Bisiklet bir kültürdür...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bisiklet bir kültürdür...

İleti cihanne » 10 Arl 2010, 17:32

Selamlar,

Yaklaşık 2 yıldır profesyonel anlamda ilgilendiğim bisiklet sporundan bahsetmek istiyorum.

Ülkemizde pek yaygın olmayan bisiklet kültürü, avrupa da ve gelişmiş ülkelerde çocukluktan beri insanların hem ulaşım hem spor hemde eğlence amacıyla ilgilendikleri bir uğraştır.

Bisikleti kısaca tanımlamak gerekirse :

Bir dişli - zincir mekanizmasıyla hareketin ayaklardan tekerleğe iletildiği, insan gücüyle hareket eden iki tekerlekli ulaşım aracı.

Ancak günümüz teknolojisi bisikleti bir ulaşım aracı olmaktan ziyada daha farklı amaçlarla kullanmaya imkan tanımaktadır.

Bisikletleri kısaca tanımlamak gerekirse :

Dağ Bisikletleri Mountain Bike
Yol Bisikletleri Road Bike
Serbest Gösteri Bisikletleri Free ride Bike
Arazi-İniş Bisikletleri Down hill Bike
Pedikep Bisikletler en az 3 tekerlekli, ,insan veya yük taşımaya yarayan bisiklet
Recumbent bisiklet - sürücüsünün yatarak kullandığı eliptik bisikletler
Tandem bisiklet - birden fazla kişi tarafından pedal çevirilen bisiklet
BMX - açıklamaya gerek görmüyorum :)

Şimdi de isterseniz bir kaç resim ile bisikletlerimizi tanıyalım,, Bir de gözümüz gönlümüz açılsın :)

Özenle seçilmiş parçalarla toplanan milyarlık dağ bisikletleri :

Yine aynı değerdeki yol bisikletlerine örnekler :

free ride bisiklet

pedikep bisiklet

rekümbent bisiklet

Tandem bisiklet

BMX

Forumumuzda başka bisiklet sever var mıdır bilmem. Varsa iletişime geçmekten memnun olurum.

Son olarak aşağıdaki resmi herkese armağan ediyorum :

Saygılarımla,

Cihan ÜRÜT / BURSA

TR 16 CVP 30
Kullanıcı avatarı
cihanne
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cihan ÜRÜT
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Felicia GLX 1.3 MPi

İleti cihanne » 10 Arl 2010, 17:35

yol bisikletinin altındaki iki resimde bulunanlar iniş bisikletleridir. isimlerini yazmayı unutmuşum.
Saygılarımla,

Cihan ÜRÜT / BURSA

TR 16 CVP 30
Kullanıcı avatarı
cihanne
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKODA 135 » 10 Arl 2010, 17:38

Çok doğru bisiklet bir kültürdür ve doğaya zarar vermeyen vasıtalardan en seçkin olanlarındandır. Herkese bir bisiklet....
Bu arada benim de bisikletimi yenilemem gerek.
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti mustklc » 10 Arl 2010, 19:24

çocukken ne bisiklet sürerdik. sürmek için cumartesi-pzar olmasını beklerdik. sabah bir çıkardık, cebeci, kızılay, maltepe, tandoğan, beşevler, oradan sıhhıye, ulus , çinçin ve mamaktan eve dönerdik. pancar gibi kıpkırmzı olurduk.

çok macera yaşadım. yeri geldi dayak da yedim. birkaç kez de araba çarptı. hiç unutmam cebeci de araba çarptı yere yığıldım, kolum bacağım hep çizik-yara oldu.. adam ve yanındaki karısı olacak .rspu zahmet edip arabadan inmediler bile. bana camdan bakıp çekip gittiler. bir kaç dakika yerde kıvrandıktan sonra üstümü başımı silip topallaya topallaya gitmiştim eve :cry:

hiç sıfır bisikletim olmadı. babam bir kere elden düşme verdi. onu satıp başka bir ikinci el aldım. onu da sattım başka bir ikinci el :D

neyse eski günler... yaşlandık ya tüh
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti balarest » 10 Arl 2010, 19:49

FAKIR YURURSE AYIP OLUR, ZENGIN YURURSE SPOR OLUR

bence ımkanı olanlar bısıkletı tercıh etse ıse vb yerlere gıdıs gelıslerde ne guzel olur ama yukaroda da dedıgım gıbı;.
balarest
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kayseri

İleti erdemguner35 » 10 Arl 2010, 22:03

[

[/quote]

Çok güzel bir sosyolojik saptama olmuş.gerçekten eskiden bisiklet diye çıldırırdık.sünnet paramla aldım bisikletimi... Bisikletlerimizle gezerdik tozardık keşfederdik hayatı... sadece bisiklet arkadaşlarımız bile vardı... şimdi ki çocuklar internet kafelerde pis kokan havasız ortamlarda yada odasın da sandalye üstünde asosyal olma konusunda emin adımlarla ilerliyorlar.... ve en korkuncu az kalsın ben bile unutuyormuşum bu bisiklet kültürünü.... çok teşekürler... çocuğuma bilgisayardan önce mutlaka bir bisiklet alacağım....

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDEM GÜNER
Nereden: Manisa

İleti quickcan » 10 Arl 2010, 22:21

merhabalar.. bisiklet konusunu gördüm hemen daldım. :D ben tam 3 yaşından beri bisiklet kullanıcısıyım.Arkadaşlarım çok çok iyi kullandığımdan da bahseder. Ve her yaz oldukça kullanmaya çalışırım. Taaki bu yaza kadar. Aslında bende pro. bisikletçi olmayı istedim ama hep bir engel çıktı sizde bana yardımcı olmayı düşünürseniz bende bisikletçi olmak istiyorum.. En azından gezilere vs. katılmak istiyorum.. :D şimdiden teşekkürler..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti kemalyazici » 10 Arl 2010, 23:15

bir bisikletçiyle aynı forumda olmaktan mutluluk duydum msjınızı okuyunca :) bende ilgileniyorum bu sporla vakit buldukça. şuanda Dokuz Eylül Üniversitesi Bisiklet Topluluğununda başkanıyım. bisiklet kültürünü yaygınlaştırmak için elimizden geleni yapmalıyız . Ama ne yazık ki ülkemizdeki yolların durumu ve sürücülerin tavırları nedeniyle kimse yanaşmak istemiyor korktukları için...
Kemal Yazıcı
93 Forman Lx
Kullanıcı avatarı
kemalyazici
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kemal Yazıcı
Arabanız: skoda forman lx

İleti cihanne » 10 Arl 2010, 23:59

Herkese elimden geldiğince yardımcı olabilirim.

Yeter ki siz isteyin :)

Ayrıca kemalyazici arkadaşımızın da benden aşağı kalır yanı yoktur sanırım...

Saygılarımla.
Saygılarımla,

Cihan ÜRÜT / BURSA

TR 16 CVP 30
Kullanıcı avatarı
cihanne
CLASSIC
CLASSIC

İleti mustklc » 11 Arl 2010, 14:58

danimarkada her yolun kenarında bir şerit bisikletlere ayrılmış, o yola kesinlikle araçlar girmiyor. bizde ise arabalar, adamın üstüne üstüne sürüyorlar.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti quickcan » 11 Arl 2010, 20:10

sizler gibi bir bisikletçi olmak için bir yere kayıt vs. yaptırmamız gerekiyor mu? nasıl bir bisiklet sahibi olmak gerekiyor.. teşekkürler..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti kemalyazici » 11 Arl 2010, 22:49

quickcan yazdı:sizler gibi bir bisikletçi olmak için bir yere kayıt vs. yaptırmamız gerekiyor mu? nasıl bir bisiklet sahibi olmak gerekiyor.. teşekkürler..

bisiklet kullanmak için hiçbiryere kayıt yaptırmak zorunda değilsiniz. ancak canınız isterse bisiklet derneklerine veya topluluklarına kayıt olup onların yaptığı turlara katılabilirsiniz. bu sporu yapmak için nasıl bir bisiklet istediginize siz karar vermelisiniz. sahip olduğunuz bisikletin kalitesi arttıkca bu spordan aldıgınız zevkde artacaktır. başlangıç için ortalama fiyatlarda ve ortalama kalitede bir bisikletle başlayabilirsiniz. ilk başta arkadaslarınız bir bisiklete o kadar para verilirmi diyeceklerdir. ama emin olun sonra pişman olacaktır hepsi. belki onlar sizin aldıgınızdan daha pahalısını alacaklardır hatta. yaşanmıştır :) yaşadığınız bölgede haftasonları cocugunuzla ya da eşinizde rahatca bisiklet süreceğiniz yerler varsa hiç durmayın derim. hem sağlık hem eglence.. tabi binerken kask takmayı da ihmal etmeyelim :)
Kemal Yazıcı
93 Forman Lx
Kullanıcı avatarı
kemalyazici
CLASSIC
CLASSIC

İleti cihanne » 12 Arl 2010, 02:08

Evet kask şart. Ve hatta diğer aksesuarlar içinde önceden para ayırsanız çok sağlıklı olur.

Nedir bunlar?

Eldiven, Belki rahat kıyafetler veya bisiklet formaları
Pompa, Patlak tamir seti, Suluk, Çanta, Aydınlatıcı ışıklar vs.

Tabi ki en önemlisi kask çünkü,

K aza A nında S izi K orur...
Saygılarımla,

Cihan ÜRÜT / BURSA

TR 16 CVP 30
Kullanıcı avatarı
cihanne
CLASSIC
CLASSIC

İleti 0911kazanova » 12 Arl 2010, 02:12

şu an kullanmakta olduğun marka ne merak ettim ben geçenlerde salcano igman aldım ama yoğun iş temposundan binemiyorum ....' HAYAT BİSİKLETE BİNMEK GİBİDİR DEVAM ETMESSEN DÜŞERSİN '....
0911kazanova
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: seçkin
Nereden: Adana
Arabanız: 2013 skoda fabia 1.6 tdi elegance

İleti cihanne » 12 Arl 2010, 12:58

1 ay öncesine kadar whistle mivok kullanıyordum.
İki gün önce yeni bir salcano ng303 topladım kendime hidrolik.
Henüz sürmeye fırsatım olmadı havalardan ötürü ancak bomba bişey oldu :)
Saygılarımla,

Cihan ÜRÜT / BURSA

TR 16 CVP 30
Kullanıcı avatarı
cihanne
CLASSIC
CLASSIC

İleti kemalyazici » 12 Arl 2010, 16:09

whistle mivok kullanıyorum bende..
Kemal Yazıcı
93 Forman Lx
Kullanıcı avatarı
kemalyazici
CLASSIC
CLASSIC

İleti canfezzz » 16 Şub 2011, 13:02

Bende bisiklet hastalarındanım hatta 7-10 km arası olan işyerime rahat 2,5 yıl bisikletle gittim geldim...Tek sorunum çok yoruluyordum...Oda hem bisikletten hem benden kaynaklanıyodu çünkü binince hızlı gitmemekten kendi alamıyorum nedense :D
O bisikletide bimden almıştım 60 tl ye amam inanın bi 60 daha yedi canavar olduydu sonunda şuan yatışta Bisikletime yaptıklarım attırıcılar shimano oldu ön çar ve arka çark shimano oldu ...Koltuk değişti...Ön maşa içerisindeki göbek değişti...ve akord ayarları yapıldı... Yani ben tam bir bisiklet manyağı idim... :D
---BaŞKeNTLi---
Kullanıcı avatarı
canfezzz
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Muhammed yılmaz
Arabanız: 94 Favorit lx

İleti frostbite19 » 16 Şub 2011, 13:19

Bizde çok gezerdik eskiden bisikletlerle. Akşama kadar gezerdik biz arkadaşlarla. Yanımızda peynir domates yada o tarz piknik malzemesi alırdık, gezer dururduk dağ bayır çimen ova her yere giderdik. Yorulunca acıkınca dururduk, su içmeye dururduk.
Bir de bizim burada Şeytan Yolu 1, 2 ,3 diye yerler vardı. Tepeden inen dar patika yollar, ağaçların aralarından kıvrılıyor keskin virajları var. Bazı yerlerinden geçmek için bisikletle giderken eğilmemiz gerekirdi ağaçlara kafamız çarmpasın diye. Herkes gidemezdi o yollardan. Biraz iyi kullanmak gerekirdi bisikleti. Bİde rampa aşağı olunca, çok zevkli olurdu, kim daha hızlı gitcek diye.

Benim babam da bisiklet hastası. Arabasını alırım giderim hiç sormaz niye aldın nerdesin diye. Ama bisikletini alamam, vermez bisikleti. Lastiğini patlattım mı kızar. Ama arabaya ne yapsam kızmaz :)

Konuyu açan arkadaşa çok teşekkürler :)

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya