antifiriz...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

antifiriz...

İleti qaliba » 26 Arl 2008, 03:44

arkadaşlar merhaba....
geçenlerde bendeki hararet yapmadan kaynaklanan conta yakma sebebiyle aracın contasını değiştirdim..

yalnız usta bidona 4 lt antifiriz koyduğunu söyledi. bu bidonlar kaç lt su alıyo bilgisi olan varmı? ayrıca araçta aşağıda vyazdığım parçalarıda değiştirdim bakın nasıl uygunmu YTL?

birde bu antifiriz ornını forumda araştırdım sanırım benimki fazla yüksek oldu ne dersiniz.

bunu nasıl orantılarım?

silindir kapak contası(orjinal)

manifolt contası

eksoz contası

termostat contası

üst kapak contası

manifolt sacı

4lt antifiriz

su bidonu ve kapağı orjinal çıkma

alt gergi takozu

alt gergi lastikjleri

orjinal motor kulağı ve devirdaim

hava filtresi alüminyum hortumu ve lastiği

temizleme spreyi

demir zımparası

350 ytl????

qaliba
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 26 Arl 2008, 04:08

fiyat güzel
antifriz oranınız yüksek  haklısınız.

çıkma aldığınız depoya  üstten  bağlanan ince bir su hortumu göreceksiniz.

bunu dikkatlice sökün

termostat açılınca burdan su gelecek  hortumdan su gelirken depoya boşalan su kadar su koyabilirsiniz.

6 litre su var deponuzda  4 litre antifriz 2 litre su

3 e 3 olması  lazım
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti qaliba » 26 Arl 2008, 04:16

teşekür ederim..
qaliba
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti qaliba » 26 Arl 2008, 04:20

birde bir koku geliyor arabaya. conta değiştikten sonra olur dedi usta.
bu koku ne kadar daha devam eder lastik yanığı kokusu gibi bişey. normal bişeymi?
qaliba
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 26 Arl 2008, 04:44

normal 1-2  güne  geçer.

egzoz manifoldu contasından geliyordur  büyük olasılık.

bir arkadaşım  yüksek sıcaklığa uygun olmayan sıvı conta kullanmıştı..  belki  benzer  bir  hata  yapılmış olabilir.

1-2 gün bekleyin derim ben geçmezse gidersiniz ustanıza.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti sainz » 26 Arl 2008, 13:42

[quote="AhmetH"]...depoya  üstten  bağlanan ince bir su hortumu göreceksiniz.
bunu dikkatlice sökün

termostat açılınca burdan su gelecek  hortumdan su gelirken depoya boşalan su kadar su koyabilirsiniz...[/QUOTE]

Buna gerek yok Ahmet.

1- Aracınızı bir-iki dakika kadar çalıştırın. Dikkat motor çok ısınmış olmayacak.

2- 19 anahtarla hararet müşirini sökün.

3- Biraz su akacak telaşlanmayın.

4- Hararet müşirinin yerinden tekrar su gelene kadar, genleşme deposundan su ilavesi yapın.

5- Genleşme deposundaki su seviyesi, max yazan yere gelince hararet müşirini yerine takıp çok fazla abanmadan sıkın.

6- Emin olmak için motoru rölantide çalıştırıp harareti ve su seviyesini kontrol edip gerekiyorsa tekrar su ilavesi yapın.

7- Güle güle kullanın.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti anatolia41 » 26 Arl 2008, 15:54

Ben radyatöre giden hortumu söktüm.Aracta suyun büyük bir bölümü boşaldı..Tekrar bu hortumu yerine sabitledim..Daha sonra 3 litre antrifizi su ekleme haznesinden doldurdum.Bir kaç gün sonrada üzerine bir miktar su takviyesi yaptım..Bu yaptığım işlemlerin üzerinden bir ay geçti..Şu an hiç bir sorunum yok hava falan...Bilmiyorum sorun olmaz herhalde..
anatolia41
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 26 Arl 2008, 17:27

[quote="anatolia41"]Ben radyatöre giden hortumu söktüm.Aracta suyun büyük bir bölümü boşaldı..Tekrar bu hortumu yerine sabitledim..Daha sonra 3 litre antrifizi su ekleme haznesinden doldurdum.Bir kaç gün sonrada üzerine bir miktar su takviyesi yaptım..Bu yaptığım işlemlerin üzerinden bir ay geçti..Şu an hiç bir sorunum yok hava falan...Bilmiyorum sorun olmaz herhalde..[/QUOTE]

Bir önceki mesajda anlattığım gibi yaparsanız sistemde hava kalmıyor. Sizin yaptığınızda hava kalma ihtimali yüksek. Sizin aracınızda hava kalmamış, şanslısınız.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti anatolia41 » 26 Arl 2008, 18:53

Birde şu var yukarıda yazdıklarıma eklersek..Antifirizi ekledikten sonra arabayı fan devreye girinceye kadar su ekleme haznesinin ağzını kapatmadan çalıştırdım..Fan devreye girince kapağı kapattım.Belki bu sebepten dolayı hava kalmamış olabilir...

anatolia41
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 26 Arl 2008, 19:03

[quote="anatolia41"]Birde şu var yukarıda yazdıklarıma eklersek..Antifirizi ekledikten sonra arabayı fan devreye girinceye kadar su ekleme haznesinin ağzını kapatmadan çalıştırdım..Fan devreye girince kapağı kapattım.Belki bu sebepten dolayı hava kalmamış olabilir...[/QUOTE]

Bu da bir yöntemi hava almanın ama sistemde hava kalmışsa, motor çok ani ısınır ve orta vadede silindir ağızlarında çatlamalar oluşturabilir.
Benim yazdıklarımı uygularsanız da fan açana kadar beklemek işi garantiye almak olacaktır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti gokyuzu70 » 29 Arl 2008, 04:16

valla ben arada bır su ıle antıfırız eklıyorum bıde bakıyorum ertesı gun ınmıs assagıya ıcmıs hepsını hepsını degılde bayagı ıcmıs bu nasıl oluyor neden olabılır
gokyuzu70
Yeni Üye
Yeni Üye

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir