favomun helezonlarını kestirdim

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

favomun helezonlarını kestirdim

İleti tunerhkn » 18 Kas 2008, 19:56

slm ben 1 hafta kadar once favo  mun helezonlarını kestıdımm ama şimdi kafadan çok kotu kayıyo araba önlere felicia gazlı amortisörü koydum bıras daa iyi oldu şimdi arka amortisorleri diş açtırıp kule gergisi koymayı düşünuom ama kafadan niye kayıyo anladamdım yayla bi alakası varmı acaba

tunerhkn
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 18 Kas 2008, 20:30

Araç dönmekteyken oluşan momentum helezon, amortisör vs. ile emilir ve doğrudan lastikle yere aktarılmamış olur. Siz helezonu kestirerek lastik üzerine binen açısal momentumu arttırmış oluyorsunuz buda lastiğin sınırlarını aşan bir yükse kayma yapacaktır. Amortisörleri yumuşatmakta çözüm olmayabilir çünkü bu seferde dönüş yönüne göre diğer teker üzerindeki yük azalır araç yan yatarak kayma eğilimine girer bu daha tehlikelidir. Süspansiyon sistemi ciddi bir mühendislik işidir gelişi güzel işlemlerin yol tutuş sorunlarına yol açması çok normaldir.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti tunerhkn » 18 Kas 2008, 23:25

kule gergisi ile halledebılır mıyım veya lastıkleri daha geniş koyarark
tunerhkn
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti power_octavia » 19 Kas 2008, 00:04

dostum senin araca göre spor yay al iş bitsin hiç uğraşma eğer 200ytl ye alırım diyorsan
power_octavia
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tunerhkn » 19 Kas 2008, 00:05

abicim favo dedim yha ah olsa da alsam varsa bıldıın alım heamn
tunerhkn
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti keceli » 19 Kas 2008, 11:06

[quote="?"]

Araç dönmekteyken oluşan momentum helezon, amortisör vs. ile emilir ve doğrudan lastikle yere aktarılmamış olur. Siz helezonu kestirerek lastik üzerine binen açısal momentumu arttırmış oluyorsunuz buda lastiğin sınırlarını aşan bir yükse kayma yapacaktır. Amortisörleri yumuşatmakta çözüm olmayabilir çünkü bu seferde dönüş yönüne göre diğer teker üzerindeki yük azalır araç yan yatarak kayma eğilimine girer bu daha tehlikelidir. Süspansiyon sistemi ciddi bir mühendislik işidir gelişi güzel işlemlerin yol tutuş sorunlarına yol açması çok normaldir.

[/QUOTE]
Bu adamı seviyorumClap
keceli
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 19 Kas 2008, 14:18

[quote="?"]Araç dönmekteyken oluşan momentum helezon, amortisör vs. ile emilir ve doğrudan lastikle yere aktarılmamış olur. Siz helezonu kestirerek lastik üzerine binen açısal momentumu arttırmış oluyorsunuz buda lastiğin sınırlarını aşan bir yükse kayma yapacaktır. Amortisörleri yumuşatmakta çözüm olmayabilir çünkü bu seferde dönüş yönüne göre diğer teker üzerindeki yük azalır araç yan yatarak kayma eğilimine girer bu daha tehlikelidir. Süspansiyon sistemi ciddi bir mühendislik işidir gelişi güzel işlemlerin yol tutuş sorunlarına yol açması çok normaldir.[/QUOTE]

Emir' in yazdıklarına kesinlikle katılıyorum.
Şu anda; duruken de, çukura girip çıkarken de, viraj dönerken de yükün çok büyük bir kısmı amortisörlerin üzerine binmiş durumda. Normal şartlarda, hatta süspansiyon yay ve amortisör olarak kit halinde değiştirildiğinde, aynı şartlarda yükü amortisör ve yay beraber yükleneceklerdir.

Ben de tekrar edeyim:

Süspansiyon sistemi ciddi bir mühendislik işidir gelişi güzel işlemlerin yol tutuş sorunlarına yol açması çok normaldir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti power_octavia » 19 Kas 2008, 14:24

[quote="tunerhkn"]abicim favo dedim yha ah olsa da alsam varsa bıldıın alım heamn[/QUOTE]

walla iyice araştırmak gerekli en azından yurt dışındaki sitelerde kesin vardır..

ama oda olmadı mutlaka bazı model araçlarla aynı modeldedir uyum sağlar

araştırman gerekli uzun bi süre.... saygılar
power_octavia
Yeni Üye
Yeni Üye

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir