Sinyal Kolu ve Yakıt

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Sinyal Kolu ve Yakıt

İleti Bilmex » 23 Arl 2008, 01:57

Merhaba Arkadaşlar;

Siteye yeni üye oldum, tahmin edebileceğiniz gibi yakın bir zamanda bende Favorit sahibi oldum. 1994 Model bir Skoda Favorit Lx sahibiyim artık. Kafama takılan bir iki soru var yardımcı olursanız sevinirim.

1. Dönüşerde sinyal verdikten sonra sinyal kolu otomatik atmıyor. Çok eski arabalarda bile bu özellik olmasına rağmen benim aracımda yok. Bu bütün favoritlerde mi böyle yoksa benim favorit te mi bir sorun var Cry

2. Araç alındıktan sonra babam tarafından A dan Z ye bakımı yaptırıldı ama araç 30-50 arası giderken çoğu zaman sanki benzin bitiyormuşçasına titremeye ve stop etme aşamasına doğru gidiyor, fakat gaza yüklenince uzunca bir süre tekrarlamıyor. Sorun ne olabilir? (Araçta atiker LPG takılı)

3. Lastikler ve bujiler yeni değişti. Aldıktan sonra 45 ytl gaz koydum ve KM. yi sıfırladım. Şu an 153 km. de ama gaz bitti bitecek. Bujilerin bir etkisi varmıdır yakıta? Daha az yakması gerekir diye biliyorum?

4. Arka silecekleri bir türlü çalıştıramadım Big%20smile Nerden çalışıyor ki bunlar???

İlginize ve yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim.

Bilmex
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fevgo » 23 Arl 2008, 08:22

Öncelikle hayırlı olsun arabanız.
94 glx kullanıyorum.

Sinyal kolu otomatik atıyor(sizinkinde sorun olabilir)

Arka sileceği, silecek kolunu hafifçe kendinize çekerek çalıştırabilirsiniz.

Aracınız bence çok yakıyor

Tecrübeli arkadaşlar daha teknik bilgiler paylaşacaklardır...Kazasız sürüşler
fevgo
CLASSIC
CLASSIC

İleti nolies » 23 Arl 2008, 10:57

sinyal kolunun otomatik atmasını sağlayan beyaz plastik tırnaklar var. onlar kırılmış olabilir. tırnakları herhangi bir skoda yedek parçacısında bulabilirsiniz. 50 ykr bir fiyatı var.

45 ytl lik gazın 153 km de bitme ihtimali pek yok. gaz göstergeniz arızalı olmasın? şamadırayı bir gösterin bence gazcıya.

stop etme meselesi büyük ihtimalle gaz ayarındandır. viteste ve ayağınız gazdayken stop etme durumuna geliyorsa başka bir sorun olabilir. tabii aynı sorunu benzinde de yapıyor mu ona da bakmak lazım.

sidetede bir çok arkadaşın arabasının arka silecek motoru arızalı. sizinki de arızalı olabilir.
nolies
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 23 Arl 2008, 13:51

Eğer silkeleme benzinle giderken de yapıyorsa, distribütörün içindeki manyetik bobin arızalı demektir.
Arka sileceği çalıştırmak için, silecek kolunu selektör yapar gibi hafifçe çekerseniz silecek kolu çalışacaktır. Biraz daha fazla çektiğinizde de arka cama su atmaya başlar. Bunları yapmanıza rağmen çalışmıyorsa, ya bagaj kapağının içindeki bağlantılardan şase almıyordur ya da silecek motorunun içerisindeki dişli sıkışmıştır.

Sinyal kendisi otomatik atar. Arkadaşların dediği gibi tırnakları kırılmıştır. Ya tırnakları alıp değiştirirsiniz ya da komple kolu değiştirirsiniz. Komple kol da 15-20 lira gibi bir fiyata satılıyor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti Bilmex » 24 Arl 2008, 22:08

Cevap yazıp yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Sinyal kolunun tırnakları kırılmış büyük ihtimalle. Onları değiştireceğim.

Ama arka cam sileceği sanırım elektrik hatasından kaynaklanıyor. Geçen hafta geri vites lambasının yanmadığını farketmiştim. elektrikçiye götürdüğümde kabloları kesip bantladılar yanmaya başladı. büyük ihtimalle elektriksel bir sorun çünkü su da fışkırtmıyor. motor arızalı olsa en azından su fışkırtır diye düşünüyorum.

Birde bujiler yeni değişti demiştim bir ara bir arkadaşım bujiler yeni değiştiğinde yakıt bir miktar artar demişti. doğruluk payı nedir acaba?

Bilmex
Yeni Üye
Yeni Üye

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir