Maket Sandal Çalışması

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Maket Sandal Çalışması

İleti room » 19 Arl 2010, 22:35

]]
Kopyası IMG_0010.JPG
Postalar kesildi, sarmaya başlıyoruz

[attachment=0]Kopyası IMG_0016.JPG[/attachment
[attachment=0]Kopyası IMG_0080.JPG[/attachment

Eklentiler
Kopyası IMG_0016.JPG
İşin en güzel yanı da bu, ince detaylar...
Kopyası IMG_0080.JPG
Balığa açılma zamanı geldi gibi:)
Kullanıcı avatarı
room
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: metin
Nereden: Ankara
Arabanız: roomster 1.4

İleti berkin » 19 Arl 2010, 22:36

güzel olmuş eline saglık . benim tekneye benzemiş ama bunun lüeri nerede ?:)
Kullanıcı avatarı
berkin
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: YILMAZ HATİP
Nereden: Kocaeli
Arabanız: YETİ 1,6 TDİ ELEGANCE GREENLİNE MATO KAHVE

İleti yabani » 19 Arl 2010, 22:52

Kaplama iyi olmuş gibi duruyor, belki ışıktan kaynaklıdır fakat üzerine attığınız cila biraz kalın gelmiş gibi görünüyor fotoğrafta.
Yapımın ne kadar sürdüğünü de yazarsanız bakan arkadaşlar bunun kolay bir iş olduğu kanısına kapılmasınlar ;)

Bende oğlum biraz daha büyüyüp malzemelerimi kırmayacak hale geldiğinde yarım kalan halifax'ıma devam etme niyetindeyim.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti skodaizm » 19 Arl 2010, 23:26

Bunca zamandır forumda model işiyle uğrşan pek arkadaşla karşılaşmamıştım. Çok güzel uğraştır. İnsanı uğraşısı sırasında bulunduğu dünyadan alıp başka bir aleme taşıması ve yaparken tüm derdi tasayı bir yana atıp sadece makete odaklaması meditasyon gibidir.

Metin bey sandal güzel olmuş elinize sağlık,

Yiğit bey sizin de Halifax aşağıdaki gemi olmalı herhalde

Ben de model işi ile amatörce uğraşmaktayım

http://www.ihmpmuk.com/07_galeri/hakan_un/02_awacs.htm

http://www.ihmpmuk.com/07_galeri/hakan_un/04_F86.htm

http://www.ihmpmuk.com/07_galeri/hakan_un/01_d18s.htm

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti yabani » 20 Arl 2010, 00:29

Evet Hakan bey, aynen budur fakat 2 yaşındaki oğlum sebebiyle model yapımına uzunca bir ara vermek zorundayım :D

Ahşap model'lere geçmek isterseniz çok güzel ahşap uçak modelleri de mevcut, fakat baştan uyarayım camel tarzı giriş seviyesi bir uçağın bile yapımı en az 2 hafta sürecektir. Beni gemi modelleri cezbediyor (belkide Ankara'da denizden uzak olmak sebebiyledir) fakat gemi modellerinde en çok zorlandığım kısım ip düzenekleri oluyor, benim için bu düzeneklerin yapımı, geminin kendisini yapmaktan birkaç kat daha uzun sürüyor.
Şimdilik oğlumdan kurtarabildiğim 2 adet küçük yelkenli balıkçı teknesi modelim var, zaman bulabilirsem onların fotoğraflarını çekip paylaşırım. (aslında onları satmayı düşünüyorum, en azından başkasının evinde ama sağlam dururlar :D )
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodaizm » 20 Arl 2010, 01:45

Maketin her türüyle ( metal, plastik, ahşap malzemeden) ve her çeşidi ile ( statik, tel kontrollü, radyo kotrollü) yine otomobil, gemi, uçak, figür vs. ile amatörce uğraşmakta, boş vakitlerimde askeri öğrencilere model uçak dersleri vermekteyim. Bu uğraşılarımı da hiç bir zaman maddiyata çevirmedim. Ama emeklilik nasip olursa hem işim hem de hobim olarak profesyonel bazda bu sektöre yönelmeyi düşünüyorum.

Asıl ilgilendiğim konu Türkiye'de askeri amaçla kullanılan ve modelleri ticari olarak satılmayan uçak gemi tank gibi araçların modellerini yapmak.

http://www.ihmpmuk.com/04_etkinlikler/muze/images/396.jpg

http://www.ihmpmuk.com/04_etkinlikler/muze/images/396-1.jpg

http://www.ihmpmuk.com/04_etkinlikler/muze/images/403-1.jpg

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yabani » 20 Arl 2010, 02:05

Bende amatör olarak uğraşıyorum, ayrıca RF olarak helikopter uçurmaya çalışıyorum (hala beceremiyorum - 4 ve 6 kanal)
En son istanbul harbiye'deki müzedeki modelleri incelemiştim, gerçekten çok güzeller.
Fakat ortada bir plan yok iken bir modeli yapmak gerçekten çok zor, çünkü planı çıkarmak modeli yapmaktan onlarca kat daha uzun ve zorlu bir uğraş. Size bu konuda hem başarı hemde sabır diliyorum.

Benimde hayalim spesifik bir gemiyi (Barbaros Hayrettin Paşa'nın korsanlık zamanında kullandığı) 1:25 hatta daha büyük bir ebatta fakat her bir çivisine kadar orjinali ile aynı teknikle yapmak. tabi bu hayal de benim için ancak emekliliğe kalır.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti xMEGANx » 20 Arl 2010, 02:34

abi bende TİTANİC yaptım lanet olsun güzel olacağına bahtı güzel olsun demişler ya o misal leğene koydum gitti battı abi.... yok yani olmuyo :evil:
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti bildiricihan » 20 Arl 2010, 10:32

Harikasın!! keşke vanda olsaydın da gelip tanışsaydım seninle, bende öğrenseydim:) .
Çok imreniyorum böyle hobileri olanlara, saygılar.
Kullanıcı avatarı
bildiricihan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: cihan
Nereden: Van
Arabanız: OCTAVİA ELEGANCE 1.6 TDI 2011

İleti skodaizm » 20 Arl 2010, 10:36

yabani yazdı:Bende amatör olarak uğraşıyorum, ayrıca RF olarak helikopter uçurmaya çalışıyorum (hala beceremiyorum - 4 ve 6 kanal)
En son istanbul harbiye'deki müzedeki modelleri incelemiştim, gerçekten çok güzeller.
Fakat ortada bir plan yok iken bir modeli yapmak gerçekten çok zor, çünkü planı çıkarmak modeli yapmaktan onlarca kat daha uzun ve zorlu bir uğraş. Size bu konuda hem başarı hemde sabır diliyorum.

Benimde hayalim spesifik bir gemiyi (Barbaros Hayrettin Paşa'nın korsanlık zamanında kullandığı) 1:25 hatta daha büyük bir ebatta fakat her bir çivisine kadar orjinali ile aynı teknikle yapmak. tabi bu hayal de benim için ancak emekliliğe kalır.

Aslında internet ortamından artık planları bulup indirmek kolaylaştı. Eskiden bir plan bulmak nerede ise imkansızdı.

Yakın zamanda yapmış olduğum bir çalışmayı sizlerle paylaşayım. Gerçi bu çalışma olan bir maket uçağı çevirip başka hale getirmek ama, incelerseniz uçağın neredeyse % 80 i değişip el yapısı olacak.

http://www.ihmpmuk.com/forum2/forum_posts.asp?TID=3062&title=su27-kub

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Hobilerimiz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir