Ağu 2007, 17:09

[quote="Fabia_Yalçın"]tamam ama arkadaşlar bendeki ortalama yazın 7,0 dan aşağı pek inmiyor. Devamlı klimam açık oluyor yazın acaba ondanda kaynaklanıyor olabilirmi. Gerçekten bu konuda ne yapacağımı şaşırdım. Servise gittim ama normal dediler. Bu konuda düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız minnettar olcam. Şimdiden teşekkürler
[/QUOTE]

bende klima açık kullanıyorum. servise zaten sorulacak bir şey değil araç garanti kapsamındaysa yok bişeyi derler çünkü onlara masraf açacak.

kardeşim tekrar söylüyorum bak kullanım tarzını uzun uzun yazayım yardımcı olursam ne mutlu bana. En büyük etkinin senin sürüş tarzın olduğuna inanıyorum. uzun yolda 10 kuruş yaktım en son bi kaç gün önce, yani 4.4 oluyor ortalaması. şehir içi de en kötü trafik koşulunda (ankara) 5.2 falan yakıyor. Gelelim kullanış tarzınaaa.....

Aracı kaldırırken düz yolda neredeyse rölanti devrinde kaldırırım. yani az bi gaz verip 1500 d/d de kaldırırım. yokuş aşağı yolu gördümmü hiç affetmem hemen gazdan çekerim. mesela uzun yolda rampayı mı gördüm karşıda, hiç acımam basarım düzlükte ki rampada vites küçültüp arabayı öttürmeyeyim. TEM gibi güzel otobanlarda hiiç öle faşırdamadan 120-130 sabit seyrederim. Diyelim ki yokuşta araba bayıldı, inatlaşıp gaza yüklenmem. 2500 deviri kesinlikle geçirmeden vites yükseltirim şehir içi...

Ve en önemlisi arabayı çalıştırır çalıştırmaz hop diye yola koyulmam. arabayı yaz mevsiminde dahi çalıştırır bi kaç dakka bekler öle hareket ederim.(boşta gaz vermem, rölantide hemen ısınsın diye). şehir içinde bi yere giderken mesela trafiğin aktığı kalabalık bir yolda hiiç öle makaslar yapmam yavaş gideni illa geçecem diye gaza da abanmam. ama mesela otobanda falan bazen öle oluyorki bir kamyon furyası çıkıyor onlarca kamyon, otobüsler de onları geçecem diye uğraşıyor yol kitleniyor. işte öle zamanlarda hemen 4 leyip gaza asılır bir iki makas atar bi kaç atraksiyonla o kalabalık furyayı geçtikten sonra hemen yine sabit hızıma dönerim. ileride yavaş giden bi araç topluluğu mu gördüm, hemen metreler öncesinden gaz keserim ki fren yapmayayım. fren yapmak çok yaktırır aklınızda bulunsun.

Benden böle işte arkadaşlar. yakıt konusu çok yer tuttu bu forumda bende içimi döktüm.Smile

servisteki ustalardan biri arabyla bi kaç tur attı hemde garaja çekti indikten sonra ya bu ne abi yaa dedi bize şiir gibi araba dedi. balatası aynen 0 gibi dedi, debriyajı aynı o sıfırlarınki gibi dedi motoruna baktılar ilk günkü gibi dediler.

Saygılarımla...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Fabia_Yalçın » 03 Ağu 2007, 17:33

Kardeş ilgin için teşekkür ederim. Tavsiyelerine uycam bikaç gün. Bakalım nolcak...
Fabia_Yalçın
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 03 Ağu 2007, 18:00

Ne demek... Görevimiz...  Bak gör birazcık da olsa farkeder. tabi normalde benim anlattığım gibi kullanıyorsan o zaman sorun başka yerde.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

Üyelerimiz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir