direksiyon sertliği

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

direksiyon sertliği

İleti tebdil » 28 Eyl 2008, 02:13

favorit lx direksiyon sertliğine  çözüm varmıdır acaba...daha yumuşaması için direksiyon değişmesi vebenzeri bir yöntem ????
bilgisi yada tecrübesi olan yazabilirmi acaba???

tebdil
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 28 Eyl 2008, 02:23

küçük kasaba  gibi  biyerdeyseniz  yol  tutuş  ani  fren gibi  bir  derdiniz  olmayacaksa

ön  lastiklere  40 - 45  hava  basın Smile  baya  bir  yumşar  direksiyon.

veya  iyi  bir  ustaya  kutuyu söktürüp  temizletin  yeniden  yağlayıp  tıkırtı  burcunu  değiştirip  boşluğunu  alıp  kapatsın.

ama  hiç bir zaman park ederken  tek  elle  cevirme  gibi  bir  hayaliniz  olmasın   Smile
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti alwaysloser » 28 Eyl 2008, 02:28

benim favonun direksiyon yumuşacık ciftel kullandığım çok nadirdir herkes hidrolikmi der

direksiyon kutusubna arabayı kaldırtıp baktırın körüklerimi yırtılmış orada yağ mı kalmamış mafsalmı ölmüş lastiklerin havası olağandan azmı kontroller yaptırın belkide amörtisörlerde sorun var
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti tebdil » 28 Eyl 2008, 02:35

çok teşekkürler ... araya işçilik sıkışmışşşş  yaniii....

peki direksiyon değişimi  etkilermi...orjinal direksiyon çok ince  geliyor elime....daha kalın bir direksiyon aksamına bir zararı  olurmu???
tebdil
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tebdil » 28 Eyl 2008, 02:38

bu arada  yol  otoban tarzı ... ben son dakkkaların adamıyım :):):)
yani icabında  geç kalma riskim olmasın diye  hızlı ve aceleci  olmam gereekiyor ...kasaba  gibi  sayılmaz  çevre  yolu denebilir...zaten evham  almış başını gidiyor. ani basabilirim frene....

birde abiler   lpg  taktıracam ...aracı alalı 3 gün oldu...muayenesi 12 ci ayda  bitiyor...o zaman dek  benzinle sabretsem çok zararım olurmu ????

tebdil
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alwaysloser » 28 Eyl 2008, 02:39

bence orjinal i daha makul
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti AhmetH » 28 Eyl 2008, 02:39

olmazda  göbeği  uydurabileceklermi  bilmiyorum   skoda nın  frezelerine  denk  gelen  göbek  bulmak  zordu..

bende spor  direksiyon  alacaktım vaz geçtim sonra  uğraşamadım..

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti tebdil » 28 Eyl 2008, 03:18

[quote="tebdil"]bu arada  yol  otoban tarzı ... ben son dakkkaların adamıyım :):):)
yani icabında  geç kalma riskim olmasın diye  hızlı ve aceleci  olmam gereekiyor ...kasaba  gibi  sayılmaz  çevre  yolu denebilir...zaten evham  almış başını gidiyor. ani basabilirim frene....

birde abiler   lpg  taktıracam ...aracı alalı 3 gün oldu...muayenesi 12 ci ayda  bitiyor...o zaman dek  benzinle sabretsem çok zararım olurmu ????

[/QUOTE]
tebdil
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 28 Eyl 2008, 03:28

haa  LPG  olayını  görmemişim..

LPG  iyidir ..  taktırın  gitsin  simit tüp   ohh  mis ..

anlamazlar  bile  ben  1  sene  kaçak  gezmiştim.. sonra  işlettik  ruhsata  ..

şimdi  TÜV falan var nasıl  olur  bilmiyorum  ama  lpg  iyi  rahat  edersiniz.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti tebdil » 28 Eyl 2008, 03:35

fena GAZA geldim yarın taktırasım geldi..

jandarma afetmezmiş ama...günde bir kez  jandarma bölgesine gidyorum...

ne dersin  girlirmi bu riske ...sen tecrübeli birisin ahmet...hadi bir onay ver  de  kurtulim :)
tebdil
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 28 Eyl 2008, 03:48

ya  abi jandarma  kaputu  açıp  LPG  limi  diye  bakacak  değil  :)

dolum  ağzınıda  tamponu  delmeden  taktırırsın.. alta biyere

zaten  lpg dönüşümü  yapınca evrakların  tam  oluyor   proje  falan..

torpidoda  taşırsın  onları..

en  olmadı   çok çok  uç  ihtimal LPG  ye kafayı takan  olursa  çevirmede  yeni  taktım   vaktim yok  bayramdan  sonra  şundan  sonra  bundan  sonra  işletecem  ruhsata   vs  dersin  geçer  gidersin  jandarmadan polisten ..

zaten  onlarında  işi  yok  LPG  kovalayacak..   ruhsat  tamam  vize  muayne  tamam..  daha ne ..  inan  kaputu  açmazlar  yada  eğilip  bakmazlar  altına Smile
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti tebdil » 28 Eyl 2008, 03:52

ha  eğer  yaparda  çevirmeye de  o dediğin kaputu açarlarda bakarlarda  yakalarlarsa  kainat çarpsın ki  senin dediklerini demem ...

bana  GAZI o verdi  ben takdırdım demem  söz  :)

anladım seni ahmet....saolasın  teşekkürler   Smile
tebdil
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti severd » 29 Eyl 2008, 02:41

Merhaba,
Direksiyon sertliği problemi ciddi derecede bende de mevcuttu.
Bu durum ile ilgili Favorit aracınızda dikkat etmeniz gereken konular şöyle;

1) Rot ayarları. Ön takım rot ayarlarını yaptırın, iki lastikte bilgisayar kontrolünde "0.00" değerlerine getirilmeli.

2) 4 Lastiğin de balans ayarlarını yaptırın.

3) Lastik havaları Favorit için oldukça önemlidir. 4 lastiğe de "30p" hava basabilirsiniz.

Bu 3 madde dışında rot-balans ustanızdan ön takımı oluşturan temel parçaların sağlamlığı konusunda bilgi edinin ve gerekiyorsa değiştirme / onarma yoluna gidin.
Bildiğiniz üzere lastik sistemi hayati önem taşır.
severd
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tebdil » 29 Eyl 2008, 02:48

evet haklısınız ...bun sayılanlar haricinde daha da fazla  yumuşaması için yapılması gereken bişe olabilirmi acaba???ekstra bir  aksam takma  değiştirme vs.  ????
tebdil
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti keceli » 11 Ekm 2008, 03:01

Öncelikle merhaba Ben keceli yeni üyeniz.

1993 Model Favoritim var.

Henüz 3 ay oldu alalı ve severek aldım.

Alır almaz tüm göğsü söküp indirdim. içini ve arkasını temizledim. Vidalarını sıkıştırtım. artık göğüsten çıt çıkmıyor.

arızalanan sinyal kolunu kendim tamir ettim, ustaya kalsa tümünü değiştirecekti çünkü tırmakları kırılmışmış, ben çelik tel kullanarak tırnak yaptım sonra yine ustaya göre tümüyle değişmesi gerekiyordu el firenı tertibatının ikaz lambasının sürekli yanmasını engellemek için, onuda çok basit bir yöntemle kendim halletim ve ustaya 'sen tamirci değil değiştiricisin' dedimSmile

sonra renkleri solan sinyal kolunu, silecek kolunu, cam kolları ve kapı açma kollarıyla kapı tutacaklarını kendim boyayarak yeniledim (usta onlarıda değiştirecekti)

Kapı döşemelerini söküp içlerini sünger kapladım onlardan da ses gelmiyor artık.

Veee şimdi de kafama direksiyon sertliğini taktım. Evet araçta spor direksiyon var bu etkiliyor ama ben daha fazlasını istiyorum. diyorum kii acabaaa bizim favolara hidrolik direksiyon uyduramazmıyız?Tongue Ben ciddiyim.. bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın.
keceli
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti abdulhamit » 11 Ekm 2008, 12:03

kARDEŞ BENDEDE AYNI SORUN VARDI AMA BEN FARKINDA DEĞİLDİM ÇELİK JANTLARI SÖKTÜRÜP YERİNE SAÇ JANT TAKTIRDIM LASTİKLERİDE ORJ. EBATLA 165X70X13 DEĞİŞTİRDİM BACANAĞIN UNOSU VAR DÜN LASTİK VE JANTTAN SONRA İLK DEFA BENİM ARABAYA BİNDİ SÜRÜŞÜ ÇOK BEĞENDİ.
abdulhamit
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kemaI » 11 Ekm 2008, 12:08

Bende spor direksiyon taktım 5 gün önce biraz sertleşti direksiyon.

kemaI
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti keceli » 11 Ekm 2008, 13:00

Evet sizi anlıyorum arkadaşlar. Aynı sorunu dile getiriyoruz. Ancak benim cevabını aradığım şey aracımıza hidrolik direksiyon tertibatı takmanın teknik olarak mümkün olup olmadığıydı. Örneğin memleketdeki keardeşim hurdadan aldığı CC5 kısa şase cipe 86 model mercedesin hidrolik direksiyonunu uydurabilmişti. Bizde bunun benzeri bir şey yapamazmıyız.
keceli
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir