ŞARJ DİNAMOSU (sökmeye karar verdim)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ŞARJ DİNAMOSU (sökmeye karar verdim)

İleti turuncuklu » 19 Arl 2008, 10:50

Herkese günaydın. benim fovadaki şarj dinamosu şarj etmiyor galiba.araba çalışırken gıyk gıyk diye ince bir ses yapıyor.arabayı 2 gün çalıştırmayım arabanın aküsü bitmiş oluyor (akü 5 aylık).yiterek çalıştırıyorum.iki defa iki ayrı ustaya götürdüm(ama başında duramıyorum) ikiside yaptık dedi (aküyü şarj etmişler) birine 35 ytl,diğerine 50 ytl verdim ama yine sorun çözülmedi.yaptık diyorlar ama söküp sökmedekleride günahı boyunlarına...bende kendim sökmeye karar verdim.elim biraz yatkındır. .........resimli anlatacak bir arkadaş varsa sevinirim..........yoksa bu elektrikciler benim canımı yakmaya başladı.lütfen yardım yada bir çözüm....herkese şimdiden teşekkürler.

turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 19 Arl 2008, 10:58

Bence sizin aracınızda bir elektrik kaçağı var.Önce onu bulmalısınız.2 gün park halindeyken akünün bitmesi bunun işaretidir.Alternatörü yerine takın.Arabada tüm elektrikli şeyler kapalıyken akü kutplarından birini sökün, kutuba değdirdiğinizde kıvılcım var mı, yok mu bakın.Varsa kaçak var demektir.
Kaçak genelde alarm, teyp veya saat gibi ünite bağlantılarında olabilir.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti turuncuklu » 19 Arl 2008, 11:29

Engin kutubun birini söküp tekrar söktüğüm yerine değdirecem dimi yanlış anlamadım..bide dinamodan gıyk gıyk diye ses geliyo...
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 19 Arl 2008, 12:08

Kutubu o şekilde değdirip kıvılcım var mı bakmalısın.O ses ise alternatör rulmanları veya kömür takımından gelebilir.
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti turuncuklu » 19 Arl 2008, 12:27

kömür takımı dediğin dinamonun içinde değilmi...ve rulmanlar neresi? yani ben yapamam diyorsun anladım ama kimsede iyice bakmıyorki engin kardeş.adamlara götürüyoruz baştan sağmak ve para almak için hemen onarıp bırakıyolar..elektrikciler senin kadar bile ilgilenip bilgilendirmiyo inan.sedaca adamlar cebindeki paraya bakıyorlar kardeş.
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 19 Arl 2008, 12:42

o adiler yüzünden ben de usta oldum..LOL
Önce kaçak var mı yok mu onu hallet, sonra bir oto elektrikçiye git ve alternatörün o sesinin nereden geldiğini tespit ederek değişmesi gereken rulman olur, kömür olur,(Genelde Alternatörün içinde) onları değiştirt.Bu arada ''Konjektör '' denilen akü doluysa gelen enerjiyi kesen bir alet var, bir de ona baktır.Eğer o arızalıysa voltajı geçirmiyor ve aküyü doldurmuyor olabilir.

SON SÖZ, İŞLEM SIRASI:

1. Kaçak kontrolü

2. Konjektör kontrolü

3. Alternatör ses tespiti ve onarımı (Kömür ve rulmanlar)

Kolay gelsin.

Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti turuncuklu » 19 Arl 2008, 12:54

Sağol engin kardeş.dediklerini sırasıyla yapacağım..emeğine sağlık..heralde böyle giderse ben de işini iyi yapmayan sanayiciler yüzünden usta olacam gibime geliyor..
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 19 Arl 2008, 13:00

Ben eski ve bakımlı arabaya binmeyi çok severim.Bayağı bir arıza çözmeyi de öğrendim sayılır, ama yapamadığım şeyleri ustalar da yapamayınca arabadan acayip soğuyorum.Onun için 3 yıl önce sıka sıka zor bela sıfır bir fabia aldım, keyfime baktım.Allah seni de kurtarsın.
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti hetepe » 19 Arl 2008, 13:01

Smile

Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti keceli » 19 Arl 2008, 13:45

[quote="hetepe"]o adiler yüzünden ben de usta oldum..LOL
Önce kaçak var mı yok mu onu hallet, sonra bir oto elektrikçiye git ve alternatörün o sesinin nereden geldiğini tespit ederek değişmesi gereken rulman olur, kömür olur,(Genelde Alternatörün içinde) onları değiştirt.Bu arada ''Konjektör '' denilen akü doluysa gelen enerjiyi kesen bir alet var, bir de ona baktır.Eğer o arızalıysa voltajı geçirmiyor ve aküyü doldurmuyor olabilir.

SON SÖZ, İŞLEM SIRASI:

1. Kaçak kontrolü

2. Konjektör kontrolü

3. Alternatör ses tespiti ve onarımı (Kömür ve rulmanlar)

Kolay gelsin.

[/QUOTE]Mükemmel İzahClap
keceli
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti turuncuklu » 20 Arl 2008, 00:50

Güzel dileklerin için teşekkürler engin kardeş..inşallah paramız olurda bizde sıfır araba alır kurtuluruz sanayiden..sanada kazasız belasız hayırlı sürüşler diliyorum..
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti turuncuklu » 23 Arl 2008, 10:43

Amşam eve gidince (anca vakit bulabildim) akünün (+) kutup başını söktüm ve tekrar kutuba değdirdiğimde ateş çıkardı.yani benim akünün bitme nedeni elektrik kaçağıymış..ama nereden olduğunu bulamadım..bu gün elkt.ye gidip baktıracağım..peki elektrikcinin elinde bi aletmi varki kaçağın yerini bulabilsin? yoksa kara düzen aha buradaır aha şuradır mantığımı uyguluyorlar?Shocked

turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nolies » 23 Arl 2008, 10:49

elektrikçinin elinde elektrik kaçağı burdan kaynaklanıyor diyebileceği bir alet yok. eline ucuna kablo bağlı bir ampul alıp araçta şase var mı yok mu önce ona bakıyor. elektrik kaçağı olduğunu tespit ederse bütün elektrik tesisatını kontrol ediyor sırayla kaçağı bulabilmek için.

nolies
CLASSIC
CLASSIC

İleti turuncuklu » 23 Arl 2008, 10:55

nolies desene bayağı bi uğşacaz..inşallah bulurlarda ben de bu sorundan kurtulurum.bi de yaptık tamam deyip  parayı alıp  göndiriyorlar.bu beni deli ediyor..3 gün sonra bakıyorsun aynı sorun devam ediyor..lanet olsun diyorsun başka bir elktci.ye gidiyorsun. hoop yine para..aynı çarkta dönüp duruyoruz valla.
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ifoba » 23 Arl 2008, 12:09

kardeş hata sende, mesela ben bir ustaya gittim bişeyler yaptı parasını aldı ama sorun düzelmedi veya boyut değiştirdi hemen aynı ustaya gider yaptığınız olmadı birdaha bakın derim, sorunu çözene kadar giderim ayrıca her gittiğimde para vermem, sorun çözüldükten sonra o ustaya birdaha gitmem daha iyi bir usta ararım.
ifoba
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kerimoğlu20 » 23 Arl 2008, 14:04

[quote="ifoba"]kardeş hata sende, mesela ben bir ustaya gittim bişeyler yaptı parasını aldı ama sorun düzelmedi veya boyut değiştirdi hemen aynı ustaya gider yaptığınız olmadı birdaha bakın derim, sorunu çözene kadar giderim ayrıca her gittiğimde para vermem, sorun çözüldükten sonra o ustaya birdaha gitmem daha iyi bir usta ararım.[/QUOTE] yapılması gerekende bu bence sen yine daha önce gittiğin ustaya git olmadı bu de yapılana kadar uğraş kendin yapmaya kalkarsan daha büyük sorunlar çıkartırsın elinde kalır belki yazık olur kolay gelsin
kerimoğlu20
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti turuncuklu » 28 Arl 2008, 11:35

Cuma öğle sonu arabayı elektrikciye götürdüm..abi arabada açık bi yer kalmasın, kaputuda açıver dedi.elinde bir ucu ölçüm cihazı gibi olan bir aletle akünün iki kutub başına aynı anda değdirdi.abi arabanda kaçak yok dedi..şaşırdım.arabayı çalıştır dedi çalıştırdım, şarj dinamosunun amperini ölçtü buda canavar gibi şarj ediyor dedi.abi arabanda bir problem yok dedi.Shocked..  iyi dedim oradan ayrıldım..başka bir ustayada götürmedim..şimdi giderim 2 yeri söker yeniden takar  alır 20-30 ytl diye...valla kafayı yememek elde değil..akü sıfır kardeşim.. bu aküyü ben içmiyomyaTongue bitiyo işte meret..nasıl bitiyosa..
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti turuncuklu » 12 Oca 2009, 10:42

SORUN ÇÖZÜLDÜ ARKADAŞLAR.. Geçen hafta sorun bulundu..Meğer sorunu cd çalar yaratıyormuş.Benim cd çalar aküye direk bağlıymış ve sürekli aküden çok çok az enerji çekiyormuş..buda 2 gün çalıştırmayınca aküyü bitiriyormuş.şimdi aküyü kontağa bağladılar..aküm artık zayıflamıyor bile ve sabahları hemen çalışıyor..
    Böyle sorunu olan arkadaşlarada önce teyip lerinin aküye direk bağlı olup olmadığını kontrol ettirmelerini tavsiye ederim.. kazasız belasız sürüşler diliyorum....
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir